GTX 970 Aşırı Isınma Sorunu

Eriklidamacana

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba 1 hafta kadar oluyor yeni bir sistem topladım. Ekran kartı MSI GTX 970. Oyun haricinde gezinirken bir şey yok fakat oyuna girdiğim zaman ekran kartına dokunamıyorum bile, adeta bir soba gibi cayır cayır yanıyor. Afterburner'dan sıcaklık değerlerine baktığım zaman max 63 derece'ye çıkıyor. Ortalama 59-60 derecede oyunu oynuyorum. Sıcaklık esnasında oyunda herhangi bir donma vs yaşamıyorum fakat bu ekran kartına parmağımı dokunduğum an çekiyorum elimi, o derece sıcak oluyor.
  1. Bu bir sorun mudur?
  2. Sorunsa nasıl halledebilirim?
Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar.

Not: Ekran kartı haricinde diğer bileşenlerde herhangi bir ısınma problemi yaşamıyorum. Oyun haricinde ekran kartı da ısınmıyor.

Arkadaşlar sorunu çözdüm gibi. Benim fanlar normal ayarında çalışıyor. MSI Gaming APP'da kar butonu var, ona tıklıyorum devreye giriyor. Fanlar sesli bir şekilde çalışmaya başlıyor ve sistem soğuyor. Fakat ben bunun otomatik olmasını istiyorum. Nasıl yapabilirim? Şimdiden teşekkür ederim yardım edene.

Son düzenleyen: Moderatör:
60 derece hiçbir şey, technopat incelemelerinde ekran kartları 80 dereceye çıkıyor ama gayet normal diyor Ali ve Recep bey.

Ayrıca zaten ekran kartı çalışırken dokunmamak lazım. Sizin durum tahminen şu;

Kartı çok uzun süre beklediniz o yüzden çok değerli gözünüzde. 60 derece gayetiyi birdeğer. Karta ellemeyin

Bilgisayar çalışır haldeyken hiçbir şeye dokunmayın. Hem kendi elektriğinizi iletmiş olursunuz hem de çarpılıp gidersiniz :D 60 derece ekran kartı için gayet iyi bir değer. Benimde ekran kartım Strix GTX 950 ve 60 dereceyi görüyorum oyunlarda. 75 dereceye kadar çıkmadığı sürece endişelenmene gerek yok. Yinede ben işi sağlama almak istiyorum diyorsan fan hızını kendin ayarlayabilirsin ben öyle yapıyorum.

Yaşadığın şehir mesela 35 dereceyse ekran kartın ortalama 10 derece daha fazla olur boşta. Sen birde oyuna girip iyice zorluyorsun 60-70 derece bunlar gayet normal dereceler. Ekran kartının sıcaklığı 90 dereceyi geçmediği sürece sorun yok.

60 derece hiçbir şey, technopat incelemelerinde ekran kartları 80 dereceye çıkıyor ama gayet normal diyor Ali ve Recep bey.

Ayrıca zaten ekran kartı çalışırken dokunmamak lazım. Sizin durum tahminen şu;

Kartı çok uzun süre beklediniz o yüzden çok değerli gözünüzde. 60 derece gayetiyi birdeğer. Karta ellemeyin
İyi günler şuanki sisteminizle ilgili birkaç soru sorabilirmiyim?

Cs go da yaşıyorum evet o da tahminen düşük çözünürlükte oynadığım için. Aynı problem arkadaşımda da var. O da amd fx 4100 ve gtx 970 kullanıyor ama dota ve cs go da inanılmaz bir darboğaz söz konusu. Witcher 3 oynarken en ufak problemi yok ama online oyunlarda tam bir işkence oluyor. O yüzden eğer ki online oyun oynayacaksan kesinlikle işlemciyi yüksek tut

Arkadaşlar yardımlarınız ve bilgileriniz için teşekkürler .. Ben yine de fan ayarını oyunlarda sabitliyorum en azından 60 da sabit kalıyor ekran kartı ısısı. Böylece içim rahat ediyor :D

Cs go da yaşıyorum evet o da tahminen düşük çözünürlükte oynadığım için. Aynı problem arkadaşımda da var. O da amd fx 4100 ve gtx 970 kullanıyor ama dota ve cs go da inanılmaz bir darboğaz söz konusu. Witcher 3 oynarken en ufak problemi yok ama online oyunlarda tam bir işkence oluyor. O yüzden eğer ki online oyun oynayacaksan kesinlikle işlemciyi yüksek tut
Tahminimce orda yaşadığınız şey darboğaz değil oyunun fps kilididir. Kaç fpsde ne kadar gpu cpu kullanıyor. sınırı yükseltmek için '' Fps max 200'' komutunu deneyin.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı