Gücü kesmeden BIOS ve PC açılmıyor

farselem

Hectopat
Yer
İzmir
Merhaba arkadaşlar,

Artık çıldırma noktasına gelmiş bulunuyorum. Yıllardır kasa toplarım böyle çaresiz hissetmedim. Technopat, Reddit gibi platformlarda bakmadığım benzer konu kalmadı.

Topladığım kasa normal bir şekilde kapatıldıktan sonra tekrar açmak istediğimde siyah ekranda kalıyor. BIOS ekranı dahi gelmiyor. Güç kaynağının enerjisini kesip tekrar verdiğimde ise açılıyor. Açıkken ise gayet stabil, hiç sorunu bulunmuyor.

Bu sebepten anakart ve PSU değişti. Farklı RAM de denedim. Hala aynı sorunu yaşıyorum.

BIOS güncel.
EXPO açık kapalı denedim.
RAM Gear down, RAM Power down enabled, disabled denedim.

Sizce neden kaynaklanıyor olabilir?

AnakartYenisi: GIGABYTE B650M GAMING X AX (v1.3)
Eskisi: MSI MB B650 GAMING PLUS
İşlemciAMD Ryzen 5 7500F
RAMKINGSTON KF556C36BBE-16
Ekran KartıGigabyte Geforce Rtx 4060 Eagle
SSDKioxia 500GB Exceria
KasaPHANTEKS P360A
PSUYenisi: FSP Hydro GSM Lite PRO 650W (Gold)
Eskisi: FSP HYPER 650W 80+ PRO (Bronze)

Güç tuşuna basınca bilgisayar çalışıyor fakat görüntü gelmiyor ama güç tuşuna bastıktan sonra ardından PSU şalteri aç kapat yapınca açılıyorsa sorun PSU'dan kaynaklıdır. Aynı sorun başıma geldi hiçbir yerde bu sorunu yaşayan görmedim. Fakat siz PSU denemişsiniz.

Güç tuşuna basınca bilgisayar çalışıyor fakat görüntü gelmiyor ama güç tuşuna bastıktan sonra ardından PSU şalteri aç kapat yapınca açılıyorsa sorun PSU'dan kaynaklıdır. Aynı sorun başıma geldi hiçbir yerde bu sorunu yaşayan görmedim. Fakat siz PSU denemişsiniz.

MSI gönderdiğim anakart için arızalı kararı verip para iadesi yaptı. Sorun anakarttan kaynaklanıyor diye rahatlamıştım.

Güç kaynağını da aynı anda servise gönderdim. Daha karar çıkmadı. Beklemeden yenisini aldım.

Şimdi hala benzer sorunları yaşıyor olmayı anlamıyorum. Bu FSP güç kaynaklarında mı bir sorun var acaba?

MSI gönderdiğim anakart için arızalı kararı verip para iadesi yaptı. Sorun anakarttan kaynaklanıyor diye rahatlamıştım.

Güç kaynağını da aynı anda servise gönderdim. Daha karar çıkmadı. Beklemeden yenisini aldım.

Şimdi hala benzer sorunları yaşıyor olmayı anlamıyorum. Bu FSP güç kaynaklarında mı bir sorun var acaba?

Benim de kullandığım FSP güç kaynağıdı. 2 yıl ardından sonra böyle sorunlar olmaya başladı. NZXT C550 geçtim sonra sorunu bir daha yaşamadım.

Yanılmıyorsam northwest repair de gördüm böyle bir arıza GPU RAM ne varsa reball yapmıştı. Ekran kartıyla CPU iletişimi durup monitör standby a geçiyordu.

Durum illa aynı olmayabilir. Emin olmak için başka bir ekran kartı dene.

Bir de CPU arızası vardı, pin i kırık bir işlemciyi çok ucuza alıyordu adam. Kırık pin ses ile ilgili bir pinmiş adam nasılsa USB kulaklık kullanıyorum deyip 20$ ye 5800x3D almıştı. Sende pin kırık olamaz.

Ama bu sırada;

SSD'yi çıkarıp Linux'lu bir USB ile boot reset dener misin? Onda da yapacak mı arızayı?

Yanılmıyorsam northwest repair de gördüm böyle bir arıza GPU RAM ne varsa reball yapmıştı. Ekran kartıyla CPU iletişimi durup monitör standby a geçiyordu.

Durum illa aynı olmayabilir. Emin olmak için başka bir ekran kartı dene.

Bir de CPU arızası vardı, pin i kırık bir işlemciyi çok ucuza alıyordu adam. Kırık pin ses ile ilgili bir pinmiş adam nasılsa USB kulaklık kullanıyorum deyip 20$ ye 5800x3D almıştı. Sende pin kırık olamaz.

Ama bu sırada;

SSD'yi çıkarıp Linux'lu bir USB ile boot reset dener misin? Onda da yapacak mı arızayı?

Sorun boot olmaması değil. BIOS ekranı dahi gelmiyor.

Gelen akımdan kaynaklı yapıyor olabilir, topraklanmış prizle deneme imkanını var mı?

Toprağından emin olduğum UPS' e bağlı bir prizden enerji veriyorum. Aynı enerji imzamda yer alan bilgisayarı sorunsuz çalıştırıyor.

Benim de kullandığım FSP güç kaynağıdı. 2 yıl ardından sonra böyle sorunlar olmaya başladı. NZXT C550 geçtim sonra sorunu bir daha yaşamadım.

Yarın diğer sistemimdeki Evga ile deneyeyim bari. Yine de aldığım iki FSP' nin de arızalı olması aklıma yatmıyor. Üstelik sürekli sistem kurup satış yapan Inventus' tan aldım. Sorunlu ürün satmayı tercih etmeyecek bir firma.

Sorun sanırım ekran kartından kaynaklanıyor. Farklı bir kart (3070) ile denediğimde bu sorunu yaşamadım.

Garantiye göndereceğim. Gelişme olursa konu üzerinde güncelleme yaparım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı