Güç Kaynağı Ses Sorunu

o_ulcan

Kilopat
2016 Şubat ayında masaüstü bir PC toplamıştım. O zamandan, 2017 Ağustos ayına kadar sorunsuz kullandım. Ağustos ayında güç kaynağından aşırı derecede ses gelmeye başladı. İnternetten yardım alarak güç kaynağının fanının yağını değiştirdim (Makine Yağı ile). Bu işlemi yaptıktan sonra ses kesildi. Fakat şu anda da aynı sıkıntıyı çekiyorum. Bu sefer yağını değiştirdiğim halde sorun tam olarak çözülmedi. Ses büyük ölçüde kesildi. Ama arada yine sesi artıyor, hafifçe vurmak zorunda kalıyorum, başka türlü düzelmiyor. Sesin kaynağının fan olduğundan tam anlamıyla emin değilim bu sefer. Sizce sebebi ne olabilir? Bilgisayar sorunsuz açılıyor ve sorunsuz kullanıyorum. Veya fanı değiştirmek istesem nereden bulabilirim? Güç kaynağımın fan girişi 2 pinli. İnternette satılan çoğu fan 3 pinli veya molex bağlantılı.

Güç Kaynağım: Zalman ZM600-LX

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim eğer düzelmiyorsa aynı boyutta bir fan alarak sorundan kurtulabilirsin. Kışın fan soğuk olduğu için ötme yapabilir ki bir çok kişi de bu sorun vardır. Bende de vardı ben bunun için makine yağı değilde daha üst seviye bir yağ kullandım o günden sonra da ses diye bir şey kalmadı. Arada bir açar bir hava tutar yağlarım.

Kardeşim eğer düzelmiyorsa aynı boyutta bir fan alarak sorundan kurtulabilirsin. Kışın fan soğuk olduğu için ötme yapabilir ki bir çok kişi de bu sorun vardır. Bende de vardı ben bunun için makine yağı değilde daha üst seviye bir yağ kullandım o günden sonra da ses diye bir şey kalmadı. Arada bir açar bir hava tutar yağlarım.

Evet tek çarem aynı boyutta bir fan almak. Fakat nasıl değiştireceğimi bilmiyorum. Fanın girişi 2 pinli ve piyasadaki çoğu fan 3 pinli oluyor. Konnektör falan da bulamadım internette. Nasıl değiştirebilirim bunu?

Aslında o problem değil ben öyle çok 3 pinli fanı 2 pinliye bağladım. 3 pinli fanlar da 1 kablo fanın devrini kontrol etmek içindir onu anlayıp devre dışı bırakacaksın. Sonra + yı 2 pinlide ki + ya - yide - ye böyle yaparak sorunu düzeltebilirsin. Yada ben bunu yapamam dersen güç kaynağını söküp bir elektronikçiye götür. O halleder.

Hocam arızalı fanın soketini kesip, yeni aldığım fanın da soket kısmını kessem. Sonra arızalı fandan aldığım 2 pinli soketi yeni fana taksam olur mu? Lehim gerekir mi?

Ekleme: Son olarak yeni alacağım fanı anakarta takmayı düşünüyorum. 12cm uzun kablolu bir fan lazım bana. Önerisi olan var mı?

Kasa üstünden ve kasa altından bastırman gerek. Titreşimin nerddn geldiğini bulup o bölgeden baskı yap. Ses kesiliyorsa ya şasi ya da PSU titriyordur. PSU'yu iyi yerleştir. Garantisi bittiği için fan değişimi mantıklı olabilir.
Diğer fanların sesini kesip hangi fandan rahatsız edici sesin geldiğini tespit de etmen doğru olur.

Hala bir şey yapamadım. Yeni konu açmayayım dedim. Yeni bir fan alsam ve fanı PSU fan soketine değil de anakarta taksam olur mu? Bu arada ses tamamen fandan geliyor. Fanı durdurduğum zaman kesiliyor ses.

Maalesef kusura bakmayın fazla bir bilgim yok PSU hakkında. Benim PSU genelde tiz sesi çıkarır ve PSU ya elimle bastırdığımda ses kaybolur. Sizdede aynı problem var sandım. Kusura bakmayın meşgul ettim sizide. Umarım çözüm bulunur. :dikkatli:
Benim kasa altına elimle baskı uygulayınca baya azalıyo psu kısmına baskı uyguladım yukarı doğru. Ne yapmam gerek hiç psu montajı yapmadım daha önce. Konu eski konu ama hortlatmak zorunda kaldım. Bildiğin zırıltı sesi.

Arkadaşlar selamlar. Yeni bir PSU aldım. Markası Rampage RGB-850 850W 80 Plus Gold Sertifikalı RGB Ledli Full Moduler Power Supply bu ve dün montajını yaptım. Ancak PSU nun fanından sürtme sesine benzer bir ses geliyor ve PSU nun arkasında bulunan açma kapama anahtarının yan kısmından bastırdığımda ses kesiliyor ve yine kasayı yan yatırıp yere koyduğumda da ses kesiliyor ancak normal durması gerektiği gibi koyduğumda ses geliyor sürekli ne yapmam gerektiği konusunda bilgi sahibi olan var mı?

Arkadaşlar selamlar. Yeni bir PSU aldım. Markası Rampage RGB-850 850W 80 Plus Gold sertifikalı RGB LED'li Full moduler Power Supply bu ve dün montajını yaptım. Ancak PSU'nun fanından sürtme sesine benzer bir ses geliyor ve PSU'nun arkasında bulunan açma kapama anahtarının yan kısmından bastırdığımda ses kesiliyor ve yine kasayı yan yatırıp yere koyduğumda da ses kesiliyor ancak normal durması gerektiği gibi koyduğumda ses geliyor sürekli ne yapmam gerektiği konusunda bilgi sahibi olan var mı?

Bende de aynı PSU var. Ben de oyun oynarken fan sesi çok fazla geliyor. Ben bir yağ damlatıp düzeliyor mu diye deneyeceğim. Sen nasıl çözdün işi acaba?

Geri
Yukarı