GTX 750 Ti ve Quad 6600 darboğaz sorunu

engncnn

Centipat
Arkadaşlar merhaba GTX 750 Ti 128 Bit ekran kartım var, bu ekran kartını Quad 6600 karta taktım. Aşırı derecede darboğaz yaptı. Bu darboğazı engellemek için anakart yükseltemem bütcem çıkmıyor fakat işlemci yükseltebilir miyim Quad9xxx serisi taksam mesela bu sorun ortadan kalkar mı veya başka öneriniz var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Zamanında aynı işlemciyi 3.0 Ghz OC'la EVGA FTW 750 Ti ile beraber 2 yıl kullanmıştım. GTA V, BF1 gibi oyunlarda tam anlamıyla darboğazın kralını yaşamıştım. Ancak diğer kategoride yer alan balanced ve GPU Bound ağırlıklı uygulama ve oyunları sınırda da olsa 1080p high ayar bandında beslemeye yetmişti. Şimdi ikinci makinemde 750 Ti'ı i5 2500'le kullanıyorum, herhangi bir sorunum kalmadığını da belirtmek isterim. Ayrıca Q9XXX serisinden bir işlemci tercih etseniz dahi bashettiğim CPU Intensive tip oyunlarda az da olsa 1080p çözünürlükte yine sıkıntı yaratacaktır.

ddr2 4 ram var 300 watt psu asrock anakart hem ddr2 hem ddr3 için olan anakart modellerinden modelini dxdiagtan göremiyom tam model isterseniz kasanın içini açıp yazarım normal 500 gb hdd var
Zamanında aynı işlemciyi 3.0 Ghz OC'la EVGA FTW 750 Ti ile beraber 2 yıl kullanmıştım. GTA V, BF1 gibi oyunlarda tam anlamıyla darboğazın kralını yaşamıştım. Ancak diğer kategoride yer alan balanced ve GPU Bound ağırlıklı uygulama ve oyunları sınırda da olsa 1080p high ayar bandında beslemeye yetmişti. Şimdi ikinci makinemde 750 Ti'ı i5 2500'le kullanıyorum, herhangi bir sorunum kalmadığını da belirtmek isterim. Ayrıca Q9XXX serisinden bir işlemci tercih etseniz dahi bashettiğim CPU Intensive tip oyunlarda az da olsa 1080p çözünürlükte yine sıkıntı yaratacaktır.
yazdığınızdan anladığım kadarıyla i5 2. nesil bir işlemciye mi geçmem gerek
bu OC işlemi hakkında 1 haftadır araştırma yaptım biostan 266 olan değeri 280 - 300 bandına çektiğimde işletim sistemi açılıyor fakat 15 20 dakika sonra mavi ekran hatası alıyorum kapatıyor OC ile kurtarılabilir mi peki

PSU falanda yetersiz. OC yapmayın gerek yok. Bu işlemciden sonra bende çok düşündüm hangi işlemciyi alayım diye. Sonunda Ryzen'e geçtim. Belki testlerine baktığınız bir Xeon işlemci alınabilir. Ya da biraz biriktirip terfi vakti gelmiş gibi.
Benim anakart Lga 775 soketti. Sizde o soketteki işlemcilere bakın.

Anladım , Xeon işlemciye de geçsem sanırım fazla bir etki etmeyecek anlaşılan. AMD Ryzen için hangi işlemciyi önerirsiniz yani şu sistemi 400 500 e versem içine 1 GB ekran kartı takıp 600 700' e 2. el AMD Ryzen beni idare edecek bir kasa toplayabilir miyim

Ram, anakart, işlemci 1000 TL'den aşağı çıkmaz gibi. En iyisi benim gibi sabredip fırsat kollamak. Sonra biraz bayram harçlığı falanla sistemi yeniden dizmek. Ekran kartı kalsın bence. En son ona bakarsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı