GTX 760 Fan Sorunu

Emir Bilen

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar;
Bilgisayarı açınca Windows masaüstüne gelene kadar tek fan dönüyor yavaş bir şekilde fakat Windows ekranı gelince 2 fandan biri son devirde dönüyor ve aşırı ses yapıyor, diğeri ise hiç dönmüyor.
GTA V'de ekran kartını zorlayınca iki fanda normal olarak sessiz bir biçimde dönüyor.(Aynı şekilde kartı zorlayacak oyunlar açınca da 60 derece sonrası iki fan normal olarak dönüyor.)
En son gelen güncel sürücüyü kurduktan sonra böyle olmaya başladı. (Yeni ekran kartlarındaki gibi oldu sanırım)
Sizce bu bir hata mı yoksa normal mi ? Nasıl düzeltebilirim ses aşırı derecede rahatsız ediyor.

Sistem:
  • MSI Gaming 5 z97
  • GSKILL 1600mhz cl9 RAM (1866MHZ o.c)
  • Zotac GTX 760 AMP
  • intel 4790K
  • XIGMATEK VECTOR 750 W Güç Kaynağı

Son düzenleyen: Moderatör:
Eski kullandığınız sürücüye geçmenizi öneririm vede o sisteme Gtx760 ilemi kullanıyorsunuz?
Dediğiniz gibi eski sürücüyü yükledim fakat durum yine aynı. Evet GTX760'ı bu sistem ile kullanıyorum çünkü oyunlarda tüm ayarları sonuna kadar açma gibi bir takıntım yok, high veya medium ayarlarda açsın ve 60 fps üstü değerler alim yeter benim için. :)

Sıfırdan başlamak iyi olabilir. Yapabilirsen temiz bir format at ya da usb üzerinden bir Linux işletim sistemi çalıştır bakalım ne olacak. Eğer sorun devam ederse servise yollaman gerekebilir. Kart eskidikçe bu tür sorunlar çıkarabiliyor.

Sıfırdan başlamak iyi olabilir. Yapabilirsen temiz bir format at ya da usb üzerinden bir Linux işletim sistemi çalıştır bakalım ne olacak. Eğer sorun devam ederse servise yollaman gerekebilir. Kart eskidikçe bu tür sorunlar çıkarabiliyor.
-Format işe yaramadı. Mecbur servise yollucam artık veya fanları söküp iyi bir termal macun + kaliteli kasa fanı koyucam kartın altına.Pasif soğutma tarzı kullanıcam tabi hata filan olmuyorsa fansız olarak kullanınca.

Kartın termal macununu yenileyin ve MSI Afterburner kurup fan hızını otomatik moduna alın.
-Macun değiştirmeyi henüz denemedim ama yazılımsal olarak problem yok fan sorunlu %90.

---

-Bu gidişle en sonunda fanları cıkarcam karttan :) pasif soğutma tarzında kullanıcam. İyi bir termal macun + kaliteli kasa fanı (Ekran kartının altına gelicek şekilde ) yerleştirsem sizce kart zorlandığında daha büyük bir hasar olabilirmi ? Veya geçici olarak GTX 950-960 gibi kartlar alınırmı sizce ?

Dosya Ekleri

• Kasa,kasa içi ve ekran kartı.jpg
    963,9 KB · Görüntüleme: 298
Son düzenleme:
Kartın termal macununu yenileme önerisi yapmadan önce kartın sıcaklık değerlerini istemeniz gerekir, gereği yoksa garantili ve pahalı bir kartı neden sökelim ki?

Sıcaklık değerlerinde bir anormallik yoksa son olarak farklı bir sistemde test et, sorun devam ediyorsa garanti yolu gözükür, parça değişimi yapılır.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı