Gücünü usb'den alan notebook soğutucunun bilgisayara zararı var mı?

USB standardını aşıyorsa takmayın demişsiniz. USB standardını aşan bir cihaz bağlansa bile USB kontrolcüsünün maksimum verebileceği kapisiteyi verebilir. Üst düzeylere çıkamaz. 5V yukarısında gerilim isteyen cihaza max. 5V verebileceği için herhangi bir ısınma olmaz.
Örneğin; 12V bir kaynağa 20V ampül bağladınız diyelim. Ampül kısık yanacaktır. Güç kaynağı 12V'un üstüne çıkamaz.
Bağlantı problemleri ile ilgili yorum yapmadım, tabii ki bağlantı problemi varsa kısa devre olabilir. Kısa devre olduğu sürece ısınma sorunu ortaya çıkar.

USB standardını aşan bir cihaz bağlansa bile USB kontrolcüsünün maksimum verebileceği kapisiteyi verebilir. Üst düzeylere çıkamaz. 5V yukarısında gerilim isteyen cihaza max. 5V verebileceği için herhangi bir ısınma olmaz.
Bu söylediğin her aygıtta geçerli değil işte. Voltaj düşük geldiği için cihaz da güç almaya çalışacak belirli bir süreden sonra kendi kendine fanda durmalar, kendi kendine durup başlamalar olur. Yada hiç başlamaz ancak bağlı kaldığı sürece kablo içindeki teller ısınmaya başlar, bu kablonun kaldıramayacağı yükte de bu şekilde olur.
Alıntı yapmadığım sözlerin ise benim anlatmak istediğim işte. Neyse konu sahibi anlamıştır ne demek istediğimi. Elektrik dersi de yeterli heralde.

Kablo voltaj düşük geldiği için ısınma yapmaz. Alıcı değerli kaynak değerlerinden yüksek ise alıcı ya çalışmaz ya da verim vermez.
Bu arada 6 yıllık elektronik öğrencisi ve 2 yıllık teknikerim.

http://www.emo.org.tr/ekler/7ee6a206de2d529_ek.pdf
O zaman bunun gibi bir belge veya çalışmalar yalan söylüyor öyle mi? Kablonun kalınlığını ve içindeki malzeme ve telin kalınlığını hesaba katmadan söylediğin sonucu nasıl çıkartıyorsun?

USB'nin verebileceği değerden konu kabloya geldi. Ben size kablo akım çektiğinde ısınmaz diye bir iddiada bulunmadım.
Belirtmek istediğim şeyi anlamamış olmanız bu bulgulara yol açtı. Benim anlatmak istediğim anakarttaki USB çıkışının 5V üstüne çıkamaması ve belirli bir akım düzeyini geçememesidir. Alıcının anakarttaki USB çıkışındaki verebileceği max. değerlerin üstünde çalışma değerleri var ise anakarttaki USB kendi potansiyelinin dışına çıkamaz.

Alıcı normalden az akım çektiği için ısınmaz. ( Isınma her durumda vardır fakat göz önüne alınan aşırı sıcaklıklardır. ) Alıcı düşük akım çekeceğinden dolayı herhangi bir zorluk direnci ortaya çıkmaz ve ısınmada olmaz. Böyle bir durumda alıcı ya çalışmaz ya da düzenli çalışmaz. Ha siz 2.5'luk kablo kullanacağınız yere zil teli bağlarsanız sizin durum ortaya çıkıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ha siz 2.5'luk kablo kullanacağınız yere zil teli bağlarsanız sizin durum ortaya çıkıyor.

Bende bu durumdan bahsediyorum tekniğine girmeden, çoğu kişi anlamaz dediklerimi diye herkesin anlayacağı dilden konuşuyorum. Kalitesiz'in içinde bu da var olduğundan açıkca yazmıyorum bu gibi geniş şeyleri. Çünkü gördüğün gibi boşuna konu uzuyor ve uzayan konuları sevmiyorum.

Bende bu durumdan bahsediyorum tekniğine girmeden, çoğu kişi anlamaz dediklerimi diye herkesin anlayacağı dilden konuşuyorum. Kalitesiz'in içinde bu da var olduğundan açıkca yazmıyorum bu gibi geniş şeyleri. Çünkü gördüğün gibi boşuna konu uzuyor ve uzayan konuları sevmiyorum.

Sizi gayet iyi anladım. Beni yanlış anlamayın, amacım tartışmak veya kendimi iyi göstermek değil. Birilerine faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana. Konu sahibi bu kadar bilgiden sonra anlayacağını anlamıştır.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı