Güç kaynağı mavi ekran hatası almaya sebep olur mu?

Squbi

Hectopat
Merhaba.

Power Boost BST-600a model 600W 80+Plus PSU'ya sahibim. Sistemim yük altına girince sürekli olarak mavi ekran veriyor.
Başlarda ekran kartından zannediyordum. Driver üzerinden maksimum Frekans'ı 25 kısıp oyle oynuyordum.
Kapanmıyordu belirli bir süre oynadıktan sonra kapanmaya baslıyordu. Tüm parçalara tek tek stress testi yaptığımda (1 saat) kapanma-mavi ekran-resetleme gibi gibi şeyler olmadı.
Fakat OCCT üzerinden Power kısmına tıklayıp testi baslattıgımda ilk 1. saniyesinde direkt olarak mavi ekran veriyor.
Parçalar tek güç tüketimini arttırınca sorun olmuyor. Ama tüm parçalar güç isteyince (yük altına girince) neden olduğunu bilmediğim şekilde mavi ekran veriyor.
Düşük watt değerlerinde sıkıntı olmuyor. Ama watt değeri yükselince yüke girince mavi ekrana atıyor.
PSU mavi ekrana sebep olur mu?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntıs2.PNG
    Ekran Alıntıs2.PNG
    46,8 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun PSU'dan büyük ihtimalle.

Hocam zaten voltaj değerlerine baktıgım zaman stabil 5 olması gereken voltaj 4.7( yük altında 4'e kadar düşüyor ve kapanıyor.) Aynı şekil 3.3 olması gereken voltaj 2.5'a düşüyor kapanıyor ve son olarak 12 olması gereken voltaj boşta 12 gözüksede yük altında 11'e düşüyor kapanıyor.

Dosya Ekleri

• 2ı.PNG
    2ı.PNG
    26,5 KB · Görüntüleme: 8
Hocam zaten voltaj değerlerine baktıgım zaman stabil 5 olması gereken voltaj 4.7( yük altında 4'e kadar düşüyor ve kapanıyor.) Aynı şekil 3.3 olması gereken voltaj 2.5'a düşüyor kapanıyor ve son olarak 12 olması gereken voltaj boşta 12 gözüksede yük altında 11'e düşüyor kapanıyor.

Zaten sorun bundan kaynaklı. Yüke binince gereken değerleri veremediği için donanımlardan birisi veya birkaçı mavi ekran verip kapatıyor. Yeni bir güç kaynağı sorunu muhtemelen çözecektir. Fakat kesin emin olmak için bir teknik servisten destek alırsanız test edip bilgi verirler.

Sorunu hallettim PSU'nun icini acıp besleme kondansatörüne uyumlu ayni kondansatörü alıp lehimledim tam olarak tahmin ettiğim gibi voltaj degerleri düzgün hale geldi. Kapanma resetleme mavi ekran gibi gibi sorunlar ortadan kalktı.

Geri
Yukarı