GTX 970 FX 8350 sistemde oyunlarda FPS düşüşü oluyor

Ledzeppelin

Centipat
RAM
8GB CL8 1600MHZ
Ekran kartı
MSI GTX 970
Anakart
ASUS M5A97
İşlemci
AMD FX 8350
2-3 ay önce Days Gone oynarken bilgisayarım sürekli kapanmaya başladı. Sorunun sebebini çok düşünmezken, bu sefer de bilgisayarı başlatırken CPU fan error almaya başladım. BIOS'da işlemci soğutucumun RPM değeri 200-300 arasında ve kırmızı renkte gözüküyordu. İşlemci soğutucumu yağladım ve yoluma devam ettim. Sorun tekrar nüksettikçe yağlayarak sorunumu çözdüm. Valorant veya League of Legends oynamaya çalıştığımda ise iki oyunda da 70-100FPS arası komik değerler görmeye başladım. Sürekli FPS düşmesi ve takıntılar yaşıyorum. Özellikle Valorant'ı, FPS düşmesi ve takılma olmadan oynayamıyorum. Ben de bir gün oturdum, kasanın her yerini teker teker temizledim. Ekran kartının ve işlemcinin termal macununu yeniledim. Sorun bir günlüğüne düzeldi, tekrar Valorant'ta 160-200 FPS almaya başladım ve takılma kalmamıştı. Bir sonraki gün uyanıp bilgisayarı açtığımda, masaüstündeyken bilgisayarım kapandı ve yeniden başlattığımda RPM sorununun tekrarladığını gördüm. Ben de işlemci soğutucuyu değiştirmek yerine, ızgarasını kullanmaya devam edip 120mm başka bir fan satın alıp taktım. RPM sorunum çözülmüş durumda(galiba çözülmüş durumda fanın girişi farklı olduğu için direkt PSU'ya bağladım. O yüzden BIOS'da değerleri göremiyorum.) Ama oyunlarımda aşırı takılma ve FPS düşmesi sorunum devam ediyor. Sorun sizce ne olabilir? Bir günlüğüne eski haline dönebiliyorsa, demek ki çözülebilir bir durumda. Yardımlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum.

Ekran kartı: MSI GTX 970.
İşlemci: AMD FX 8350.
RAM: 8 GB DDR3.
Eski işlemci soğutucu: Cooler Master Hyper 212 (dediğim gibi, bu işlemci soğutucunun ızgarasını hala kullanıyorum. Sadece ızgaraya takılan fanı değiştirdim.)

Büyük ihtimal, işlemciniz ısı sınırına gelince sistemi kapatıyor ve ısı sınırına yaklaşınca frekans düşürüp Drop'a sebep oluyor. Termal macun temizliği yapabilirsiniz.

Güncelleme;
Cooler Master Hyper 212 Spectrum işlemci soğutucu alıp eve geldim, taktıktan sonra FPS drop sorunu ortadan kalktı ama düşük FPS sorunu ortadan kalkmadı. O kadar sıkılmıştım ki bu durumdan önemsememeye karar vermiştim çünkü FPS drop olmadığı için rahat rahat oynayabiliyordum. Bu sabah format attım belki FPS problemi çözülür diye, çözülmedi. Bir dosya indirirken, tekrar Valorant girmek istedim ve FPS drop bir anda tekrar olmaya başladı. Oyunu izlerken problem yok, 120 FPS'de drop olmadan izleyebiliyorum fakat el başladığında, ben oynarken FPS 40a kadar düşüyor ve aşırı takılıyor. Öyle böyle bir takılma yok. Bilgisayarı stres testine sokabileceğim, donanımsal ne problemim olduğunu tespit edebileceğim bir program var mı? Problem ne olabilir? Bu durum canımı çok sıkmaya başladı yardımlarınızı bekliyorum.

Edit: Cooler Master termal macun da aldım. CPU ve GPU'nun termal macununu yeniledim.

edit2: hd tune error scan sonuçlarında bir şey çıkmadı. 7 yıllık bilgisayar olduğu için hdd ve ssd'den şüphelendim fakat sorun yok gibi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı