Güncel Windows 10 sürümlerinde A10-5750M sürücüsü çalışmıyor

Renovatio

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
Arkadaşlar merhaba. MSI GX70-3BE cihazımda grafik sürücüsü problemleri sebebiyle malesef Windows 10 1607 sürümü kullanmak zorunda kalıyorum. Durumu kısaca anlatacağım.

Cihazın sistem özellikleri:
Model: MSI GX70-3BE Notebook
İşlemci: AMD A10-5750M APU (AMD Radeon HD Graphics HD8650G ile birlikte)
Ekran Kartı: AMD Radeon HD 8970M
RAM: 16 GB DDR3L 1600 MHz
SSD: Toshiba THNSNH128GMCT
HDD: HGST 721010A9E630
Cihaz varsayılan olarak Windows 8 işletim sistemi ile birlikte geliyor. Ayrıca BIOS, VBIOS ve Firmware sürümleri güncel.

Denediğim Windows 10 sürümleri şunlar:
  • 20H2
  • 2004
  • 1909
  • 1903
  • 1809
  • 1803
  • 1709
  • 1703
  • 1607
  • 1507

İlk olarak çalışıp çalışmadığını görmek için 1507 sürümünü kurdum, çalıştı. Yukarıdaki listede bulunan (1607 ve 1507 hariç) Win10 sürümlerine A10-5750M için dağıtılmış Crimson Edition 16.2.1 Beta ya da 15.7.1 WHQL sürücülerini kurduğumda cihaz HD8970M'i kullanmak istediğinde mavi ekran hatası (VIDEO_SCHEDULER_INTERNAL_ERROR) alıyorum. Minidump dosyaları mavi ekran için açtığım aşağıdaki konuda mevcut.

Windows 10 1607 sonrası hiçbir sürümde bu sürücüler çalışmıyor. Acaba 1607 sürümünden sonra nasıl bir değişiklik oldu da bu hata meydana geliyor? Bu durumu çözmenin bir yolu var mıdır?

Ek olarak: GX70 kullanıp problem yaşayan, bir şekilde bu soruna çözüm arayan arkadaşlar olacaktır. Eğer sorunu Windows 10 1607 kullanıp tüm güncellemeleri kapatarak çözmek istiyorlarsa temiz kurulum sonrası ilk olarak AMD Auto Detect Tool ile Chipset sürücülerini kurmaları gerekiyor. Aksi durumda kurulan sürücüler yine çalışmıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aylardır deniyorum halen sonuç alamadım bende belirli sürücüleri kurarken direkt reset atıyor ve başlangıç onarma geliyor Windows 10 da aylarca uğraştım olmadı Win 8.1 döndüm cihaz Win 8 de rahat çalışıyormuş fakat Win 8 nereden bulacağım o çok ayrı konu problemlerle dolu bir olay bir türlü aşamadım her sürücüyü denedim sürümlerine bakmadan Windows 10, Win8, Windows 7 de denedim sürücülerine bakıp denemeniz güzel olmuş benim için bir tık daha ilerleme kazanmış oldunuz bunun için teşekkür ederim.
Bu arada bahsettiğiniz ve çalışıyor dediğiniz sürüm tam olarak hangisi ve AMD sürücü ayarlarının olduğu programı açabiliyor musunuz hata almadan? Yani en azından HD8970M olmasa bile diğer ekran kartını kullanabiliyor musunuz?

Aylardır deniyorum halen sonuç alamadım bende belirli sürücüleri kurarken direkt reset atıyor ve başlangıç onarma geliyor Windows 10 da aylarca uğraştım olmadı Win 8.1 döndüm cihaz Win 8 de rahat çalışıyormuş fakat Win 8 nereden bulacağım o çok ayrı konu problemlerle dolu bir olay bir türlü aşamadım her sürücüyü denedim sürümlerine bakmadan Windows 10, Win8, Windows 7 de denedim sürücülerine bakıp denemeniz güzel olmuş benim için bir tık daha ilerleme kazanmış oldunuz bunun için teşekkür ederim.
Bu arada bahsettiğiniz ve çalışıyor dediğiniz sürüm tam olarak hangisi ve AMD sürücü ayarlarının olduğu programı açabiliyor musunuz hata almadan? Yani en azından HD8970M olmasa bile diğer ekran kartını kullanabiliyor musunuz?

Ben HD8970M ve HD5650G için ayrı sürücüler kullandım. Bunun sebebi AMD A10-5750M için yayınlanan Windows 10 Crimson Edition 16.2.1 Beta sürücüsü HD8970M'i tanıyamıyor.

Öncelikle konuda belirttiğim gibi bu sürücülerin çalıştığı son Windows 10 sürümü 1607. Aşağıdaki araç ile bu sürümü indirebilirsiniz.

Not: Cihazınızdaki Windows keyinin çalışması için Windows 10 1607 Single Language imajını indirmelisiniz.

