Güç kaynağından ses geliyor ve sistem açılmıyor

Dün topladığım bilgisayarı monte ettim. Güç kaynağının 24 pinlik kablosunu taktım çalıştırdım fanlar dönmeye başladı ama 8 pinlik kısım boştaydı, görüntü yoktu. PSU üzerinde 4 pinlik ve 6+2 pinlik iki kablo vardı ben 6+2'nin 2'si dışarıda kalacak şekilde 6 pini 8 pinlik yere taktım. Açtiğim zaman anakartın ışığı yandı söndü. Çok kısa süre yanık kokusu geldi sonra düzeldi. Şimdi o kabloyu çıkardım ama güç kaynağını bağladığın zaman bip bip bip diye ses geliyor anakart çalışmıyor. Eğer anakart yandıysa onu değiştirebilir miyim? İnternetten aldım, 7 gün olmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
8 pin dediğiniz kısım anakartta mı? Daha detaylı bilgi verin.

Evet, doğru söylemiş. PCIe güç kablosunu işlemci için olan güç soketine takıyorsunuz. Haliyle sistem açılmıyor. PSU'da 4+4 yani 8 pin CPU kablosu yoksa, çevirici kullanmalısınız ya da PSU'yu değiştirmelisiniz.
Anakartın arızalandığını düşünmüyorum zira kendini korumuş olmalı.

Eğer O.C. ile uğraşmıyorsan 4 pin de yeter. Benim PSU'da 4 pin anakart 8 pin sorun yok. O.C. ile uğraşıyorsan sıkıntı olabilir.

Evet, doğru söylemiş. PCIe güç kablosunu işlemci için olan güç soketine takıyorsunuz. Haliyle sistem açılmıyor. PSU'da 4+4 yani 8 pin CPU kablosu yoksa, çevirici kullanmalısınız ya da PSU'yu değiştirmelisiniz.
Anakartın arızalandığını düşünmüyorum zira kendini korumuş olmalı.
Peki işlemci zarar görmüş müdür?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı