Çözüldü GTX 960 oyunlarda sürücü çöküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

teoman.t

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba ekran kartimda sorun oldugunu dusunuyorum. Sebebi ise uzun bir suredir oyunlarda ekran kartiyla ilgili hatalar aliyorum.
Bunlardan bazilari;

Valorant: Ekran karti surucusu coktu surucunuzu guncellestirin. Bu hata için her seyi denedim DDU ile sildim tekrar en son surumu kurdum, formatladim, eski surume gectim ama yine duzelmedi.

League of Legends: Windows bir sorundan veya GPU cikarilmasindan ekran karti surucusunu yeniden baslatti. Bunu bir bakima cozdum DX9 modunu acip hareket ongormeyi kapadim ama oyunlarda yine takilmalar oluyor.
Fortnite: DX12 ile acilinca crash veriyor. Ekran kartim DX12 desteklemiyor mu?

Bu sorunlar ekran kartiyla alakali gibi gozukuyor ama islemcinin dahili grafik kartini kullaninca da bu hatalari aliyorum.

i7 4790.
GTX 960 2 GB.
16 GB RAM.
240GB SSD, 1TB hard disk.

RAM'ler 2x8 seklinde takiliydi, birisi HyperX impact 8 GB 1600MHz digeri de bilmedigim mavi renkli bir RAM, sorun RAM'den kaynaklidir diye 1 tanesini cikardim yine gecmedi. Sizce cikardigimi takip HyperX olani cikarmali miyim yoksa RAM'le bir alakasi yok mu acaba? Bir de birkac ay once CPU ve GPU termal macun degistirdim ondan kaynakli olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
2015'te almistim zaten ama anlamadigim sekilde sadece Valorant'ta oluyor. LoL'de bir iki ayar kapattigimda cokmuyor.
Esji suruculeri kurdugumda cok nadir cokuyor.

Ben sorunun hala güç ile ilgili olduğunu düşünmekteyim. Ekran kartınızı arkadaşınızın PC'si ya da bir bilgisayarcıda test edebilirsiniz. Adaptörlerin ikisi de düzgün çalışıyor mu? Kabloda hasar kopukluk varsa bu da neden olabilir?

Kabloda sorun yok priz Amerikan ucu donusturucuyle takiyorum olabilir hiçbir fikrim yok. Ekran kartini baska kasada deneme fikri aklima gelmemisti deneyecegim.
MSI afterburneedan Core clock ve MHz ayarini dusurebildigim kadar dusurdum cokme olmadi.
Valorant'i DX12 ile acamadigim için DX uygulamasindan ayar yaparak açtım.
Bu uygulama
Evet yine coktu test ettim
Sorun ekran kartinda ve isletim sisteminde degil ise nerede anlamadim.

Faydası olur mu emin değilim ama bir BIOS güncellemenizi tavsiye ederim. Bir de termal macun değiştirdim demişsiniz. İşlemciyi yerinden çıkarttınız mı hiç?

Faydası olur mu emin değilim ama bir BIOS güncellemenizi tavsiye ederim. Bir de termal macun değiştirdim demişsiniz. İşlemciyi yerinden çıkarttınız mı hiç?

Yok hiç cikarmadim, termal macunu birkac ay once degistirdim. Bugün tekrar degistirdim ekran karti fanlarini temizledim. Bayağıdır bu sorun var cozemedim. Bir turlu. BIOS'um eski benim. En guncel surumu 2016'da cikti. Islemciyi hiç yerinden cikarmadim anakartin ustunde termal macununu degistirmistim.
FurMark testlerini sorunsuz calistirabiliyor kart.
Alakasi var midir bilmiyorum ama HDD'nin kablolarini cikartip deneyecegim bir de.

Yok hiç cikarmadim, termal macunu birkac ay once degistirdim. Bugün tekrar degistirdim ekran karti fanlarini temizledim. Bayağıdır bu sorun var cozemedim. Bir turlu. BIOS'um eski benim. En guncel surumu 2016'da cikti. Islemciyi hiç yerinden cikarmadim anakartin ustunde termal macununu degistirmistim.
FurMark testlerini sorunsuz calistirabiliyor kart.
Alakasi var midir bilmiyorum ama HDD'nin kablolarini cikartip deneyecegim bir de.

İşlemciyi çıkartıp hem işlemci tarafına hem de anakart tarafında pinleri kontrol etmenizi tavsiye ederim. İkinci el aldıysanız faha önce sorun oluşmuş olabilir.

İşlemciyi çıkartıp hem işlemci tarafına hem de anakart tarafında pinleri kontrol etmenizi tavsiye ederim. İkinci el aldıysanız faha önce sorun oluşmuş olabilir.

Ilk sahibiyim. Ama cikaramiyorum cunku 1 tane vida sogutucuyu cikarmami engelliyor o da sıkışmış.
HDD'yi çıkarıp islemcinin GPU'su ile sorunsuz calisti ama ekran kartini takinca yine coktu. Sorun neden guc tuketimi ile ilgili mi? Bir de ekrana arada bir renkli cizgiler gelip gidiyor cok hizli bir sekilde.

Ekran kartınız bitmiş.

Ilk sahibiyim. Ama cikaramiyorum cunku 1 tane vida sogutucuyu cikarmami engelliyor o da sıkışmış.
HDD'yi çıkarıp islemcinin GPU'su ile sorunsuz calisti ama ekran kartini takinca yine coktu. Sorun neden guc tuketimi ile ilgili mi? Bir de ekrana arada bir renkli cizgiler gelip gidiyor cok hizli bir sekilde.

2015'te almistim zaten ama anlamadigim sekilde sadece Valorant'ta oluyor. LoL'de bir iki ayar kapattigimda cokmuyor.
Eski suruculeri kurdugumda cok nadir cokuyor.

Ben sorunun hala güç ile ilgili olduğunu düşünmekteyim. Ekran kartınızı arkadaşınızın PC'si ya da bir bilgisayarcıda test edebilirsiniz. Adaptörlerin ikisi de düzgün çalışıyor mu? Kabloda hasar kopukluk varsa bu da neden olabilir?

Esji suruculeri kurdugumda cok nadir cokuyor.

Kabloda sorun yok priz Amerikan ucu donusturucuyle takiyorum olabilir hiçbir fikrim yok. Ekran kartini baska kasada deneme fikri aklima gelmemisti deneyecegim.
MSI afterburneedan Core clock ve MHz ayarini dusurebildigim kadar dusurdum cokme olmadi.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı