GTX1060 Oyunlarda Kasma Sorunu

LookForce

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, şu sıralar çok büyük bir sorun ile uğraşmaktayım ve sizlerin görüşlerine ihtiyacım var.
Sistemim;
  • Intel Core I7 4790,
  • Asus H81M-D,
  • GSKILL 2x8 DDR3 1600MHZ,
  • Gigabyte Windforce OC GTX1060 3GB,
  • Samsung 750 EVO 500GB,
  • WD Blue 320GB 7200RPM,
  • SilverStone Strider 500W 80+,
  • BENQ GW2270
Bu sistem ile PUBG, CS:GO, RUST tarzı oyunlarda kasma sorunu yaşıyorum. FPS yüksek olsa bile kasıyormuş hissiyatı veriyor.
VSYNC açsam özellikle PUBG'de sabitlenmediği gibi bir de drop sorunu yaşıyorum. En düşük ayarlarda da en yüksek ayarlarda da 80-120 FPS arası veriyor ama dediğim gibi en ufak FPS düşüşü drop gibi hissiyat veriyor, ve bu sorun sürekli oluyor. Örneğin; oyunu 100FPS ile oynarken bir anda 90FPS olursa oyun çekilmiyor.

Sorunun çözümü için güncel Windows 10 Pro 64 Bit indirdim, temiz format atıp OEM Key satın alarak etkinleştirdim. Ekran kartı sürücüleri güncel, BIOS güncel, Chipset sürücüleri güncel. Ekran kartı sıcaklıklığı, oyunda iken 65 derece, işlemci sıcaklığı ise 50-55 derece. Samsung Magician yazılımı kurulu ama sanırım SSD'de bir sorun var. Önceleri okuma yazmada 90K IOPS Değeri elde ederken, şu an 60K'yı zor buluyorum. Anakart üreticisinin sitesinden Intel Rapid Storage Technology programını da indirdim. Fakat sonuç alamadım.

+ PASSMARK Test Sonucu :

Ekran Alıntısı.PNG

Şimdiden teşekkürler :)

Arkadaşlar, bu arada bir şeyler çağrıştırırmı bilmiyorum ama mesela oyunda mouseyi hareket ettirmezsem herhangi bir sorun olmuyor 120-140 FPS alıyorum. Ama mouseyi rastgele sağa sola hareket ettirirsem 60-70 FPS'e kadar düşüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorun bendede var. Bahsettiklerinin aynısını PUBG'de yaşıyorum. Diğer oyunlar yağ gibi. Bir tek Rise of Tomb Raider'da sıkıntı yaşadım biraz. FPS droplar oldu fakat PUBG cidden oynanmayacak düzeyde. FPS yüksek ama oyun kasıyor acayip derecede. Anlam veremiyorum. Ekran kartı maksimum 69 derece oyunda. İşlemci maksimum 44.

Sistemim:

Ryzen 5 1400 (3.7 O.C)
HyperX 8 GB 2400 MHz
MSI B350M GAMING PRO
MSI GTX 1060 3 GB O.C
1 TB WD
OCZ 240 GB SSD
CoolerMaster Masterliquid RGB Sıvı Soğutma
Corsair VS600 PSU

Edit: Battlefield 1 ve Star Wars Battlefront 2'nin online modlarındada aynı sıkıntı mevcut.

Sorun 1 hafta öncesine kadar neredeyse çözülmüştü. Geforce Experience'nin önerdiği ayarlarda (Çoğu ultra) kullanıyordum. PUBG'de droplar harici FPS düşüşlerini hissetmiyordum. Ekran kartı kullanımı hep 90% üstünde seyrediyordu. Birkaç gün önce gelen Nvidia sürücüsü ve PUBG güncellemesi ile yine bozuldu. Ekran kartı kullanımı 40-50% civarlarında ve sürekli kasıyor. Bu sistemle hiç drop almamam gerektiğini düşünürken o da oluyor. Sırf PUBG'yi düzgün oynayabilmek için i3 4160 ve GTX750ti sistemimi yükselttim ve değmediğini düşünüyorum. Daha düşük FPS alıyordum ama stabildi.

konu çok önceden açılmış ama yinede cevap vereyim eğer steam'deki pugb ise grafikleri düşür eğer emulator'den giriş yapıp gubg mobile oynuyorsan işlemci sanallaştırmayı aç açık değilse

Yeni konular

Geri
Yukarı