Güncel Ekran Kartları Ne Kadar Kaliteli?

MzBag

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Sizlerle üzerine tartışmak istediğim bir konu var.
Güncel Ekran Kartları ne kadar kaliteli? Bunun üzerine konuşalım.
Yaklaşık 15 yıldır bilgisayar kullanıyorum ve bilgisayar üzerinden oyunlar oynuyorum. Bu zaman diliminde bilgisayarımın arızalandığı çok nadir oldu, genelde değişim sebebim sistemin eskimesinden dolayı performans kaybetmesiydi. Birkaç defa PSU bozulmuştur değişmişimdir. Kullandığım sistemlerde coil whine yoktu, sistem düzgün çalışıyordu yıllarca, oyunlarda fan sesi dışında bir ses duymazdım. Aldığım parçalarda üst sınıf değildi üstelik.
2019'un sonlarına doğru indirimler gelince, elimdeki sistemde eskidi diye düşünüp yeni bir sistem toplamak istedim.
İlk sistemdeki ekran kartı tercihim MSİ RTX 2060 Ventus oldu.
Kısa bir süre kullandıktan sonra kilitlenmeler, ekranda küçük kareler, yeşil noktalar belirmeye başladı. Servise gönderdim, iade onayı aldım.
Bu sefer F/P bir ürün alayım dedim. MSİ RX 5700 XT Mech aldım. Bu kartta yük altında 90 derecelere ulaşıyor, fanları çok ses yapıyor, oyunlarda kilitlenmeler yaşatıyor, bilgisayarı yeniden başlatıncaya kadar düzelmiyordu. Servise yolladım iade aldım.
RX 5700 XT için genel sorunlu diyorlar, nvidia kartlara geri döneyim dedim. Asus RTX 2060 Süper Rog Strix aldım.
Fanlar sessiz, soğutma başarılı, kapanma/kilitlenme yok. Kart güzel güzel çalışıyor. Bu sefer sorun yok derken coil whine başladı. Karta yük binen durumlarda FPS yükseldikçe ses artıyor. Özellikle gece sessizliğinde oyun oynuyorsanız rahatsız hissettiriyor. Sineye çektim bunu, artık servislerden de sıkıldım, kartı kullanmaya devam ettim. Halen de kullanıyorum.
Bu hafta ise vatanda KDV indirimi olunca, bir sistem daha topladım. Bu sefer Sapphire RX 5700 XT Nitro+ aldım. 5700 XT'lerin en sorunsuzu deniyordu. Kart geldi, montajı tamamladım kullanmaya başladım. Soğutma güzel, RGB güzel, kart kaliteli duruyor, fan sesi yok, performans iyi, yalnız bu kartta da coil whine var. FPS arttıkça yine bir sivri sinek gezmeye başlıyor ortalıkta. Ben mi çok şanssızım, yoksa yeni kartlar mı kalitesiz anlamadım. Sizlerin görüşü nedir, sizler neler tecrübe ettiniz? Buyurun konuşalım.

Peki bu kartları almadan önce milyonluk piyango tutturdunuz mu?

Son zamanlarda AMD-NVIDIA rekabetinde iki tarafında kartlarına aşırı fazla yeni özellik eklemesi sonucu doğru düzgün iş yapamadıkları kanısındayım. Bir tarafta ilk kez üretilen 7nm transistörler, diğer tarafta çokça RTX çekirdeği.

Teknoloji işi bu, her şey olabilir. CW sorunu fazla ise değişim yapmalarını talep edebilirsiniz.
Asus yetkili servisi telefonla aradım. Coil whine sorununun performansa etki etmediğinden dolayı sorun olarak kabul etmediklerini söyledi.

Asus ekran kartını yakın zamanda coil whine şikayeti ile servise gönderen arkadaşlar varsa yanıtlasınlar.
Peki bu kartları almadan önce milyonluk piyango tutturdunuz mu?

Son zamanlarda AMD-NVIDIA rekabetinde iki tarafında kartlarına aşırı fazla yeni özellik eklemesi sonucu doğru düzgün iş yapamadıkları kanısındayım. Bir tarafta ilk kez üretilen 7nm transistörler, diğer tarafta çokça RTX çekirdeği.

Piyango tutsaydı keşke. :)

Bende bu kadarının tesadüf olma ihtimalini düşük buluyorum. Genel olarak üretim kalitesinin düşürüldüğü daha fazla gösteriş ve kar üstüne üretim yapıldığı kanısındayım.

Asus yetkili servisi telefonla aradım. Coil whine sorununun performansa etki etmediğinden dolayı sorun olarak kabul etmediklerini söyledi.

Asus ekran kartını yakın zamanda coil whine şikayeti ile servise gönderen arkadaşlar varsa yanıtlasınlar.

Piyango tutsaydı keşke. :)

Bende bu kadarının tesadüf olma ihtimalini düşük buluyorum. Genel olarak üretim kalitesinin düşürüldüğü daha fazla gösteriş ve kar üstüne üretim yapıldığı kanısındayım.
Merakımdan soruyorum acaba texture flickering problemi yaşıyor musunuz?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı