GTX 760 Fan Sorunu

Ekran kartı
Kartın termal macununu yenileme önerisi yapmadan önce kartın sıcaklık değerlerini istemeniz gerekir, gereği yoksa garantili ve pahalı bir kartı neden sökelim ki?

Sıcaklık değerlerinde bir anormallik yoksa son olarak farklı bir sistemde test et, sorun devam ediyorsa garanti yolu gözükür, parça değişimi yapılır.

Aşırı şanssız biriyim kartımın garantisi bu sorun olmadan 1 (BİR) Hafta önce bitti.:cry: Sıcaklık değerlerim nolmal kart boşta iken 35 derece- GTA V 'i high ayarlarda açtığım zaman 1 saat oynadıktan sonra 65-70 derece arasında. Tabi diğer fanın %100 de çalışmasından dolayı değerler nolmale yakın.
Farklı sistemde test edemiyorum maalesef diğer masaüstü bilgisayarım yaklaşık 13 yıllık ve 4 yıldır hiç çalıştırmadım o sisteme takmak açıkcası yemiyor:).

Okuduğum kadarıyla format yolunu da denemişsin, halen daha devam ediyorsa kart ile alakalı bir sıkıntı olma olasılığı çok yüksek.
Ancak şöyle bir gerçek var ki sorunu anlamanın en iyi yolu test etmekten geçer. Bir arkadaşın veya bir bilgisayarcı abin varsa sisteminde kısa süreli denemesini rica edebilirsin.

GTX760 kötü bir kart da değil, üzüldüm garanti süresi konusunda talihsizlik yaşamana :(

Büyük ihtimalle kart üzerindeki fan ayarını yapan kontrolcü bozulmuştur yada fan da bozulmuş olabilir. Şunu öğrenmek istiyorum; kart üzerinde her fan için ayrı çıkış mı var yoksa iki fan da aynı çıkışa mı bağlanıyor?

Büyük ihtimalle kart üzerindeki fan ayarını yapan kontrolcü bozulmuştur yada fan da bozulmuş olabilir. Şunu öğrenmek istiyorum; kart üzerinde her fan için ayrı çıkış mı var yoksa iki fan da aynı çıkışa mı bağlanıyor?
Güzel bir noktaya parmak basmışsın ancak genelde hep tek bağlantı üzerinden sağlanır güç kontrolü.
Bu kartta da 4pinli bağlantı üzerinden 2 fan besleniyor.

Ancak mantıken şöyle bir durum var : Elektronik devredeki kontrolcü bozuk olsa 2 fan da aynı tepkileri verirdi, yalnızca biri duruyor ise o fanın kablolarında veya fanın kendisinde bir sıkıntı vardır mutlaka.

Yinede 4 pinli bir fanı oraya bağlamadan sorunun kaynağını kesin bir biçimde anlayamaz, bu yüzden konunun geri kalan kısmı @Emir Bilen 'de bitiyor :)

nVidia-GeForce-GTX-760-2GB-GDDR5_47584.jpg
zotac-gtx760-amp_power.jpg

Güzel bir noktaya parmak basmışsın ancak genelde hep tek bağlantı üzerinden sağlanır güç kontrolü.
Bu kartta da 4pinli bağlantı üzerinden 2 fan besleniyor.

Ancak mantıken şöyle bir durum var : Elektronik devredeki kontrolcü bozuk olsa 2 fan da aynı tepkileri verirdi, yalnızca biri duruyor ise o fanın kablolarında veya fanın kendisinde bir sıkıntı vardır mutlaka.

Yinede 4 pinli bir fanı oraya bağlamadan sorunun kaynağını kesin bir biçimde anlayamaz, bu yüzden konunun geri kalan kısmı @Emir Bilen 'de bitiyor :)

Eki Görüntüle 113820 Eki Görüntüle 113821

Aynen tek kablo ile iki fanada güç gidiyor kartta. Benim anlamadığım şey ise 1.30-2 saat boyunca kartı çok zorlayan oyun açtığımda iki fanda dönüyor ve hiç ses olmuyor.Ama kart boşa geçtiği anda 50 derece altı inince tek fan duruyor diğeri %100 de çalışmaya başlıyor.
Bu boyutlarda başka bir markada olabilir aynı şekilde fan bulunabilirmi sizce ? Veya kartı zorlayacak şekilde voltaj verip o.c mu yapim belki o şekilde iki fanda çalışmaya başlar ısıdan dolayı. Kartın ömrü umurumda değil Mart ayına kadar idare etsin yeter benim için.

Ekran kartlarında şöyle bir sistem mevcut; aslında iki fan da aynı çıkışı kullanıyor fakat bu fanlar 3 pin de olabilir. 2 pin ortak kullanılır, diğer 1 pini 1 fan, diğer pini 1 fan kullanabilir. Zaten programlarda ayarlama yaptığınız zaman fan hızını rpm olarak göstermez %.. olarak gösterir. Eğer 3 pinli bir fan var ise elinde her iki şekilde de dene. Bir sola yaslayarak tak, bir de sağa. Fan çalışmaz ise test tak. Eğer farklı hızlarda çalışırsa kontrolcü bozulmuştur.
nVidia-GeForce-GTX-760-2GB-GDDR5_47584.jpg

bahsettiğin birebir aynı sorun bendede var sol fan tam gaz donuyo sagdaki hareket etmiyo actım cleanerlarla en ince detayına kadar pırıl pırıl temizledim macun surdum bişey degismedi.. :( sen caresini bulabildinmi?

bahsettiğin birebir aynı sorun bendede var sol fan tam gaz donuyo sagdaki hareket etmiyo actım cleanerlarla en ince detayına kadar pırıl pırıl temizledim macun surdum bişey degismedi.. :( sen caresini bulabildinmi?

Malesef bulamadım çaresini, kartı sattım direk uygun fiyata bu şekilde. Fakat eBay de aynı ebatlarda ekran kartının üretici firmasının fanlarını bulabilirsin tamire götürdüğümde 120TL istemişlerdi fan için eBay de 60 tl civarına geliyordu bak istersen.

anladım sorunun fandan kaynaklandıgını bilsem alcamda fan ilk acılısta dönüyo.. sanırım kart uzerinde fanları kontrol eden bi entegre var ve o sacmalıyor..

cunku bende nvidia driverini kurduktan sonra basladı virus gibi

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı