GTX 960 ve i5 6402P Oyunlarda Ani FPS Düşüşü

Her şeyden önce şunu belirtmeliyim ki oyunlarda FPS düşüşleri çok doğal şeylerdir, her karenin veya her görüş açısının grafik kartınıza aynı yükü bindirmesini zaten bekleyemeyiz.
Bir bomba patladığında o bombanın etraftaki nesnelere uygulayacağı etkiyi hesaplama işlemi hafife alınacak bir durum değil sandığınız kadar, veya kamera açısını hızlıca değiştirmeniz de.
Düşüş var düşüş var kısacası, sizinki harbiden düşüş mü bunu bir düşünün derim.
Her Fraps indirip FPS'nin düştüğünü gören sorun zannetmesin yani :) Valley Unigine ile test et performans veya anlık takılma konusunda hiçbir sorun yaşamazsın diye tahmin eediyorum.
Yinede çok istiyorsan buyur testlerimizi yapalım, görelim :)

Oyun açıkken, bahsettiğin sorunu yaşadığın esnada görev yöneticisine gelip "İşlemler" sekmesinden bir görüntü aktarmanı istiyorum. Bellek ve CPU yazısına tıkladığında en çok kullanıma neden olan durumları en üst sıraya listeleyecektir zaten.

Adsız.jpg

Daha sonra oyundan çıkıp AIDA64 ile bu testi gerçekleştirmeni, aynı rehberdeki sonucu resim ile buraya aktarmanı istiyorum : AIDA64 Stability Test Rehberi

Hazır AIDA64'e girmişken Murat hocamızın rehberiyle bir sistem raporu da al : AIDA64 HTML Raporu Oluşturma Rehberi

HDD konusunda da hemen kafanı bulandırma, geçişlerde öncelikli olarak belleklerden yardım alınır, oyunlar bellek kullanımına ciddi etki eden programlar, bir bakalım bellek durumun ne alemlerde oluyor oyun esnasında. Yoksa HDD'nin veri aktarım hızı veya veriye erişim hızı oyunlar konusunda bir darboğaz yaşatacak seviyede değildir. SSD daha hızlı ulaşır, daha hızlı erişir faydasını da görürsün elbet sorunun bundan kaynaklı olmamalı.

Her zaman olduğu gibi testlerden yardım alarak anlayabiliriz bunu da, HDTUNE ile güzelce bir tara istersen, sayısız kaynak var Sosyal'de, bulabilirsin :)

Her şeyden önce şunu belirtmeliyim ki oyunlarda FPS düşüşleri çok doğal şeylerdir, her karenin veya her görüş açısının grafik kartınıza aynı yükü bindirmesini zaten bekleyemeyiz.
Bir bomba patladığında o bombanın etraftaki nesnelere uygulayacağı etkiyi hesaplama işlemi hafife alınacak bir durum değil sandığınız kadar, veya kamera açısını hızlıca değiştirmeniz de.
Düşüş var düşüş var kısacası, sizinki harbiden düşüş mü bunu bir düşünün derim.
Her Fraps indirip FPS'nin düştüğünü gören sorun zannetmesin yani :) Valley Unigine ile test et performans veya anlık takılma konusunda hiçbir sorun yaşamazsın diye tahmin eediyorum.
Yinede çok istiyorsan buyur testlerimizi yapalım, görelim :)

Oyun açıkken, bahsettiğin sorunu yaşadığın esnada görev yöneticisine gelip "İşlemler" sekmesinden bir görüntü aktarmanı istiyorum. Bellek ve CPU yazısına tıkladığında en çok kullanıma neden olan durumları en üst sıraya listeleyecektir zaten.

Eki Görüntüle 209619

Daha sonra oyundan çıkıp AIDA64 ile bu testi gerçekleştirmeni, aynı rehberdeki sonucu resim ile buraya aktarmanı istiyorum : AIDA64 Stability Test Rehberi

Hazır AIDA64'e girmişken Murat hocamızın rehberiyle bir sistem raporu da al : AIDA64 HTML Raporu Oluşturma Rehberi

HDD konusunda da hemen kafanı bulandırma, geçişlerde öncelikli olarak belleklerden yardım alınır, oyunlar bellek kullanımına ciddi etki eden programlar, bir bakalım bellek durumun ne alemlerde oluyor oyun esnasında. Yoksa HDD'nin veri aktarım hızı veya veriye erişim hızı oyunlar konusunda bir darboğaz yaşatacak seviyede değildir. SSD daha hızlı ulaşır, daha hızlı erişir faydasını da görürsün elbet sorunun bundan kaynaklı olmamalı.

Her zaman olduğu gibi testlerden yardım alarak anlayabiliriz bunu da, HDTUNE ile güzelce bir tara istersen, sayısız kaynak var Sosyal'de, bulabilirsin :)
Öncelikle mesajın için teşekkürler. Bende her FPS düşüşünün sorun olmayacağını biliyorum. Ama bu sorun bir anda boy gösterdi ve sistemin her oyunu Ultra'da açabilecek kapasitede. Ama CSGO ve LOL gibi oyunlarda oluyor bu FPS düşmeleri. Her oyunda oluyor ama çoğunluk bunları oynuyorum. FPS 300'den bir anda 100'e ya da 80'e iniyor. Birazdan dediğiniz testleri yapacağım.

Bunlar oyun açık iken ''Görev Yöneticisine'' girdiğim zaman karşıma çıkan sonuçlar. Şunu fark ettim. CPU kullanımı %26 iken artıp %70 ve %80'lere çıkıyor. Bellek kullanımı da %81. Dediğim takılma da oyun açıkken oluyor. Oyunu alta alıp Bandicam'ı açmak için simgeye tıkladım. Ekran 3-4 saniye yine donuyor. Diğer testleri de hemen yapıp atacağım.

Fazla sorun yok gibi duruyor ama FPS sorununun nedenini hala bulamadım. :(

Dosya Ekleri

• bandicam 2017-01-13 15-42-46-840.jpg
    bandicam 2017-01-13 15-42-46-840.jpg
    196,3 KB · Görüntüleme: 58
  • bandicam 2017-01-13 15-43-04-007.jpg
    bandicam 2017-01-13 15-43-04-007.jpg
    195,9 KB · Görüntüleme: 62
  • bandicam 2017-01-13 15-42-51-132.jpg
    bandicam 2017-01-13 15-42-51-132.jpg
    196 KB · Görüntüleme: 62
  • bandicam 2017-01-13 16-08-12-035.jpg
    bandicam 2017-01-13 16-08-12-035.jpg
    93,9 KB · Görüntüleme: 56
  • bandicam 2017-01-13 15-58-36-538.jpg
    bandicam 2017-01-13 15-58-36-538.jpg
    92 KB · Görüntüleme: 51
Valley Unigine tarzı bir Benchmark testine sokmanı önereceğim, anlık düşüşler olup olmadığını görebilirsin daha net bir biçimde, minimum FPS değeri ile.
LOL gibi oyunlarda internet bağlantın bile anlık FPS düşüşlerine direkt olarak sebebiyet verebiliyor.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı