GTX 980'e Overlock Yapsam FPS Artışı Ne Kadar Olur?

Ahmet YEŞİL

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, şu ana kadar gördüğüm bütün ekran kartı inceleme videolarında overclockun 2-3 yıl sonra yapılacağı gibi muhabbetler geçiyor. Mesela aldığım bir GTX 980'le GTA 5'te ultra ayarlarda 50 fps alıyorum. Bu ekran kartına o an yapacağım overclockla o 50 fps'yi 60'a çıkarma şansım yok mu ? (Değerler tamamen kafadan uydurulmuştur.)

GTX 980 şu an piyasanın en iyi ekran kartlarından biri. Bu sebeple overclock yapmayı tercih etmezdim ben olsam. 2-3 yıl sonra overclock yapılabilir muhabbetleri de kartın 2-3 yıl sonraki oyunlarda daha az FPS verebilme ihtimalinden kaynaklı. Rakamları uydurarak bir örnek vereyim, bir kartın var ve BF 4'te 40 FPS alıyorsun. 40 FPS oynanabilir değerin üstünde bir değer. Örneğin aradan 3 yıl geçti ve BF 5 çıktı ve kartını değiştirmedin. BF 5'te kartın 20 FPS veriyor. Ekran kartının soğutma teknolojisi ve kasanın hava akımı yeterliyse ekran kartına overclock yapıp FPS değerini 30'a kadar çıkardın ve tekrar oynanabilir seviyesine getirmiş oldun.

GTX 980 şu an piyasanın en iyi ekran kartlarından biri. Bu sebeple overclock yapmayı tercih etmezdim ben olsam. 2-3 yıl sonra overclock yapılabilir muhabbetleri de kartın 2-3 yıl sonraki oyunlarda daha az FPS verebilme ihtimalinden kaynaklı. Rakamları uydurarak bir örnek vereyim, bir kartın var ve BF 4'te 40 FPS alıyorsun. 40 FPS oynanabilir değerin üstünde bir değer. Örneğin aradan 3 yıl geçti ve BF 5 çıktı ve kartını değiştirmedin. BF 5'te kartın 20 FPS veriyor. Ekran kartının soğutma teknolojisi ve kasanın hava akımı yeterliyse ekran kartına overclock yapıp FPS değerini 30'a kadar çıkardın ve tekrar oynanabilir seviyesine getirmiş oldun.
Anladım yani yeni alınmış bir GTX 980'de overclocka gerek yok. Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı