Çözüldü GTX 960 oyunlarda sürücü çöküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

teoman.t

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba ekran kartimda sorun oldugunu dusunuyorum. Sebebi ise uzun bir suredir oyunlarda ekran kartiyla ilgili hatalar aliyorum.
Bunlardan bazilari;

Valorant: Ekran karti surucusu coktu surucunuzu guncellestirin. Bu hata için her seyi denedim DDU ile sildim tekrar en son surumu kurdum, formatladim, eski surume gectim ama yine duzelmedi.

League of Legends: Windows bir sorundan veya GPU cikarilmasindan ekran karti surucusunu yeniden baslatti. Bunu bir bakima cozdum DX9 modunu acip hareket ongormeyi kapadim ama oyunlarda yine takilmalar oluyor.
Fortnite: DX12 ile acilinca crash veriyor. Ekran kartim DX12 desteklemiyor mu?

Bu sorunlar ekran kartiyla alakali gibi gozukuyor ama islemcinin dahili grafik kartini kullaninca da bu hatalari aliyorum.

i7 4790.
GTX 960 2 GB.
16 GB RAM.
240GB SSD, 1TB hard disk.

RAM'ler 2x8 seklinde takiliydi, birisi HyperX impact 8 GB 1600MHz digeri de bilmedigim mavi renkli bir RAM, sorun RAM'den kaynaklidir diye 1 tanesini cikardim yine gecmedi. Sizce cikardigimi takip HyperX olani cikarmali miyim yoksa RAM'le bir alakasi yok mu acaba? Bir de birkac ay once CPU ve GPU termal macun degistirdim ondan kaynakli olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
2015'te almistim zaten ama anlamadigim sekilde sadece Valorant'ta oluyor. LoL'de bir iki ayar kapattigimda cokmuyor.
Esji suruculeri kurdugumda cok nadir cokuyor.

Ben sorunun hala güç ile ilgili olduğunu düşünmekteyim. Ekran kartınızı arkadaşınızın PC'si ya da bir bilgisayarcıda test edebilirsiniz. Adaptörlerin ikisi de düzgün çalışıyor mu? Kabloda hasar kopukluk varsa bu da neden olabilir?

Kabloda sorun yok priz Amerikan ucu donusturucuyle takiyorum olabilir hiçbir fikrim yok. Ekran kartini baska kasada deneme fikri aklima gelmemisti deneyecegim.
MSI afterburneedan Core clock ve MHz ayarini dusurebildigim kadar dusurdum cokme olmadi.

PSU mu bilmiyorum kasam ROG G20 adaptoru ayri oluyor. Boyle bir cihaz. Kasa icinde guc kaynagi yok mini kasa.
Arkasindaki guc girisleri boyle.
Formatlamadan once her gun 1 kez LoL'de donup ekran gidiyordu PC kapanmiyordu sadece sinyal gitmis gibi ekran siyah oluyordu restart atinca sorunsuz aciliyordu.

Dosya Ekleri

• images.jpeg
    images.jpeg
    22,2 KB · Görüntüleme: 25
  • images (1).jpeg
    images (1).jpeg
    20,2 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:
Ekran kartını sonradan mı taktınız?

Hayir kendi icinde vardi yurt dışı modeli bu ozellikli olan TR'de yok sanirim. Rami ve ssdyi sonradan taktim
Ekran kartını sistemden komple çıkartıp direkt iGPU ile dener misiniz? Bu şekilde de çöküyorsa sorun ekran kartından olmayabilir.

iGPU nedir? Bahsettiginiz şey dahili ekran kartiysa onda da cokuyor.

Hayir kendi icinde vardi yurt dışı modeli bu ozellikli olan TR'de yok sanirim. RAM'i ve SSD'yi sonradan taktim

iGPU nedir? Bahsettiginiz şey dahili ekran kartiysa onda da cokuyor.

Evet dahili ekran kartı bahsettiğim. Normal kartı çıkartmanızı da güç yetmezliği gibi bir sorun varsa elenmesi için önermiştim.

Evet dahili ekran kartı bahsettiğim. Normal kartı çıkartmanızı da güç yetmezliği gibi bir sorun varsa elenmesi için önermiştim.

Cikararak hiç denememistim simdi deniyorum hemen.
Şu an cikardim, Intel HD Graphics 4600 olarak gozukmesi gerekirken Microsoft Basic display adapter olarak gozukuyor.

Intel'in chipset ve HD Graphics sürücülerini kurup kontrol edin.

Valorant'i DX12 ile acamadigim için DX uygulamasindan ayar yaparak açtım.
Bu uygulama
Evet yine coktu test ettim
Sorun ekran kartinda ve isletim sisteminde degil ise nerede anlamadim.

Dosya Ekleri

• 1633860504504738604635411828900.jpg
    1633860504504738604635411828900.jpg
    116,3 KB · Görüntüleme: 26

Geri
Yukarı