Güç koruması olan PSU varken akım korumalı prize gerek var mı?

w0unch

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RYZEN 5 5600
NVIDIA GeForce RTX 3060 V2 12 GB
TUF GAMING A520M-PLUS (AM4)
CORSAIR VENGEANCE 8x2 3200 MHZ
WD BLUE SN570 500GB
WD BLUE 1TB
FSP HV PRO 550W
FSP CMT211
ASUS VG279Q1A 165 HZ 1MS
ID COOLING SE 214 XT
CORSAIR NIGHTSWORD RGB
ALTEC LANSING ALGK8614GR
RAZER BLACKSHARK V2
Çok sık elektrik giden bir yerde yaşıyorum bu yüzden bilgisayara bir zarar gelmesinden endişeliyim. FSP HV Pro 550W PSU kullanıyorum. Elektrik kesintilerinde bir sıkıntı yaşar mıyım ve korumalı prize gerek var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU, koruması olsa bile ani bir yüksek akımda kendini feda edecek. PSU'yu da korumak için bir priz alman iyi bir fikir bence.

PSU, koruması olsa bile ani bir yüksek akımda kendini feda edecek. PSU'yu da korumak için bir priz alman iyi bir fikir bence.

Yuksek voltaj gelirse PSU direkt bozuluyor mu yani?

@w0unch, gerilim ve akım farklı unsurlardır. Akım korumalı prizler yüksek akımdan korurlar, gerilim dalgalanması ile ilgili hiçbir korumaya sahip değildirler.

Eğer binanızın ve evinizin tesisatı yeni ve olması gerektiği gibiyse akım korumalı priz kullanmanıza gerek yok.

Yuksek voltaj gelirse PSU direkt bozuluyor mu yani?
İçindeki sigorta bağlantısı yüksek akım geldiğinde kendisini feda ederek kopuyor; bu sayede diğer donanımları koruyor. Sonrasında PSU'nun sigortasının değişmesi ya da yeni PSU almak gerekir.

@w0unch, gerilim ve akım farklı unsurlardır. Akım korumalı prizler yüksek akımdan korurlar, gerilim dalgalanması ile ilgili hiçbir korumaya sahip değildirler.

Eğer binanızın ve evinizin tesisatı yeni ve olması gerektiği gibiyse akım korumalı priz kullanmanıza gerek yok.
@Renkli, yanlış bilgi veriyorsunuz. Voltaj, gerilimin birimidir. Adı üstünde "Akım Korumalı Priz". Akımın birimi amperdir. Yukarıdaki yorumumu dikkate alabilirsiniz.

@Renkli, yanlış bilgi veriyorsunuz. Voltaj, gerilimin birimidir. Adı üstünde "Akım Korumalı Priz". Akımın birimi amperdir.
Tamam hocam. Kızmayın zaten ilk mesajımda "bence" yazdım bu yüzden. Gerilimden ya da akımdan korumak için kendisini feda ediyor ama değil mi? İçinde şu ince tüp içindeki ince tellerden var değil mi?

Zaten fizik dersinde tek afalladığım elektrik bölümüydü :D Ben susayım siz devam edin hocam.

@knowledgeworker hocam yüksek voltaj gelirse Ovp'li PSU bozuluyor mu yoksa çalışmaya devam eder mi?

Geri
Yukarı