Çözüldü Güç Kaynaklarını Bozan 5700 XT Sistem

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BlackStone.

Kilopat
Daha fazla  
15 Mayıs'ta XFX RX 5700 XT Thic III model ekran kartı yanında Cougar STX 700 güç kaynağı aldım (eskisi 500 Watt olduğu için yetmeyeceğini düşündüm). Ekran kartım sorunlu geldiği için anında iade ettim ancak satın aldığim yer servise yollamadan iade almadığı için 3 hafta sürdü. Bu sefer servis veya iade süreci kolay olsun diye daha güvenilir bir siteden aynı kartın, ASUS ROG STRIX modelini satın aldım. ROG STRIX'te vida sorunu olduğunu bilerek aldım ve servisten vida talep ettim. Vidalar elime ulaşınca ekteki gibi yükseltme vidalarının Locktide'ı güçsüz kalınca ve sanırım üretim aşamasında bir hata sonucu vidalar, yükseltme vidalarına locktide ile yapıştırıldığı için hiçbir şekilde ayrılmadı.

IMG_20200606_164747_compress19.jpg

IMG_20200606_164712_compress25.jpg

IMG_20200606_164954_compress99.jpg

Ürüne servis yolu göründü ve geldiğinde raporda, test edildiği yazıyordu. Sorunsuz kullandım. Ta ki bazı oyunlarda stabilite sorunu yaşayana kadar. Bunun üzerine FurMark çalıştırdığımda donup, explorer.exe'yi ve ekran kartı yazılımını yeniden başlattığını fark ettim. Her şey yeniden başlıyordu ancak program asla geri gelmiyordu. Servise yollamaya gerek duymadım ve sorunun günah keçisi olarak AMD ve kronik yazılım sorununu seçtim. Bir süre sonra CS:GO oynarken öncesinde yaşamıyor olmama rağmen bilgisayarım kapanmaya başladı. Sistemi geri çalıştırmak için önce güç kaynağının gücünü kesip, 20 saniye kadar sonra gücü verip, güç düğmesine basmam gerekiyordu. Sorun git gide, kafamda; "güç kaynağım bozuk olabilir mi acaba" noktasına geldi ve bu düşüncemi umursamadan tekrar servise gönderdim. 12 saat FurMark çalıştırdıklarını ve bir sorun olmadığını ifade eden bir servis raporu ile ürün, geri elime ulaştı. Bu aşamada güç kaynağı arayışı içine girdiğimde, yine ekte görüldüğü üzere normalde AMD'nin sitesinde yazanın aksine bu kartın MSI'ın kendi Evoke modeli için önerdiği güç kaynağının 750 Watt olduğunu gördüm.

IMG_20200804_235825.jpg

ASUS, vida boyunun uygunluğu sorununu bile fark etmeden piyasaya sürmüşken, MSI'ın ar-ge yapıp revize ettiği, daha düşük fabrikasyon hız aşırtması ile gelen modelinin sayfasında dahi "750W önerilen" ibaresi yer alıyorken ASUS, nasıl oluyor da AMD sayfasındaki "600W" bilgisini kopyala yapıştır yapıyor? Ben de, acaba güç kaynağımı zaman içinde bozdu mu diye düşünerek hız aşırtılmış olan sistemimi varsayılan ayarlara aldım. Sonuç ilginçti... Artık CS:GO hariç hiçbir oyunda veya işlemde sorun yaşamıyordum. CS:GO'da ise HWiNFO yardımı ile ekran kartımın 280W-300W arası güç çektiğini gördüm. Sonra Aerocool'un KCAS Plus 800W modelini satın aldım. Her şeyin bittiğini düşündüm... Zira bitmişti de. 10 gün kullandıktan sonra programlar tekrar donmaya ve çökmeye başladı. Yeni güç kaynağında tekrar hız aşırtmış olduğum sistemi tekrar varsayılan ayarlara aldım. Artık enerjim kalmadığı için sorunumun çözülmüş olması ile yetindim ve gün boyu o şekilde kullandım. 11. gün sistemi çalıştırdım ve dizi izlerken sistem kendini yeniden başlattı. "Sorun bu sefer anakartta olsun" diye resmen içimden yalvardığımı hatırlıyorum. Ne yazık ki ben bu düşünceler ile kasama bakarken güç kaynağımın egzoz deliklerinden duman tüttüğünü gördüm. Sistem açılıyordu ancak maksimum 5 dakikalığına ve yeniden başlıyordu. Emin olmak için BIOS ekranında aynı süreyi beklediğimde sistemin yeniden başladığını görünce, herhangi bir fiziksel zarar görmemek adına güç kaynağımı söküp servise yolladım. Henüz bir yanıt almadım ve 15 Mayıs'ta aldığım güç kaynağımı da servise göndereceğim. Burada, anlayacağınız üzere sorunun neden olduğu hakkında fikirlerinizi bekliyorum. İki kere bozuk güç kaynağı tutturmayı başaracak kadar şanssız mıyım? Yoksa güç kaynaklarını bozan başka bir şey olabilir mi? Güç kaynaklarında bu sorunları önlemek için korumalar olmasına rağmen nasıl oluyor?
Sorunun yaşandığı sistemin özellikleri: Ryzen 5 2600, Crucial Ballistix Sport DDR4, MSI B350M Bazooka.
Gerisi zaten önemsiz.

Son düzenleme:
Asus RX 5700 serisinde batırdı zaten. MSI da öyle. Keşke Sapphire alsaydınız hocam :). Sorun bir garipmiş. Umarım sorun çözülür.
Zaten görünüşe göre tamamen benim şanssızlığıma, üst üste sorunlu ürünler denk geliyor. Başıma gelenlerden sonra işin mantık dahilinde bir açıklaması olmadığını düşünmeye başladım.

Benim de R7 370'im eski ve yeni güç kaynağında cızırtı sorunu oluşturdu. Ayrıca Cougar STX PSU var bende de 😄 Çok garip bir durum.

Cızırtının sebebi; fanın üzerindeki telin temas noktalarından birinin bağlantısı kopuyor. Teli sökerek, yapıştırarak veya ilgili telin kopuk kısmını el ile hafif açıp arasına sünger koyularak çözüm getirilebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı