GTX 970 + i5 4460 Tabanlı Sistem

• Konuyu başlatan mwsg
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 2B

mwsg

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Merhaba,
PC.png

yakın zamanda bu sistemi toplamayı düşünüyorum. Moderatörler önceden açılmış sistem toplama konum var ancak o bütçe değişti, o sırada iptal olmuştu o konuda vaktini boşuna harcamış olduğum herkesten özür dilerim.

Bu sistem hakkında görüşleriniz nedir, sizce değiştirilmesi gereken bir şey var mı?
(Rami tek 8gb seçmemin sebebi bir 8gb daha alacağım. 2x4gb yaparsam anakartta 2 slot olduğundan arttırma şansım olmaz.)

Şimdi sorularıma gelirsek:
1- Anakart konusunda kararsız kaldım. İşlemcinin OC desteği yok zaten OC desteği olmayan ancak sağlam, kaliteli (girişlerinin sayısı bol olan) bir anakart var mı?

2- Vatan'dan alınan Zalman Z3 Plus yanında kaç fan çıkıyor veya çıkıyor mu?

3- Evga GTX Superclock modelinin bir sorunu var mı? Birde ben alıncaya kadar 2-3 stok kalmıştı indiirim bitecek büyük ihtimal evga yerine alabileceğim GTX970 modeli önerebilir misiniz? Coil Whine sıkıntısı olmayan ve soğutması iyi olan. (1300TL'yi geçmemek koşuluyla)

4- Zalman Z3 Plus + Corshair 550w 80+ PSU yerine fiyatı düşürmek için CMP-350 500W alsam bir sıkıntı yaşar mıyım? CMP350 kasaya bu parçalar sığar mı?

5- Zalman Z3 Plus kasada Anakart ve Ekran kartının sığması ile ilgili bir sıkıntı yaşar mıyım?

6- Kullanacağım monitör (viewsonic-vx2363smhl-w)'de 1xHDMI 1.4 ve 1xHDMI 2.0 girişi var. Monitör ile uyumsuzluk olur mu? (DVI yok) Bildiğim kadarıyla GTX 970'inde HDMI 2.0 çıkışı var. DVI ile bağlanan bir monitör olsa daha mı iyi olurdu? Bu monitör 2ms ve IPS olması sebebiyle tam isteklerimi karşılıyor. Web ve normal tasarım yapmam, film izlemeyi sevmem ve aynı zamanda oyun oynamak istemem sebebiyle bana uyan sayılı monitörlerden bu sebeple pek değiştirmek istemiyorum.

Sistemle ilgili sorularım bu kadar.

Birde ses kartı almak istiyorum. 200TL'ye kadar iyi ses verebilecek bir ses kartı önerebilir misiniz? (Bunu alırsan çok daha iyi olur gibi bir şey varsa yazabilirsiniz bütçeyi arttırmaya çalışabilirim.)

Ek olarak daha önceden laptop kullanmam sebebiyle klavye alacağım.

Klavye olarak G103 almayı düşündüm. Önerir misiniz?

Birde şuanki mouse'um eski olmasına rağmen idare ediyor onu hemen olmasa da yakında değiştirmeyi düşünüyorum. G300 almayı düşünüyorum önerir misiniz? Makro bana lazım değil makrosu olmayan bir mouse da olabilir. Mouse için de bütçem 100TL civarında ancak ne kadar düşük olursa o kadar iyi olur.

Yazmayı unutmuşum işlemci zaten OC edilemediğinden fan almayı başta düşünmüyorum, bir süre stok fanı ile idare edeceğim. Daha sonra sessiz ve stok fana göre daha performanslı bir fan ile değiştiririm. Önerebileceğiniz 70-80TL'yi geçmeyecek bir fan var mı? Çok kaliteli bir fana gerek yok ne de olsa OC yapılmayacak.

Son olarak da işlemcinin içinden çıkan termal macun'u kullanmam mı daha iyi olur yoksa Vatan'da 10TL'ye satılan Cooler Master termal macun mu?

Sistem güzel olmuş şimdiden hayırlı olsun. Klavye ve mouse olarak g103 ve g300 kullanıyorum ve tavsiye edebilirim ikisi de çok güzeller. Zalman z3 plus kasa sahibiyim ve içinden önde mavi renk fan , arkada normal bir egsoz fan ve üst tarafta iki adet fan var.