Windows kurulumu sonrası yapılandırma kısmında cihazınızı internete bağlamayın. İlk olarak yapmanız gereken şey Windows açıldığında services.msc üzerinden tüm Windows güncellemelerini kapatmak. Bunun sebebi Aygıt sürücülerini yüklemeyi devre dışı bıraksanız bile Windows bir süre sonra güncel HD8970M sürücüsünü tekrar kuruyor ve sıkıntıya sebep oluyor. Bu işlemden sonra cihazı internete bağlayın. İlk olarak Chipset sürücüsünü kurmanız gerekiyor. Aşağıdaki linkten Auto-Detect and Install aracını indirerek Chipset sürücünüzü kurabilirsiniz. Aracı çalıştırdığınızda ilk olarak HD8970M sürücüsünü bulacak bu adımı atlayın ve chipset sürücüsünü kurun. Chipset sürücüsü kurulumu sonrası cihazı yeniden başlatın.

Benim çalıştırabildiğim son sürücüler şunlar;

AMD A10 5750M için: https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-non-gcn-16-2-1-beta
AMD HD8970M için: https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-18-9-3

Bu iki sürücüyü indirin. İlk olarak HD8970M sürücüsünü paketten çıkarın fakat kurulum yapmayın. C sürücüsünde AMD klasörü içerisine sürücü ayıklanmış olacak. Aygıt yöneticisine girin. Ekran kartlarının donanım kimliklerine bakarak hangisinin HD8970M olduğunu tespit edin ve aygıt yöneticisinden HD8970M ekran kartına sağ tık, sürücüyü güncelleştir, bilgisayarımdaki sürücülere göz at seçeneklerini takip ederek C:/AMD dizinindeki sürücü ana klasörünü gösterip manuel olarak yükleyin. Bu işlemden sonra bilgisayarı yeniden başlatmayın. İşlem bittikten sonra A10 5750M için vermiş olduğum sürücüyü normal olarak setup şeklinde yükleyin. Bu adımları doğru takip ederseniz sorununuz düzelecek, kontrol panelini ve geçişli grafikleri normal olarak kullanabileceksiniz.

Önemli Not: İşletim sisteminiz hiçbir güvenlik ve iyileştirme güncellemesi almayacağı için bilgisayarınızda kaliteli ve lisanslı bir güvenlik yazılımı kullanmanızı tavsiye ederim.

Kolay gelsin..

Son düzenleme:
Ben HD8970M ve HD5650G için ayrı sürücüler kullandım. Bunun sebebi AMD A10-5750M için yayınlanan Windows 10 Crimson Edition 16.2.1 beta sürücüsü HD8970M'i tanıyamıyor.

Öncelikle konuda belirttiğim gibi bu sürücülerin çalıştığı son Windows 10 sürümü 1607. aşağıdaki araç ile bu sürümü indirebilirsiniz.

Not: Cihazınızdaki Windows keyinin çalışması için Windows 10 1607 Single Language imajını indirmelisiniz.

Windows kurulumu sonrası yapılandırma kısmında cihazınızı internete bağlamayın. İlk olarak yapmanız gereken şey Windows açıldığında services.msc üzerinden tüm Windows güncellemelerini kapatmak. Bunun sebebi aygıt sürücülerini yüklemeyi devre dışı bıraksanız bile Windows bir süre sonra güncel HD8970M sürücüsünü tekrar kuruyor ve sıkıntıya sebep oluyor. Bu işlemden sonra cihazı internete bağlayın. İlk olarak chipset sürücüsünü kurmanız gerekiyor. Aşağıdaki linkten Auto-detect and ınstall aracını indirerek chipset sürücünüzü kurabilirsiniz. Aracı çalıştırdığınızda ilk olarak HD8970M sürücüsünü bulacak bu adımı atlayın ve chipset sürücüsünü kurun. Chipset sürücüsü kurulumu sonrası cihazı yeniden başlatın.

Benim çalıştırabildiğim son sürücüler şunlar;

AMD A10 5750M için: https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-non-gcn-16-2-1-beta
AMD HD8970M için: https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-18-9-3

Bu iki sürücüyü indirin. İlk olarak HD8970M sürücüsünü paketten çıkarın fakat kurulum yapmayın. C sürücüsünde AMD klasörü içerisine sürücü ayıklanmış olacak. Aygıt yöneticisine girin. Ekran kartlarının donanım kimliklerine bakarak hangisinin HD8970M olduğunu tespit edin ve aygıt yöneticisinden HD8970M ekran kartına sağ tık, sürücüyü güncelleştir, bilgisayarımdaki sürücülere göz at seçeneklerini takip ederek C:/amd dizinindeki sürücü ana klasörünü gösterip manuel olarak yükleyin. Bu işlemden sonra bilgisayarı yeniden başlatmayın. İşlem bittikten sonra A10 5750M için vermiş olduğum sürücüyü normal olarak setup şeklinde yükleyin. Bu adımları doğru takip ederseniz sorununuz düzelecek, kontrol panelini ve geçişli grafikleri normal olarak kullanabileceksiniz.

Önemli not: İşletim sisteminiz hiçbir güvenlik ve iyileştirme güncellemesi almayacağı için bilgisayarınızda kaliteli ve lisanslı bir güvenlik yazılımı kullanmanızı tavsiye ederim.

