RX 5700 XT düşük güç tüketimi

Arda Tuğsat

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği / İskenderun Teknik Üniversitesi / Öğrenci
Oyunlarda tam kullanıma girdiğinde veya sentetik test ile ekran kartını zorlayıp %100 kullanıma soktuğum zaman RX 5700 XT'nin %100 kullanım esnasında 195 W güç tükettiğini gördüm. Bu değerin 225 W olması gerekmez mi? Bu sebepten dolayı bazen oyunlarda FPS düşüşü yaşıyorum çünkü durduk yere çekilen güç azalıyor.

Oyunlarda tam kullanıma girdiğinde veya sentetik test ile ekran kartını zorlayıp %100 kullanıma soktuğum zaman RX 5700 XT'nin %100 kullanım esnasında 195 W güç tükettiğini gördüm. Bu değerin 225 W olması gerekmez mi? Bu sebepten dolayı bazen oyunlarda FPS düşüşü yaşıyorum çünkü durduk yere çekilen güç azalıyor.
Eğer bir performans düşüşü yoksa kartın markasına göre değişebilir, oyunlada alakalı olabilir Warzone oynarken Low'da oyun optimizasyon sıkıntılı olduğu için 60 FPS'lerde oynuyorum ekran kartı kullanımı arada %100'e çıkıyor normalde 150W çekmesi gerekirken 80W çekiyor, aynı özelliklere sahip arkadaşım en yüksekte 80 FPS'lerde oynuyor, sen FurMark ile dene çıkan skoru diğer RX 5700 XT modelleriyle karşılaştır ciddi bir fark varsa buraya yaz.

Sitesinde belirtilen guc tuketimi ortalama olarak hesaplaniyor, ne kadar yuklendigine bagli olarak degisir.

Nasıl yani? İnternette herkeste bu kart tam kullanımda 230W kadar güç tüketiyor. Benim tam yüklenmemde neden 200W altı kalıyor? Ben bunu anlamadım.
Eğer bir performans düşüşü yoksa kartın markasına göre değişebilir, oyunla da alakalı olabilir Warzone oynarken Low'da oyun optimizasyon sıkıntılı olduğu için 60 FPS'lerde oynuyorum ekran kartı kullanımı arada %100'e çıkıyor normalde 150W çekmesi gerekirken 80W çekiyor, aynı özelliklere sahip arkadaşım en yüksekte 80 FPS'lerde oynuyor, sen FurMark ile dene çıkan skoru diğer RX 5700 XT modelleriyle karşılaştır ciddi bir fark varsa buraya yaz.

Zaten FurMark ile denedim. %100 kullanımda 197 W gördü ama kartın TDP değeri 225 W.
8713 puan ile beraber 145 fps verdi.

Nasıl yani? İnternette herkeste bu kart tam kullanımda 230W kadar güç tüketiyor. Benim tam yüklenmemde neden 200W altı kalıyor? Ben bunu anlamadım.

Zaten FurMark ile denedim. %100 kullanımda 197 W gördü ama kartın TDP değeri 225 W.
8713 puan ile beraber 145 fps verdi.
Gayet normal bir değer, undervolt tarzı bir şey yapmadıysan bu kadar az güç harcayarak bu kadar güçlü olması aksine iyidir bence ama garip bir durum.

Gayet normal bir değer, undervolt tarzı bir şey yapmadıysan bu kadar az güç harcayarak bu kadar güçlü olması aksine iyidir bence ama garip bir durum.

İnternette millet ortalama 220W tüketmiş ve benden 1000 puan yukarıda almışlar. Furmax sitesinde bu değerler yazıyor. Anlamadığım şekilde frekans 1650 MHz gözüküyor tam yükte ama afterburber ile 2100 MHz değerlerine ayarlamıştım.

İnternette millet ortalama 220W tüketmiş ve benden 1000 puan yukarıda almışlar. Furmax sitesinde bu değerler yazıyor. Anlamadığım şekilde frekans 1650 MHz gözüküyor tam yükte ama afterburber ile 2100 MHz değerlerine ayarlamıştım.
Onları görmemişim, sürücüde ayarlanıyor bölümünü varsayılana sıfırlarmısın düzelmezse sürücüyü DDU ile silip tekrar kurmanı isteyeceğim olmazsa cidden nasıl çözülceğini bilmiyorum, garip bir durum daha önce karşılaşmadım.

Ekran kartinizin modeli nedir? ASUS, Gigabyte vb.

MSI Mech OC RX 5700 XT.
Onları görmemişim, sürücüde ayarlanıyor bölümünü varsayılana sıfırlar mısın düzelmezse sürücüyü DDU ile silip tekrar kurmanı isteyeceğim olmazsa cidden nasıl çözülceğini bilmiyorum, garip bir durum daha önce karşılaşmadım.

Sürücüden ayarlanıyor bölümünden demek istediğiniz neresi ben orayı anlamadım?

MSI Mech OC RX 5700 XT.

Sürücüden ayarlanıyor bölümünden demek istediğiniz neresi ben orayı anlamadım?

1606599040877.png

Buradan ekran goruntusu alip atar misin?

Geri
Yukarı