GTX 760 ve Q6600 FPS düşüşü

Farlitex

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar,Yazılım
Overclock sonrası bu sorun çıktı overclocku geri çekincede oyunda FPS kaybı yaşıyorum ve overclock yapınca da ara ara 1-2 dakika aralıkla FPS 5-7-2 gibi sayılara düşüyor. Ne yapmam lazım, darboğaz var ise nasıl çözebilirim?

Sistem:

Anakart: MSI combo G41M-P33
RAM: Kingston 4+4 1066 MHz
İşlemci: Quad Core Q6600 2.4GHz stock (overclock 2.997GHz)
PSU: FSP 500W
Ekran kartı: GTX 760

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (4).png
    Ekran Görüntüsü (4).png
    1,7 MB · Görüntüleme: 56
  • Ekran Görüntüsü (5).png
    Ekran Görüntüsü (5).png
    1,7 MB · Görüntüleme: 59
  • Ekran Görüntüsü (6).png
    Ekran Görüntüsü (6).png
    1,7 MB · Görüntüleme: 46
  • Ekran Görüntüsü (7).png
    Ekran Görüntüsü (7).png
    1,7 MB · Görüntüleme: 43
  • Ekran Görüntüsü (8).png
    Ekran Görüntüsü (8).png
    1,7 MB · Görüntüleme: 41
  • Ekran Görüntüsü (9).png
    Ekran Görüntüsü (9).png
    1,7 MB · Görüntüleme: 39
  • Ekran Görüntüsü (10).png
    Ekran Görüntüsü (10).png
    606 KB · Görüntüleme: 35
  • Ekran Görüntüsü (11).png
    Ekran Görüntüsü (11).png
    768,2 KB · Görüntüleme: 30
  • Ekran Görüntüsü (12).png
    Ekran Görüntüsü (12).png
    1,1 MB · Görüntüleme: 40
  • Ekran Görüntüsü (13).png
    Ekran Görüntüsü (13).png
    721,9 KB · Görüntüleme: 58
Ayarlarınızı şu şekilde değiştirin.
-Oyun içi FPS limiti: Özel.
FPS limitine ise ekran Hz'nizin 15 fazlasını yazın. (60Hz ise 75 yazın)
-Genel ayarlar: Çok düşükte olsun.
Ve eğer oyun daha iyi görünmesini istiyorsanız.
Doku-kenar yumuşatma ayarlarını değiştirebilirsiniz. Onun dışında tüm ayarların hepsi boş, dikkat dağıtıcı FPS düşürücüdür.
Ve anladığım kadarı ile anlamıyorsunuz bu işlerden keşke hiç dokunmasaydınız.

Doku: Oyunun komple duvar, araba vs. dağ taş ne kadar detaylı görüneceği az detaylımı, tam detaylımı vs. zaten ayarı bir Ultra sonra en düşüğe çekerseniz. Ne demek istediğimi anlarsınız.

Kenar yumuşatma: Objelerin köşelerini yumuşatır daha düz yapar. Çok düşükte tırtıklı tırtıklı olur.
Ama çok düşükte kullanırsanız, rakiblerinizi daha iyi görürsünüz.
Bunu ben demiyorum, mithrain diyor.

Overclock yapsan da yapmasan da o işlemci GTX 760'ı besleyemez. Çok ciddi bir darboğaz yiyorsun, işlemcin %100e vurduğu için anlık FPS 5-6'lara düşebilir, gayet normal. Aybars81 nickli kullanıcı FPS limitinizi arttırmanız gerektiğini belirtmiş ancak tam aksine FPS limitini kısmanız gerekiyor ki işlemciniz %100e vurup drop yedirtmesin. Şu an ne kadar FPS alıyorsan işlemcinin maximum işleyebileceği kadar FPS alıyorsun, FPS'i kısarak işlemcinin %100e vurmasını önleyerek drop yemeyi engelleme ihtimalin var, aksi taktirde FPS limitini arttırmak hiçbir işine yaramayacağı gibi yiyeceğin drop sayısını da arttırabilir.

Overclock yapsan da yapmasan da o işlemci GTX 760'ı besleyemez. Çok ciddi bir darboğaz yiyorsun, işlemcin %100e vurduğu için anlık FPS 5-6'lara düşebilir, gayet normal. Aybars81 nickli kullanıcı FPS limitinizi arttırmanız gerektiğini belirtmiş ancak tam aksine FPS limitini kısmanız gerekiyor ki işlemciniz %100e vurup drop yedirtmesin. Şu an ne kadar FPS alıyorsan işlemcinin maximum işleyebileceği kadar FPS alıyorsun, FPS'i kısarak işlemcinin %100e vurmasını önleyerek drop yemeyi engelleme ihtimalin var, aksi taktirde FPS limitini arttırmak hiçbir işine yaramayacağı gibi yiyeceğin drop sayısını da arttırabilir.
Hocam kusura bakmayın yanlış bilgi için.
Hızlıca okuyup geçtim. FPS sorunum var vs. sandım.

İşlemci zaten çok eski PUBG için yetersiz. RAM desen PUBG 10 GB ram kullanıyor. Bu FPS'leri aldığınıza şükredin derim.
Normal'de 58,57,43,42,38 civarlarında FPS alıyorum zaten 5,6 fps almıyorum
Var gibi gözüküyor ama emin değilim. Zaten o işlemci pek de iyi değil. İşlemciyi yükselterek çözebilirsin

peki ben i5 2400 düşünüyorum yani malesef türkiye koşullarını biliyorsunuz i5 2400 iyi gidermi ?

Normal'de 58,57,43,42,38 civarlarında FPS alıyorum zaten 5,6 fps almıyorum

peki ben i5 2400 düşünüyorum yani malesef türkiye koşullarını biliyorsunuz i5 2400 iyi gidermi ?
Q9650 alman daha iyi olur.

Q9650 alman daha iyi olur.
ama benim anakartıma Xeon X4650 aldım anakart açmadı bios modladım yine açmadı Q9650 alsam anakarta açarmı sizce
@Farlitex, i5-2400/2500 gibi işlemciler için anakartı da değiştirmen gerekiyor, yeterlilik konusunda ise GTX 950/960 seviyesine kadar üzmez bu işlemciler..
zaten anakart alıcam işlemci olarak i5 2400 iyimidir veya anakarta gerek kalmadan q9650 mi alayım

Yeni konular

Geri
Yukarı