Msi z97 pc mate güzeldir. Anakart olarak onu ekleyebilirsin.

Bu model hakkında OC yapılan işlemciler için iyi ancak onun dışında yetersiz ve OC yapılmayan bir işlemci için gereksiz olduğunu duymuştum yine de teşekkürler.

PSU olarak Zalman Zm 600-LX modelini seç. Ekran kartı için bütçe 1300TL ise Galax HOF modelini al.

Ekran kartı Galax HOF modelini araştıracağım teşekkürler. PSU 600W gereksiz gibi geldi. Zaten 500-550w yeterli olacaktır. Eğer ileride SLI yaparsam 600W zaten yetmeyeceğinden çok arada kalan gereksiz bir harcama gibi olacak. Corshair PSU konusunda iyi ve 80+, Aktif PFC özelliğine sahip ayrıca kullananlar sessiz olduğunu söylemekte.

Sistem güzel olmuş şimdiden hayırlı olsun. Klavye ve mouse olarak g103 ve g300 kullanıyorum ve tavsiye edebilirim ikisi de çok güzeller. Zalman z3 plus kasa sahibiyim ve içinden önde mavi renk fan , arkada normal bir egsoz fan ve üst tarafta iki adet fan var.

Teşekkürler. Zaten o fiyat aralığında herhalde başka pek klavye ve mouse yok. Klavyede sadece makro tuşlarının gereksiz yer kapladığını ve elimin rahat etmeyeceğini düşünüyorum böyle bir sorun yaşadınız mı? Birde kasayı vatan bilgisayardan mı aldınız ve ses çıkarıyor mu çok, ses yalıtımı iyi mi?

Teşekkürler. İşlemci teknolojisinde i3 gözüküyor bu bir sorun oluşturmaz mı?

R9 290 yerine GTX 970 tercih etmenin daha iyi olacağını düşünüyorum. Kesinlikle fanboylukla ilgisi yok. Daha düşük bir bütçe olsa kesinlikle AMD tercih ederdim ancak Nvidia daha iyi driver ve teknoloji desteği, daha az güç tüketimi ve ısınma sebebiyle ayrıca bazı testlerde daha yüksek performans vermesi sebebiyle daha iyi bir tercih olacağını düşünüyorum.

R9 290 ve 290x güç kaynağı düşmanı kartlar. Bu kartlar için 750w 80+ güç kaynağı almanız gerekmekte. Seçtiğiniz güç kaynağı yeterli olmaz.

R9 290 ve 290x güç kaynağı düşmanı kartlar. Bu kartlar için 750w 80+ güç kaynağı almanız gerekmekte. Seçtiğiniz güç kaynağı yeterli olmaz.
Ufak atta bilgisi olmayanlar yesin. Zm 600 LX önerdim çünkü VS 550'den ucuz ve 12V kanalından verdiği güç daha fazla. 600W'lik bir PSU GTX 970 SLI için yeterli...

Teşekkürler. Zaten o fiyat aralığında herhalde başka pek klavye ve mouse yok. Klavyede sadece makro tuşlarının gereksiz yer kapladığını ve elimin rahat etmeyeceğini düşünüyorum böyle bir sorun yaşadınız mı? Birde kasayı vatan bilgisayardan mı aldınız ve ses çıkarıyor mu çok, ses yalıtımı iyi mi?

Klavyedeki makro tuşlara ilk başlarda alışamadım. Control tuşu yerine G6 tuşuna az basmadım :) ama insan zamanla alışıyor ve bir sorun arz etmiyor. Oyunlarda kısayol atarsanız çok işlevsel hale geliyorlar. Vatan Bilgisayar'dan aldım ve pek ses çıkardığı söylenemez ama çok güzel bir yalıtıma sahip değil.

Zaten R9 290 veya 290x seçmedim?
Pardon hocam ben o arkadaşı siz sandım.

Ufak atta bilgisi olmayanlar yesin. Zm 600 LX önerdim çünkü VS 550'den ucuz ve 12V kanalından verdiği güç daha fazla. 600W'lik bir PSU GTX 970 SLI için yeterli...
600w PSU nasıl gtx970 SLI için yeterli olabilir anlatır mısınız ?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı