GTX 960 sistem açılırken 1 uzun 2 kısa bip sesi geliyor

Efe Mert Kayaa

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, iyi sosyaller. Ryzen 1700'den 5700X e geçtim, fakat açılırken böyle bir durum ile karşılaştım. Debug ışıklarını kontrol ettim açılırken. CPU ve VGA Debug ışıklarım sırası ile yanıyor. Fakat Ryzen 1700'de aynı ışıklar yanmasına rağmen sıkıntısız açılıyor ve BIOS'a sorunsuz erişebiliyorum. Ryzen 5700X ile denediğimde ise aynı Debug ışıkları yanıyor CPU ışığı 4-5 kere yanıp sönüyor sonra VGA yanıyor ve bip sesini duyorum. Bu olay bazen 1 kere bazen 3-4 kere tekrarlandıktan sonra PC açılıyor fakat 5700X takılıyken ne denediysem BIOS'a giremedim. BIOS ekranı hiçbir şekilde hangi metot ile girmeye çalışırsam çalışayım gelmiyor. Ekran kartını söküp takmayı denedim, RAM'leri söküp taktım, silgi ile sildim, statik elektrik boşaltmayı denedim ama ne yaptıysam durum aynı. Sizce ne yapmalıyım?

• Anakart: MSI B350 Tomahawk.
  • PSU: FSP Hydro 700W Bronze 80+
  • Ekran kartı: EVGA GTX 960 4 GB ssc.
  • RAM: Ripjaws 2x16 3200MHz(5700X ile 3200'e çekemiyorum BIOS'a giremedim için)

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni işlemcinde bir problem olabilir mi işlemci yurtısından geldiyse oynanmış olabilir ama testlerdede sorun yok diyorsunuz anlamadım vallahi nasıl sorunmuş Allah kimsenin başına vermesin düşmanımın başına böyle sorun gelsin istemem işlemciyi iade etme gibi bir seçenek varsa iade ederek yeni işlemci alabilirsiniz veya eski işlemci ile BIOS Update yapın calışmazsa CPU'yu değiştirin yapacak bir şey yok.

bıos cpu yu algılamıyor ama ana sistem cpu yu algılıyor pc başlıyor bıos kilitlenmiş sanırım bıos update yapın bıos update varsa yeni işlemci destekli bıosun önceki sürümüne düşürmeyi deneyin bıosun programlanması sırasında bir problem olmuş olabilir yeniden bıos flaşlamak sorunu çözebilir olmassa cpu yu iade edip yeni cpu alın veya aynı sokete sahip aynı performansı verebilen bir cpu temin edin anakart sakat gibi
Başka ekran kartı ile deneyeceğim birde. Sonra dediğiniz gibi eskisi işlemci ile bios destekliyorsa eğer 5000 serisini bir önceki bios'u deneyeceğim. O da olmazsa anakart almayı düşünüyorum. Sorun sanki işlemcide gibi gelmiyor bana çünkü. Sizinde dediğiniz gibi sanki anakart sakat.

BIOS'a hiç Update flash yaptınız mı yoksa stok flasmı.

Bir sistem BIOS'tan bağımsız hareket edemez kesinlikle anakartın BIOS'unda bir problem var anakarta bir şey var yani.

Son düzenleme:
Son durum: Ekran kartını değiştim ve aynı olay tekrar yaşandı ve bilgisayar açılmadı. Ardında kasa üstünden kapadım ve tekrar açtım normal bir şekilde açıldı. Sonra BIOS ekranı gelecek mi diye bakmak için tekrar kapadım ve açtım bu sefer BIOS'a da girebildim. RAM'lerimi 3200'e çektim. Fakat işin garip kısmı önceki ekran kartına Ryzen 1700 takınca sorun yoktu. Stres testlerinde'de performansta da. Hala Debug ışıkları açılırken sırasıyla CPU yanıp sönüyor, VGA biraz uzun yanıyor sonra PC açılıyor bazen VGA'dan sonra boot yanıyor ama gene açılıyor. Bilgisayar geç açılmıyor hiçbir şekilde bu ışıklar yanmasına rağmen gayet hızlı açılıyor. Sorunu çözemedim kısaca ama şu an da her şey normal gözüküyor. Eğer tekrar bilgisayarın açılmaması veya bip sesi ile karşılaşırsam güncellerim konuyu.

Son durum: Ekran kartını değiştim ve aynı olay tekrar yaşandı ve bilgisayar açılmadı. Ardında kasa üstünden kapadım ve tekrar açtım normal bir şekilde açıldı. Sonra BIOS ekranı gelecek mi diye bakmak için tekrar kapadım ve açtım bu sefer BIOS'a da girebildim. RAM'lerimi 3200'e çektim. Fakat işin garip kısmı önceki ekran kartına Ryzen 1700 takınca sorun yoktu. Stres testlerinde'de performansta da. Hala Debug ışıkları açılırken sırasıyla CPU yanıp sönüyor, VGA biraz uzun yanıyor sonra PC açılıyor bazen VGA'dan sonra boot yanıyor ama gene açılıyor. Bilgisayar geç açılmıyor hiçbir şekilde bu ışıklar yanmasına rağmen gayet hızlı açılıyor. Sorunu çözemedim kısaca ama şu an da her şey normal gözüküyor. Eğer tekrar bilgisayarın açılmaması veya bip sesi ile karşılaşırsam güncellerim konuyu.

BIOS'a girebildinizmi.

birde bıos stok flaşmıydı

Anakartı son bios update yükseltin 1700 nerede 5700X nerede hala eski sürümü kullanıyorsanız ekrana görüntü gelmez biosu uplayın öyle deneyin .

BIOS açılıyor mu hocam?

Bir de sistemdeki tim fiziksel soketleri kontrol edin hocam. VGA Debug ondan da yanıyor olabilir. RAM'lerin ve ekran kartının ara yüzlerini oksitlendiğinden silgi ile silebilirsiniz.

Sorunu çözdünüz mü hocam?

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS ekranı görünüyorsa muhtemelen cözülmüştür Debug ışıkları içinde dediğim gibi hocam soketleri temizleyin RAM belleklerin arayüzlerini ekran kartı ve işlemcinin arayüzlerini varsa SSD veya HDD arayüzlerini bir silgi ile silin soketlerin ve giriş cıkış arayüzlerinin oksitlenmesindende kaynaklanıyor olabilir.

Çünkü vga ışığı yanıyor hocam zannedersem biryerlerde temassızlık var

Geri
Yukarı