Güç kaynağı verimlilik hesabı

Molyy17

Hectopat
Daha fazla  
Şu linkteki videoyu izliyordum ve aklıma ufak bir şey takıldı. Çok emin olduğum bir konuyu sorgulamama sebep oldu :)

Güç Kaynağı Satın Alma Rehberi - Technopat

600 WATT psu tam yükte %80 verimle 720 watt şebekeden güç çekecektir denmiş. Videoda da aynı örnek verilmiş ve hesap şöyle yapılmış: 600 watt %20 kayıptan 600+ (600/20) =720 Bu hesap yanlış değil mi? Verimlilik alınan/verilen demektir. Yani tam yükte sistem 600 watt harcıyorsa güç kaynağı sisteme 600 watt verebilmek için 600/8*10=750 watt güç çekmelidir şebekeden.

Başka bir şekilde açıklamaya çalışayım. %80 verimli güç kaynağı şebekeden 10k alıyor ise sisteme 8k veriyordur. 8k=600 den 10K'yı buluyoruz 750 watt çıkıyor :) Bunu sosyali kötülemek için değil de bir konuda emin olmak için soruyorum yanlış anlamayın lütfen.

Bir de şunu sormak istiyorum : Güç kaynağı isterse %40 verimli olsun 600 Watt'lık ise 600 Watt'ı sisteme verebilir fakat çok elektrik çeker. Tasarruf olmaz değil mi?

Sosyalde bazı konularda arkadaşlar şu kadar Watt'lık güç kaynağı yeter mi diye sormuş. Arkadaşların bazıları ise o kadar yetmez ama yüksek verimlisini alırsan yetebilir demiş. Burda bir yanlışlık yok mu ? Örn/ ''600 watt sertifikasız güç kaynağı yetmez ama 600 watt 80 plus gold yetebilir'' fikri yanlış değil mi? Beni aydınlatan herkese teşekkür ederim. Bu arada yeni kaydoldum. Hayırlı olsun :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Matematik konusunda usta değilim. O yüzden yaptığın hesabın doğru olup olmadığı konusunda bir fikrim yok. Ama burada önemli olan vermek istediğimiz mesaj. Bunu aldıysan sorun yok.

İkinci konuya gelince: 80 Plus sertifikası almamış olan PSU'ların sorunu etiketteki gücü sunamamaları. Bu yüzden 500W dandik bir PSU aldığında 500W güç alamıyorsun.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı