Güç kaynağı önerisi

Bütçe
600-650

MaviEjderiya

Centipat
Geçen hafta güç kaynağım patladı, yeni bir güç kaynağı almaya karar verdim. Kararsız kaldım sessiz kaliteli arıyorum aşağıdakilerde ses sorunu varmış anladığım kadarıyla size sormak istedim ya da daha iyisi yüz üstü bırakmayacak öneri istiyorum. 5 yıl sonra sistem yükseltmesinde tekrar kullanmak istiyorum. Sistemim::
  • i5 7500
  • GTX 1060 6G
  • 16 GB RAM
  1. High Power 600W 80+ Gold perfonmance (koruma: Yüksek-düşük gerilim/Güç/Sıcaklık/Akım ve kısa devre koruması)
  2. High Power 750W 80+ Gold perfonmance (koruma: Yüksek-düşük gerilim/Güç/Sıcaklık/Akım ve kısa devre koruması)
  3. High Power 650W element 80+ Bronze (koruma: OPP/ OVP/UVP/SCP/OCP/OTP)
  4. High Power 750W element 80+ Bronze (koruma: Yüksek Voltaj/Akım gücü/Sıcaklık/Düşük voltaj ve kısa devre koruması)
  5. Gigabyte G750H 750W 80+ Gold.
  6. Gigabyte B700H 700W 80+ Bronze (koruma: OVP/OPP/SCP/UVP)

Son düzenleyen: Moderatör:
High Power 600W 80+Gold sisteminiz için yeterlidir. Element serisi biraz daha eski. Gigabyte serisi berbat ve yabancı forumlarda alınmayacaklar listesine alınmış.
Teşekürler 600w sistem için yeterli fakat gelecekte sistem değişikliğinde tekrar masraf çıkarmasın 750w alayım 100 tl fark var aralarında.
High Power 600W 80+Gold sisteminiz için yeterlidir. Element serisi biraz daha eski. Gigabyte serisi berbat ve yabancı forumlarda alınmayacaklar listesine alınmış.
Thermaltake 650w Smart Bx1 80+ Bronze nasıl high power mı thermaltake mi sizce ?

Neye göre kime göre berbat? Her markanın sorunlu ürünü olabilir bu tamamen o markanın tüm ürünlerini kalitesiz yapmaz. Geçerli ve bir firma ya da yetkili tarafından onaylanan bir belge varsa buyrun paylaşın görelim. Önüne gelen herkes kafasına göre bunu alma berbat desin o zaman.

@MaviEjderiya Buna bakabilirsin;

Son düzenleyen: Moderatör:
Artan TDP değerleri ile 5 yıl sonra yapacağınız bir yükseltmede 700W'ın bile yetip yetmeyeceği şüpheli. 750W'ın altına bakmayın bence. En parmakla gösterilen markaların bile sorunlu ürünleri vardır; Corsair HXi serisi efsanedir mesela ama VS serisi kronik sorunlu modellerle doludur, FSP Aurum PT da şahanedir ama aynı markanın düşük fiyatlı ürünleri baş ağrıtabilir. Mesela Sharkoon önerilmiş, PSU Tier listelerinde Tier E seviyesinde bile görmediğim bir marka. High Power hakeza. Uzun ömürlü bir şey arıyorsanız Corsair RMx serisi, Seasonic Focus serisi öneririm. Biraz paraya kıymanız gerekir ama en azından kafanız (özellikle de ses anlamında) rahat eder.

@deMarc Hocam zaten bu iki önerdiğim marka ''Orta'' kalitede PSU'lar. Bu iki PSU forumda öneriliyor, birkaç kişide sorun çıkardı diye o ürünün tamamen kalitesiz olduğu anlamına gelmiyor. Mesela Gigabyte G750H ''Tier B'' kategorisinde ve sıralaması iyi. Zaten Corsair RMx serisi, Seasonic Focus gibi modeller 900 TL seviyesinde arada hem kalite hem de fiyat farkı var bu fiyata çıkacaklar zaten bunları alıp geçsin.

Gigabyte için bir şey demedim zaten, fakat Sharkoon forumda da önerilen bir marka olmasına rağmen yurt dışında bizdeki kadar tercih edilmiyor belli ki. PSU'nun önemi göz ardı ediliyor çünkü 400 lira ödemek yerine 1000 lira ödemek FPS artışı getirmiyor. Bilgisiz kullanıcı için her şey FPS olmuş, kalanı umurunda değil o yüzden öneriyor ama bilinçsizce. 5000 TL ödenen bir ekran kartının, 2000 TL ödenen bir işlemcinin gayet olağan bir elektrik dalgalanmasında mefta olmaması için işi sıkı tutmakta, bütçeyi o bahsettiğimiz 900 TL seviyelerine çıkarmakta yarar var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı