Güc kaynağı fanı kendiliğinden duruyor

Berat_Bey

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar, güc kaynağımın fanı el ile döndürülüyor. Yani bir cubuk sokuyorum, ceviriyorum, öyle dönüyor. Sonra stabil bir şekilde dönüyor ama ben oyun oynarken ya da herhangi bir şey yaparken fark etmeden bir anda durmuş oluyor. Ben de ilk böyle olunca bir kontrol etmeye başladım, bir anda duruyor garip bir şekilde. Yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar, güc kaynağımın fanı el ile döndürülüyor. Yani bir cubuk sokuyorum, ceviriyorum, öyle dönüyor. Sonra stabil bir şekilde dönüyor ama ben oyun oynarken ya da herhangi bir şey yaparken fark etmeden bir anda durmuş oluyor. Ben de ilk böyle olunca bir kontrol etmeye başladım, bir anda duruyor garip bir şekilde. Yardımcı olabilir misiniz?

Durduğunda PSU ısınıyor mu?
PWM özelliği olabilir ısıya göre dur çalış yapıyordur belki?

Evet ısınıyor

Bross model ATX-230
ATX 12v version 1.3)P4

Üstünde böyle yazıyordu ama model şu sanırım
Bross model ATX-230
Muhtemelen fanın yağlanması gerekiyor. Kalitesiz PSU larda böyle olabilir. PSU yu söküp yağ sıkıp tekrar kullanabilirsin. Ama tavsiyem bütçen varsa yeni düzgün PSU alman.

Durduğunda PSU ısınıyor mu?
PWM özelliği olabil ir ısıya göre dur çalış yapıyordur belki?

Geri calışmıyor ben oyundayken bir kontrol edeyim diye bakarken fark ediyorum ısınmış oluyor
Muhtemelen fanın yağlanması gerekiyor. Kalitesiz PSU'larda böyle olabilir. PSU'yu söküp yağ sıkıp tekrar kullanabilirsin. Ama tavsiyem bütçen varsa yeni düzgün PSU alman.

Ailem bilgisayara karşı hiçbir parca desteğinde bulunmuyolar bana da aldırmıyorlar yağlamam lazım sanırım ama ben güc kaynağından korkuyorum cünkü kücük hatada bozulabilen bir şey diye biliyorum bu yüzden tamirciye götürmeli miyim?

Geri calışmıyor ben oyundayken bir kontrol edeyim diye bakarken fark ediyorum ısınmış oluyor

Ailem bilgisayara karşı hiçbir parca desteğinde bulunmuyolar bana da aldırmıyorlar yağlamam lazım sanırım ama ben güc kaynağından korkuyorum cünkü kücük hatada bozulabilen bir şey diye biliyorum bu yüzden tamirciye götürmeli miyim?
Korkmana gerek yok. Yapman gereken PSU vidalarını söküp üst kapağını ayırmak ve fan vidalarını da söküp fanı yerinden çıkartmak. Fan kablosunu çıkartmadan yağlayabilirsin. Varss tavsiyem koşu bandı yağı gibi bir şey kullanman. Sprey şeklinde yani. Fazla ds dökme, PSU'nun için sıçrayabilir. Bir zararı olmaz ama gerek yok.

Ben bu işlemci çok kez yaptım, bir sorun olmaz.

Korkmana gerek yok. Yapman gereken PSU vidalarını söküp üst kapağını ayırmak ve fan vidalarını da söküp fanı yerinden çıkartmak. Fan kablosunu çıkartmadan yağlayabilirsin. Varss tavsiyem koşu bandı yağı gibi bir şey kullanman. Sprey şeklinde yani. Fazla ds dökme, PSU'nun için sıçrayabilir. Bir zararı olmaz ama gerek yok.

Ben bu işlemci çok kez yaptım, bir sorun olmaz.
kabloları sökmeden yapılabiliyormu

Normalde yapamazsın. Çok zorlar isen olabilir. Ama gerek yok. PSU'yu kasadan komple çıkart ve dışarıda yap. Başka türlü çok zorlar, terletir.

Sorunlardan biride şu eski PC olduğu için CD okur var ve yerinden cıkmıyor ve CD okurun en köşesindede kablolar var ve onları cıkarırsam takamayabilirm diye endişeleniyorum

Geri
Yukarı