GTX 980 ve FX 8150 oyun testi

İyi forumlar arkadaşlar. Yakın zamanda aldığım GALAX SOC GTX 980'in bir kaç testini yaptım ve alacak arkadaşlar için paylaşmak istedim. Youtube video düzenleyici çektiğim bir kaç oyunun görüntü kalitesi mahvettiği için bazı oyunlar paylaşamadım(BF 3, FarCry 4 ve Hitman Absulation).
Kullandığım donanım:
1. GALAX SOC GTX 980
2. M5A97 EVO R2.0
3. 16 GB CL9 1333 MHZ Kingston RAM
4. FX 8150 @stok
5. SAMSUNG BX2350

Not: Kullandığım işlemci, işlemci gücüne önem veren GTA 5 gibi oyunlarda ekran kartıma %40 darboğaz yapmaktadır. ShadowMordor gibi oyunlarda ekran kartının tam performansını görebilirsiniz.
GTA 5'de ekran kartımın GPU kullanımı:
Görüldüğü gibi yaklaşık %40'ı yatıyor.
darboğaz.png

Tomb Raider
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Middle Earth Shadow of Mordor
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

World of Tanks

GTA 5 (Darboğaz bariz şekilde mevcut.)

Battlefield 4

Thief:

Shipping-ThiefGame 2015-04-25 17-08-21-35.jpg
Shipping-ThiefGame 2015-04-25 17-08-41-64.jpg
Shipping-ThiefGame 2015-04-25 17-09-03-79.jpg
Shipping-ThiefGame 2015-04-25 17-10-39-67.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayırlı olsun. Test sonuçları için teşekkürler. Çok güzel bir ekran kartınız var. Keşke işlemci dar boğaz yapmasaydı ama olmuş bir kere. Artık dikey işitlemeyi açarak filan kullanırsınız çok sorun yaratıyor ise. Benim merak ettiğim sistemi ne zaman almıştınız. Ekran kartı yeni tamam ama işlemci filan sormak istediğim.

Oyunları 2K oynadığım için bir darboğaz yaşamıyorum açıkçası. 1080P'de de aynı FPS'yi alıyorum, 2K'da da. Çoklu çekirdek kullanımına izin veren ShadowMordor gibi oyunları 1080P'de oynayabiliyorum. Darboğaz olmuyor.
Ben sistemi parça parça aldım hocam. Daha Technopat ile tanışmamıştım. Etrafımdakilere sordum soruşturdum, bana AMD'nin FX serisini önerdiler. "8 çekirdek olum. Varmı daha ötesi" cümlesi kalbimi delen cümle olmuştu. Hayatımın en büyük hatalarından birisi bundan 1.5-2 sene önce FX 8150 alarak yaptım. PSU'mu 1.5 sene önce aldım. FSP 600 watt +80 PSU'm vardı ama etrafımdaki abilerim yetmez dedi. Gittim 450 tl verdim C.M 850 watt +80 Bronze PSU'ya. Ondan sonra Technopat ile tanıştım. Bildiğim çoğu bilginin yanlış olduğunu öğrendim. Bu beni araştırmaya ve öğrenmeye itti. Sonra diğer donanım bileşenlerimi almam da SypeR sağolsun çok yardımcı oldu. Ekran kartım olsun, SSD'm olsun bunları SypeR tavsiye etti. Kasamın içerisindeki parçaların ömrü en fazla 1.5-2 senedir. Garantisi dolan parçayı sistemimden çıkartıyorum hocam.

Anladım. Bu 8 çekirdek olayı yüzünden niceleri yanıyor. Bende buraya gelmeden önce çekirdek sayısı ve ghz değerlerine çok bakıyordum. Şimdi bu iki unsurunda mimariniden sonra bakılması gereken şey olduğunu öğrendim. 2k ile 1080p aynı performansı veriyor ise 2k oynamazın görsel olarak sizi çok öteye götürüyordur. İyi oyun oynamalar ve sosyaller. :)

Hayırlı olsun. Fakat kullanılan işlemci ve monitör, gtx 980'e hakaret gibi olmuş. Zaten bu durumda test sonuçlarına yansımış. İnşallah kısa zamanda haswell işlemcilere geçip 144hz monitör alırsınız. Yoksa 800 lira çöpe gitmiş olacak.

Monitörüme hakaret ettirmem. :) Monitörümün özellikleri, MEGA Dynamic Contrast Ratio'ya sahip, 170 derece görüş açısı var. Renk derinliği standart 16.7 millon ve tepkime süresi 2 MS. Ayrıca LED ve MAT ekran özelliğine sahiptir. Bir adet D-Sup, 2 adet HDMI çıkışı mevcuttur ve Mega kontrast özelliğine sahiptir. Basit 3D çizim bile yapabiliyorum 60 HZ olmasına rağmen. :) Lütfen monitörüme saygı duyun. :LOL: Şuan benim sistemimden çok daha iyilerine sahip kullanıcılar alamıyorum bu monitörü. İşlemci'ye gelecek olursak. Darboğaz yapacağını zaten biliyordum. Broadwell işlemcilerin çıkmasını bekleyeceğim. GTX 770'i sattığım gibi bunada çok ama çok uygun bir fiyat vereceğim. AMD şuan önüme çok taş koyuyor. SSD'den tutun kullandığım ekran kartına kadar sürekli bir darboğaz söz konusu.

Broadwell masaüstünde hayal kırıklığı oldu. Beklemeye değmez. Sadece iki tane işlemci çıkacak bir tane i7 ve bir tane i5. İki modelde de önbellekler düşürülmüş. Özellikle i5 olan model daha bir hayal kırıklığı. Hem önbellek azaltılmış ve sadece 4 çekirdek kullanılmış, ht kullanılmamış. Performans olarak haswellin devamı gibi olacak olan seri skylake gibi görünüyor.

F57AFEA9EBD6EE69659536AB75030871.jpg

Tabloya bakılınca aslında ddr4 dışında herşey haswell refresh serisi ile aynı.

Ben bu hatayı daha önce yaptım hocam. Ne zaman salt değerlere bakıp bir şey satın alsam suratımda patlıyor ve uzun süre bunun etkisinde kalıyorum. Kesin olarak satışa çıksın ve kıyaslamalar yapılsın, ona göre değerlendirmemi yapacağım. Değerler aynı veya daha düşük gözüküyor olsa bile ben daha performanslı olacağına inanıyorum.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı