GTX 960 sistem açılırken 1 uzun 2 kısa bip sesi geliyor

Efe Mert Kayaa

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, iyi sosyaller. Ryzen 1700'den 5700X e geçtim, fakat açılırken böyle bir durum ile karşılaştım. Debug ışıklarını kontrol ettim açılırken. CPU ve VGA Debug ışıklarım sırası ile yanıyor. Fakat Ryzen 1700'de aynı ışıklar yanmasına rağmen sıkıntısız açılıyor ve BIOS'a sorunsuz erişebiliyorum. Ryzen 5700X ile denediğimde ise aynı Debug ışıkları yanıyor CPU ışığı 4-5 kere yanıp sönüyor sonra VGA yanıyor ve bip sesini duyorum. Bu olay bazen 1 kere bazen 3-4 kere tekrarlandıktan sonra PC açılıyor fakat 5700X takılıyken ne denediysem BIOS'a giremedim. BIOS ekranı hiçbir şekilde hangi metot ile girmeye çalışırsam çalışayım gelmiyor. Ekran kartını söküp takmayı denedim, RAM'leri söküp taktım, silgi ile sildim, statik elektrik boşaltmayı denedim ama ne yaptıysam durum aynı. Sizce ne yapmalıyım?

• Anakart: MSI B350 Tomahawk.
  • PSU: FSP Hydro 700W Bronze 80+
  • Ekran kartı: EVGA GTX 960 4 GB ssc.
  • RAM: Ripjaws 2x16 3200MHz(5700X ile 3200'e çekemiyorum BIOS'a giremedim için)

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhaba, iyi sosyaller. Ryzen 1700'den 5700X e geçtim, fakat açılırken böyle bir durum ile karşılaştım. Debug ışıklarını kontrol ettim açılırken. CPU ve VGA Debug ışıklarım sırası ile yanıyor. Fakat Ryzen 1700'de aynı ışıklar yanmasına rağmen sıkıntısız açılıyor ve BIOS'a sorunsuz erişebiliyorum. Ryzen 5700X ile denediğimde ise aynı Debug ışıkları yanıyor CPU ışığı 4-5 kere yanıp sönüyor sonra VGA yanıyor ve bip sesini duyorum. Bu olay bazen 1 kere bazen 3-4 kere tekrarlandıktan sonra PC açılıyor fakat 5700X takılıyken ne denediysem BIOS'a giremedim. BIOS ekranı hiçbir şekilde hangi metot ile girmeye çalışırsam çalışayım gelmiyor. Ekran kartını söküp takmayı denedim, RAM'leri söküp taktım, silgi ile sildim, statik elektrik boşaltmayı denedim ama ne yaptıysam durum aynı. Sizce ne yapmalıyım?

• Anakart: MSI B350 Tomahawk.
  • PSU: FSP Hydro 700W Bronze 80+
  • Ekran kartı: EVGA GTX 960 4 GB ssc.
  • RAM: Ripjaws 2x16 3200MHz(5700X ile 3200'e çekemiyorum BIOS'a giremedim için)
1 uzun 2 kısa RAM yok anlamına geliyor bildiğim kadarıyla. Sorun tek o işlemciyle yaşanıyorsa bi garantiye yolla istersen.
Bunlardan önce ise RAMleri teker teker kullanmayı dene eğer sadece o CPU ile olmuyorsa.

1 uzun 2 kısa RAM yok anlamına geliyor bildiğim kadarıyla. Sorun tek o işlemciyle yaşanıyorsa bi garantiye yolla istersen.
Bunlardan önce ise RAMleri teker teker kullanmayı dene eğer sadece o CPU ile olmuyorsa.
Sağolun hocam, yarın başka bir ekran kartı ile olmadı tek ram veya farklı slotlar ile deneyeceğim. Gene çözülmezse ne yaparım bilmiyorum :D İşlemcide sorun mu var diyeceğim ama performans testleri (Cinebench vb.) işlemcide bir sorun olmadığına işaret ediyor.

Sağolun hocam, yarın başka bir ekran kartı ile olmadı tek ram veya farklı slotlar ile deneyeceğim. Gene çözülmezse ne yaparım bilmiyorum :D İşlemcide sorun mu var diyeceğim ama performans testleri (Cinebench vb.) işlemcide bir sorun olmadığına işaret ediyor.
İşlemcinin bellek yönetimi mi kontrol ediyor RAMleri bilmiyorum, eğer o ediyorsa sorun işlemci kaynaklı olabilir.

Bir dakika sistem o işlemciyle açılıyor mu?

İşlemcinin bellek yönetimi mi kontrol ediyor RAM'leri bilmiyorum, eğer o ediyorsa sorun işlemci kaynaklı olabilir.

Bir dakika sistem o işlemciyle açılıyor mu?

Sistem açılıyor hocam. Tek sıkıntım 1 uzun 2 kısa bip yapıp sonra açılıyor bazen birkaç kez tekrarlayıp bunu sonra açılıyor ve en büyük sıkıntı BIOS ekranına hiçbir şekilde ulaşamıyorum. Eski işlemciyi takınca bir sorun yok. Yeni işlemcinin performans testlerinde de bir sorun yok. OCCT, Furmak, Cinebench gibi testler yaptım PC cayır cayır çalışıyor. Isılarda güzel. Sorun nerede anlamadım ben.

Yeni işlemcinde bir problem olabilir mi işlemci yurtısından geldiyse oynanmış olabilir ama testlerdede sorun yok diyorsunuz anlamadım vallahi nasıl sorunmuş Allah kimsenin başına vermesin düşmanımın başına böyle sorun gelsin istemem işlemciyi iade etme gibi bir seçenek varsa iade ederek yeni işlemci alabilirsiniz veya eski işlemci ile BIOS Update yapın calışmazsa CPU'yu değiştirin yapacak bir şey yok.

bıos cpu yu algılamıyor ama ana sistem cpu yu algılıyor pc başlıyor bıos kilitlenmiş sanırım bıos update yapın bıos update varsa yeni işlemci destekli bıosun önceki sürümüne düşürmeyi deneyin bıosun programlanması sırasında bir problem olmuş olabilir yeniden bıos flaşlamak sorunu çözebilir olmassa cpu yu iade edip yeni cpu alın veya aynı sokete sahip aynı performansı verebilen bir cpu temin edin anakart sakat gibi

Yeni konular

Geri
Yukarı