GTX 980 Ti karttan gelen "tısss" sesi

slayerııı

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 2.el Zotac AMP Extreme Edition 980 Ti ekran kartı aldım. İlk taktığımda çalışıyordu hatta FurMark testinden 7283 puan aldı ama ince bir tiz sesi vardı, ben de bir güç girişlerini tam oturtamadığımı vs. düşündüm. Kartı çıkarıp taktım 8+8 olduğu için güç girişi kabloları iterek(biraz zorlamış olabilirim) kasanın kapağını kapattım. Bilgisayarı açtım FurMark testine bir daha girdim ekran kartından tıssss diye bir ses gelmeye başladı FurMark'ta yukarıda kırmızı bir yazı yazdı (benchmarkıng warmıng up) ben de direkt kapattım, ve ekran kartını yük binmeye başladığı an direkt farklı sesler çıkarıyor fan sesi değil. Düşünceleriniz neler, acaba güç girişlerine mi zarar verdim? Ekran kartı çok büyük kabloların üstüne geliyor. O mu zarar verdi? yardımlarınızı bekliyorum. Anakart MSI-B450M-A PRO Max.
Kasa+PSU Corsair Delta 550+80

İlk önce sesin oradan geldiğinden emin olun yani güç kablolarını falan kontrol edin. Sesin kapasitörlerden geldiğinden eminseniz tamirciye götürün aynı değere eşit kapasitörler ile değiştirsin ama bilgisiz birine götürmeyin ekran kartınızı tamamen bozabilir.
hocam sesten ziyade ekran kartım fazladan güç çekip yanıyor olabilir mi sanki yanıyormuş gibi ses çıkarıyor ben de hemen kapatıyorum haliyle anlayamıyorum yani nerden geldiğini veya nolduğunu

Hocam sesten ziyade ekran kartım fazladan güç çekip yanıyor olabilir mi sanki yanıyormuş gibi ses çıkarıyor ben de hemen kapatıyorum haliyle anlayamıyorum yani nereden geldiğini veya ne olduğunu

Görüntü veriyor mu? Veriyorsa biraz daha kalabilir. Ayrıca güç kablosunu çıkart pinlere bak kablosu yerinden oynayan varsa düzelt. Bunlardan önce BIOS'u sıfırla.

Görüntü veriyor mu? Veriyorsa biraz daha kalabilir. Ayrıca güç kablosunu çıkart pinlere bak kablosu yerinden oynayan varsa düzelt. Bunlardan önce BIOS'u sıfırla.
Görüntü veriyor, sıcaklık değerleri normal, msi afterburner ile fan fullesem dahi herhangi bir sorun olmuyor, driver kaynaklı bir sorun olabilir mi, 1660S driveri kuruluydu bu kartı takınca direkt okudu ve ilk taktığımda sorunsuz çalışıyordu.

İlk önce şunu söyleyeyim 980 TI trafo isteyen bir kart ve 550W PSU ona yetersiz. Ekran kartınızın üzerinde kondansatör patlamış olabilir. Aşırı ısıdan kondansatörler patlayabilir. Kartın üzerinde şişmiş, şekli bozulmuş veya patlamış kondansatör var mı yok mu diye kontrol edin.

İlk önce şunu söyleyeyim 980 TI trafo isteyen bir kart ve 550W PSU ona yetersiz. Ekran kartınızın üzerinde kondansatör patlamış olabilir. Aşırı ısıdan kondansatörler patlayabilir. Kartın üzerinde şişmiş, şekli bozulmuş veya patlamış kondansatör var mı yok mu diye kontrol edin.
Yanıtınız için teşekkür ederim, Ryzen 3 3100 kullanıyorum ve overclock vs yapmadım haliyle az da PSU dan fazla çektiğini düşünmüyorum, yani PSU sadece ekran kartına kalıyor, ve kart ısınacak hiçbir şey yapmadı bilgisayarı açtım direkt hata vermeye başladı, yarın söküp fotoğraf atarım ancaka dediğim gibi ısınmadı ve ilk taktığımda nasıl sorunsuz çalışmıştı tek anlamadığım nokta bu bu yüzden ekran kartı pinlerine veya güç kabloma zarar verdiğimi düşünüyorum.

Yanıtınız için teşekkür ederim, Ryzen 3 3100 kullanıyorum ve overclock vs yapmadım haliyle az da PSU dan fazla çektiğini düşünmüyorum, yani PSU sadece ekran kartına kalıyor, ve kart ısınacak hiçbir şey yapmadı bilgisayarı açtım direkt hata vermeye başladı, yarın söküp fotoğraf atarım ancak dediğim gibi ısınmadı ve ilk taktığımda nasıl sorunsuz çalışmıştı tek anlamadığım nokta bu bu yüzden ekran kartı pinlerine veya güç kabloma zarar verdiğimi düşünüyorum.
Yine de yetersiz gelecektir. 650 W bile sınırda o kart için. Duruma göre bazen yetiyor bazen yetmiyor. Siz kartı detaylı bir şekilde kontrol edin. Yapabiliyorsanız termal macununu yenileyin.

Geri
Yukarı