Kolay gelsin.

Teşekkür ederim bu akşam deneyeceğim umarım bu sefer olur olmazsa yabancı forumlarda gezerken bir çözüm buldum fakat henüz son çarem olmadığı için denemedim sizin dediğiniz işe yaramazsa onu deneyeceğim bende olmasa bile belki sizde olur bu konu altında paylaşılan çözümü sizinle paylaşırım.
Düzenleme: Maalesef 16.2.1 Driverını yüklerken yani 5750M restart yiyorum araştırdığım bir Rus kaynakta aynı Driver'ı vermiş.
1612923640912.png
Rus kaynaklarında mavi ekran hatası için şöyle bir cevap buldum "Güç kaynağı parametrelerinde hızlı başlatmayı devre dışı bırakmak gerekir." sizin mavi ekran sorununuz vardı diye hatırlıyorum bir deneyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Benim cihazım mavi ekranı driver kurulumu sonrası HD8970M'e geçişte veriyordu. Bu sorun benim için Windows 10 1607 sonrasında oluşuyor. Anlattığım yöntem ile yaklaşık 15 gündür problemsiz kullanabiliyoruz. Aslında cihaz donanımları tamamen aynı. Belki sizin donanımsal bir probleminiz olabilir. Bu arada tekrar belirteyim, ilk olarak chipset sürücüsünü kurmanız gerekiyor. Ayrıca 16.2.1 sürücüsü tek başına hiçbir şekilde kurulamıyor. Cihazın güncellemeleri kapatana kadar internete bağlı olmaması gerekiyor. Aksi durumda Windows Update direkt olarak ekran kartı sürücüsünü kuruyor.

Merhaba. Yorum yazabilmek için giriş yaptım. Sevgili Renovatio; öncelikle sana çok teşekkür ederim. Zira bende mevcut olan laptop Msi Gx60 ve işlemci olarak A10 4600m, ekran kartı olarak ise Amd 7970m bulunmaktaydı. Yine de verdiğin iki linkten ekran kartı driverlarını indirdim ve söylediğin şekilde sırasıyla 7970m ve sonra diğerini kurdum. Başarıyla sonuç aldım. Ardından birkaç oyun denemesi yaptım ve daha önce yaşadığım takılmaların ortadan kalktığını gördüm. Şu anda kadar da herhangi bir hata almadım. Uzun zamandır eski tarihli bir sürümle idare ediyorum. Bu gerçekten çok iyi oldu. Emeğine sağlık. Sende performans durumu nasıl? Biraz deneyimlerini aktarabilir misin?

Merhaba. Yorum yazabilmek için giriş yaptım. Sevgili Renovatio; öncelikle sana çok teşekkür ederim. Zira bende mevcut olan laptop Msi Gx60 ve işlemci olarak A10 4600m, ekran kartı olarak ise Amd 7970m bulunmaktaydı. Yine de verdiğin iki linkten ekran kartı driverlarını indirdim ve söylediğin şekilde sırasıyla 7970m ve sonra diğerini kurdum. Başarıyla sonuç aldım. Ardından birkaç oyun denemesi yaptım ve daha önce yaşadığım takılmaların ortadan kalktığını gördüm. Şu anda kadar da herhangi bir hata almadım. Uzun zamandır eski tarihli bir sürümle idare ediyorum. Bu gerçekten çok iyi oldu. Emeğine sağlık. Sende performans durumu nasıl? Biraz deneyimlerini aktarabilir misin?
Rica ederim, yardımcı olabildiğime sevindim. Bilgisayarı 2 yıla yakın süredir ben kullanmıyorum, MSI GE73VR aldıktan sonra kız arkadaşıma verdim kendisi kullanıyor. Uzun zamandır bilgisayara bakım yapmıyordum, ekran kartı problemini fark edince üzerine düştüm ben de. CS:GO ve LoL gibi birkaç oyunda test yaptım sonuçlar gayet düzgündü. Ayrıca işlemleri yaptığımdan beri hiçbir mavi ekran ya da farklı bir hata almadık.

2. Driverda restart sorunu yaşıyorum hiç yaşadınız mı? Eskiden kullandığınız driverın sürümü neydi öğrenebilir miyim?

Az önce dediğim gibi bilgisayarı uzun zamandır ben kullanmıyorum. Fakat eskiden kullandığımda da AMD tarafında sürücü desteği kesildiği için bu şekilde sürücü yüklüyordum. Sadece HD8970M için o günün en güncel sürücüsü hangisi ise onu kullanıyordum yüklerken.

Erdem arkadaşımızın donanımı farklı olsa da problem yine aynı. Yani bu donanımlar için de sürücü desteği kesilmiş durumda. Kendisi rehberi uygulamış ve olumlu sonuç almış. Rehberi tam olarak uygulamanıza rağmen problem yaşıyorsanız donanımsal bir sorununuz olabilir. Ayrıca mavi ekran vererek yeniden başlatılıyorsa aşağıdaki bölümde minidump dosyalarınızı paylaşarak destek alabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı