Gtx 760'ın Hangi Modeli?

Hangi ekran kartı ( numara olarak verdim )

• Oy verenlerin toplamı
    23

Kosinüs

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Ekran kartı markalarının fiyatları farklı. Bunun sebebi nedir ? Değişen bir şey olur mu ? Tek fark marka ve fiyat mı olur ? Çekirdek hızları aynı olsa fakat markalar ve fiyatlar farklı performansta bir değişiklik olur mu mesela ?

Örneğin GTX760 ekran kartının farklı markaları var bazılarının arasındaki fiyat farkı 100 tl bile olabiliyor.

Mesela bu kartlar arasındaki farklılıklar nedir ? Oyunlarda ne kadar fark yaratır ?

1- Asus Gtx760 Directcu 2 Top Gddr5 2Gb 256Bit Nvidia Geforce Dx11 Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar

2- Zotac Gtx760 Amp! Edition Gddr5 2Gb 256Bit Nvidia Geforce Dx11.1 Ekran Kart - Vatan Bilgisayar

3- Msi Gtx760 Twin Frozr Gaming O.C. Gddr5 2Gb 256Bit Nvidi Geforce Dx11.1 Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar

Belirtmiş olduğum kartların fiyatları farklı. Hangi kart daha iyi performans verir ? Bu kartlar arasında sıralama yapar mısınız ? (1<2<3 gibi) Sıralama yaparken nedenlerini de belirtiniz.

Ben olsam Zotac alırdım bak aslında burada biraz marka farkı da var .

Ben Asus alırım çok sağlam marka çünkü diyerek alınan ekran kartından fayda bekleme senin için marka değil o ekran kartının bellek hızı ve soğutması önemlidir. Msi ve asus aynı özellikleri taşıyor ama belki de asus daha iyi soğutuyor ve daha iyi soğuttuğu için sana overclock yapmana olanak verebilir. Burada biraz isteklerin doğrultusunda hareket etmen gerekiyor.

Dediğim gibi ben olsam Zotac alırdım. (200 mhz bellek hızı farkı var.)

Ben olsam Zotac alırdım bak aslında burada biraz marka farkı da var .

Ben Asus alırım çok sağlam marka çünkü diyerek alınan ekran kartından fayda bekleme senin için marka değil o ekran kartının bellek hızı ve soğutması önemlidir. Msi ve asus aynı özellikleri taşıyor ama belki de asus daha iyi soğutuyor ve daha iyi soğuttuğu için sana overclock yapmana olanak verebilir. Burada biraz isteklerin doğrultusunda hareket etmen gerekiyor.

Dediğim gibi ben olsam Zotac alırdım. (200 mhz bellek hızı farkı var.)
Bana da öyle geldi. Hem fiyatı çok daha uygun hem de Çekirdek hızı bayağı yüksek.

Kartların fiyatının farklı olmasının sebebi her firmanın kartı kendisinin yapmasıdır. Nvidia veya AMD dediğimiz ekran kartlarının sadece gpu'sudur. Geri kalan ise Asus, Msi vb. gibi firmalara kalıyor. Yani anlayacağınız Nvidia ya da AMD dediğimiz sadece o küçük siyah kare gpu. Kartın soğutması, kartın kendisi, üstündeki malzemeler, kullanılan materyal vb. hepsi bu firmalarındır. Bu yüzden fiyat farkı olması çok doğal. Biri çekirdek hızı ile oynarken diğeri bellek hızı ile oynuyor. Bir şekilde alınan referans karta performans ekliyorlar diyebiliriz.

Ayrıca performans olarak Zotac her ne kadar iyi olsa da uzun ömürlülük ve kalite olarak yetersiz kalıyor.

Zotac ekran kartları Nvidia üretici partnerinin ürünleridir yani bir nevi Nvidia'nın yan ürünü diyebiliriz. Zotac sana overclock olanağı bile sağlayabilir.

Nasıl bu kadar eminsin diye soracak olan arkadaşlara da cevabım ; Arkadaşım zotac aldı modelini tam hatırlamıyorum 2gb'lıktı ve overclock yaptı hiç bir ısınma sorunu yaşamıyor.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı