GTX 970 ve i5-6600 FPS Sorunu

ekrem816

Kilopat
Yer
Gaziantep
Daha fazla  
Merhaba daha önce konu açmıştım ama kendimi ifade edemediğim için yararlı çözüm önerileri gelmemişti. Şimdi video çekip tekrar konu açıyorum. Videoda gördüğünüz üzere işlemci kullanımı düşük kalıyor ve çok fazla FPS düşüşü yaşıyorum. Anakartım B150m Bazooka. Termal macunu yenilemedim ve işlemcimde stok soğutucu kullanıyorum. Sizce bu bir sorun mu ve çözümü nedir?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hyperx fury 8gb tek modül 2133 mhz.

Evet dediğiniz gibi oldu bariz azalma var ama yine de sorun devam ediyor. Örneğin akşam ışıklardan geçiyorum kavşakta 50 fpsye düşüyor sonra dönüp ordan tekrar geçiyorum 53-54 fps alıyorum. Yalnız MSAA'yı kapatınca işlemci kullanımı ara ara %100'ü görse de MSAA açıkken %60-80 civarında takılıyor.
Kardeşim tahmin ettiğim gibi artık bazı oyunlar ram istiyor. Bende de 8 gb ram vardı ve bende de takılıyordu. Sonra 16 gb rame yükseltince butun kasma donmalar düzeldi. Orda rami az kullandığına bakma rami yükseltince o değer de artıyor.

Kardeşim tahmin ettiğim gibi artık bazı oyunlar ram istiyor. Bende de 8 gb ram vardı ve bende de takılıyordu. Sonra 16 gb rame yükseltince butun kasma donmalar düzeldi. Orda rami az kullandığına bakma rami yükseltince o değer de artıyor.
Peki o halde 8gb ram takviyesi yapabilirim. Sence işlemci veya ekran kartında herhangi bir sorun görünüyor mu? Servise vermeyi düşünüyordum.

Aldığınız fps gayet normal geldi bana özellikle de o ayarlarda. Genelde sabit görüntüde veya dar alanlarda fps yüksek olur. Bir de GTA'nın iki belası var bunlar araba sürerken fps düşmesi ve çimenlerde ki fps düşmesi.
Peki evin içinde yalnızca kamera çevirmeyle FPS düşmesi normal mi?

Bence işlemci veya ekran kartında sorun yok. Ram yüzünden GTA 5 oyununda anlık takılma vs gibi sorun yaşayan 2 arkadaşımın (bende dahil 3) sorununu rami 16 gb yaparak düzelttik. Ram gereksiniminde oyunların yanı sıra windows da çok harcamaya başladı. Eğer imkanın varsa takviye yap derim ben.

Reflection MSAA değerini 2x veya 4x yapıp NVIDIA denetim masasından Multi Frame Anti Aliasing (MFAA) ayarını aktif edip tekrar dener misin acaba?

Eğer bilgisayar Türkçe ise bana şuranın resmini atarsan MFAA'nın hangi ayar olduğunu gösterebilirim:Eki Görüntüle 210982

Dosya Ekleri

• das.jpg
    das.jpg
    170 KB · Görüntüleme: 83
"Birden çok kareli örneklenmiş kenar yumuşatma" ayarını açık yap. "3D görüntü ayarlarını ön ayarla yap" ekranında "gelişmiş ayarları kullan" tuşuna bas. Oyun içi MSAA ayarını 4X yap, reflection MSAA ayarını da 2x ya da 4X yap.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı