Güç kaynağı anakarta bağlı iken tetik almıyor

YasoYasoo

Hectopat
Merhaba arkadaşlar birkaç gün önce sistemimin tetik almaması ile ilgili konu açmıştım ancak bakan olmamıştı. Tekrar açıyorum ancak bu sefer bir ilerleme kaydettim. Güç kaynağı tetik almıyor.

Yani aslında alıyor ama anakarta bağladığımda anakart start vermiyor. Anakart arızalı değil başka bir güç kaynağı ile denedim çünkü. Güç kaynağını tornavida ile 24 pin üzerinden çalıştırıyorum bir sorun yok. Daha sonra anakarta bağladığımda anakart start alıyor. Hatta çalıştırdıktan sonra saatlerce kullandım tık etmedi güç kaynağı. Tıkır tıkır çalışıyor. Nasıl oluyor anlamış değilim. Varmı bu konularda bir bilgisi olan?
Güç kaynağı; Cooler Master 400W RS 400 pcap a3.

Birebir aynı sıkıntıyı ben de yaşıyorum iş yeri PC'lerimden birinde. Şu ana kadar ellenmeyen parça kalmadı. Saçma bir şekilde BIOS sıfırlaması ve pil değişimiyle 10 gündür hata almıyoruz.
Güç kaynağınızın anakarta bağlantı noktasında tetikleme soketlerinde temassızlık ya da oksitlenme olabilir mi?

Statik atmayı denediniz mi? Ayrıca PSU bağladıktan sonra bilgisayarı pwr_sw pinlerine kısa devre yaptırarak açmayı denediniz mi?

Evet. Zaten uzay montaj olarak kurulum yaptım. Kaç sefer denedim tornavida ile Power SW üzerinden açmayı ama yok. Olmuyor. İşin tuhaf yanı bilgisayarı kapatıyorum. 5 dakika sonra açmak istesem açılıyor bir sorun olmuyor. Ama 2-3 saat sonra açmaya çalıştığımda bir türlü olmuyor, açılmıyor.

Evet. Zaten uzay montaj olarak kurulum yaptım. Kaç sefer denedim tornavida ile Power SW üzerinden açmayı ama yok. Olmuyor. İşin tuhaf yanı bilgisayarı kapatıyorum. 5 dakika sonra açmak istesem açılıyor bir sorun olmuyor. Ama 2-3 saat sonra açmaya çalıştığımda bir türlü olmuyor, açılmıyor.
Bazen akla gelmiyor ama farklı prizlerde denediniz mi? Ayrıca @Dr. Bıyık! farklı bir çözüm sunmuş hiç başıma gelmedi ama denemekten zarar gelmez.

Birebir aynı sıkıntıyı ben de yaşıyorum iş yeri PC'lerimden birinde. Şu ana kadar ellenmeyen parça kalmadı. Saçma bir şekilde BIOS sıfırlaması ve pil değişimiyle 10 gündür hata almıyoruz.
Güç kaynağınızın anakarta bağlantı noktasında tetikleme soketlerinde temassızlık ya da oksitlenme olabilir mi?

Hocam şimdi şöyle. Herhangi bir oksitlenme olduğunu zannetmiyorum. Tetik pinleri sorunsuz çalışıyor. Güç kaynağı anakarta bağlı değil iken çalıştırıp anakarta geri takıyorum ve bir bakıyorum ki her şey normal. Ama diğer türlü olmuyor. BIOS sıfırlama yapınca da açılmıştı. Ama sorun bir türlü gitmedi. Her seferinde tekrar ediyor. Sistem açılıp kullanılmasında herhangi bir sorun oluşturmuyor. Gayet güzel çalışıyor.
Bazen akla gelmiyor ama farklı prizlerde denediniz mi? Ayrıca @Dr. Bıyık! farklı bir çözüm sunmuş hiç başıma gelmedi ama denemekten zarar gelmez.

Odamda çoklu priz vardı. Onun farklı girişlerinde denedim. Bu arada son zamanlarda binamızda ciddi elektrik problemlerinin var. Bilgisayar açıkken birkaç kere elektrik gitti. Altyapının da düzgün olduğunu düşünmüyorum ne yazık ki. Farki odaların prizlerinde de deneyeceğim.

Güç kaynağı arızalıdır hayattayken tetiklenebilir ama yük altında yeterli gücü veremediği için çalışmayabilir. Elinizden geliyorsa cıkış kapasitorlerini kontrol edin yada değiştirerek deneyin. Yalnız kapasitorleri sökmeden önce bosaltin çarpılmayın.

Güç kaynağı arızalıdır hayattayken tetiklenebilir ama yük altında yeterli gücü veremediği için çalışmayabilir. Elinizden geliyorsa cıkış kapasitorlerini kontrol edin ya da değiştirerek deneyin. Yalnız kapasitorleri sökmeden önce bosaltin çarpılmayın.

Hocam dediğim gibi çalıştırdıktan sonra saatlerce kullandım. Bilgisayarda oyun oynadım. Ekran kartına yük testini yaptım. FurMark çalıştırdım, işlemciye strese testi uyguladım tık etmiyor. Ama anlam veremediğim bir şekilde tetik almıyor. Hu arada bir detay daha vereyim. Geçen gün güç kaynağı temizliği yaptım. Bu olay bundan sonra oluştu. Güç kaynağı içerisinde şeffaf ve plastik bir malzeme vardı. Ben onu toz koruması olduğunu düşünerek soktum ve attım. Acaba ne işe yarıyordu?

Hocam dediğim gibi çalıştırdıktan sonra saatlerce kullandım. Bilgisayarda oyun oynadım. Ekran kartına yük testini yaptım. FurMark çalıştırdım, işlemciye strese testi uyguladım tık etmiyor. Ama anlam veremediğim bir şekilde tetik almıyor. Hu arada bir detay daha vereyim. Geçen gün güç kaynağı temizliği yaptım. Bu olay bundan sonra oluştu. Güç kaynağı içerisinde şeffaf ve plastik bir malzeme vardı. Ben onu toz koruması olduğunu düşünerek soktum ve attım. Acaba ne işe yarıyordu?
Toz koruması için değil o hocam. Soğutmak istenilen alanın izole edilmesi için kullanılıyor. Yani yaşadığınız sorunla o plastiğin ilgisi olmaz.

Arkadaşlar yine ben. Bu sefer farklı bir detay gözüme çarptı. Dediğim gibi birkaç saat önce yine beklemeye bıraktım sistemi ve daha sonra sistemi açmaya çalıştım. Doğal olarak ilk başta yine tetik almadı. Ancak aklıma farklı bir şey geldi. Elime bir makas aldım ve görseldeki ön panel pinlerinin hepsine değdirerek sistemi açtım. Bayağı makas ile tüm pinlerin birbiri ile iletişim kurmasını sağladım yani. Ancak bunun nasıl olduğu hakkında herhangi bir fikrim yok. Siz ne düşünüyorsunuz? Bu arada bildiğiniz forumda bu işlerle ilgilenen biri varsa etiketleyebilir misiniz? Ben pek anlamıyorum da.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-03-16 at 16.48.12.jpeg
    WhatsApp Image 2022-03-16 at 16.48.12.jpeg
    97,5 KB · Görüntüleme: 118

Yeni konular

Geri
Yukarı