Güncel Windows 10 sürümlerinde A10-5750M sürücüsü çalışmıyor

Renovatio

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
Arkadaşlar merhaba. MSI GX70-3BE cihazımda grafik sürücüsü problemleri sebebiyle malesef Windows 10 1607 sürümü kullanmak zorunda kalıyorum. Durumu kısaca anlatacağım.

Cihazın sistem özellikleri:
Model: MSI GX70-3BE Notebook
İşlemci: AMD A10-5750M APU (AMD Radeon HD Graphics HD8650G ile birlikte)
Ekran Kartı: AMD Radeon HD 8970M
RAM: 16 GB DDR3L 1600 MHz
SSD: Toshiba THNSNH128GMCT
HDD: HGST 721010A9E630
Cihaz varsayılan olarak Windows 8 işletim sistemi ile birlikte geliyor. Ayrıca BIOS, VBIOS ve Firmware sürümleri güncel.

Denediğim Windows 10 sürümleri şunlar:
  • 20H2
  • 2004
  • 1909
  • 1903
  • 1809
  • 1803
  • 1709
  • 1703
  • 1607
  • 1507

İlk olarak çalışıp çalışmadığını görmek için 1507 sürümünü kurdum, çalıştı. Yukarıdaki listede bulunan (1607 ve 1507 hariç) Win10 sürümlerine A10-5750M için dağıtılmış Crimson Edition 16.2.1 Beta ya da 15.7.1 WHQL sürücülerini kurduğumda cihaz HD8970M'i kullanmak istediğinde mavi ekran hatası (VIDEO_SCHEDULER_INTERNAL_ERROR) alıyorum. Minidump dosyaları mavi ekran için açtığım aşağıdaki konuda mevcut.

Windows 10 1607 sonrası hiçbir sürümde bu sürücüler çalışmıyor. Acaba 1607 sürümünden sonra nasıl bir değişiklik oldu da bu hata meydana geliyor? Bu durumu çözmenin bir yolu var mıdır?

Ek olarak: GX70 kullanıp problem yaşayan, bir şekilde bu soruna çözüm arayan arkadaşlar olacaktır. Eğer sorunu Windows 10 1607 kullanıp tüm güncellemeleri kapatarak çözmek istiyorlarsa temiz kurulum sonrası ilk olarak AMD Auto Detect Tool ile Chipset sürücülerini kurmaları gerekiyor. Aksi durumda kurulan sürücüler yine çalışmıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Rica ederim, yardımcı olabildiğime sevindim. Bilgisayarı 2 yıla yakın süredir ben kullanmıyorum, MSI GE73VR aldıktan sonra kız arkadaşıma verdim kendisi kullanıyor. Uzun zamandır bilgisayara bakım yapmıyordum, ekran kartı problemini fark edince üzerine düştüm ben de. CS:GO ve LoL gibi birkaç oyunda test yaptım sonuçlar gayet düzgündü. Ayrıca işlemleri yaptığımdan beri hiçbir mavi ekran ya da farklı bir hata almadık.

Az önce dediğim gibi bilgisayarı uzun zamandır ben kullanmıyorum. Fakat eskiden kullandığımda da AMD tarafında sürücü desteği kesildiği için bu şekilde sürücü yüklüyordum. Sadece HD8970M için o günün en güncel sürücüsü hangisi ise onu kullanıyordum yüklerken.

Erdem arkadaşımızın donanımı farklı olsa da problem yine aynı. Yani bu donanımlar için de sürücü desteği kesilmiş durumda. Kendisi rehberi uygulamış ve olumlu sonuç almış. Rehberi tam olarak uygulamanıza rağmen problem yaşıyorsanız donanımsal bir sorununuz olabilir. Ayrıca mavi ekran vererek yeniden başlatılıyorsa aşağıdaki bölümde minidump dosyalarınızı paylaşarak destek alabilirsiniz.

Hocam bu arada konu dışı olacak ama bir hususta sizin de fikrinizi almak istiyorum. Laptopun alt kapağını açtığımda hem ekran kartının, hem de işlemcinin değiştirilebilir yapıda olduğunu gördüm. Ekran kartı tarafında sıkıntım yok. 7970m halen güçlü bir kart, fakat işlemci tarafında A10 4600m bu karta bazı oyunlarda malum darboğaz yapıyor. Diyorum ki yurtdışından A10 5750m getirtip upgrade yapsam, sizce performans konusunda A10 4600m'ye göre gözle görülür bir fark oluşturur mu? Ne dersiniz?

A10 4600M'in performansını bilmiyorum fakat A10 5750M tam bir rezalet. Benim görüşüm bu cihazlara yatırım yapmaya değmez. Fakat günümüz bilgisayar piyasasına bakıldığı zaman durum değişiyor. Yeni cihaz satın almak yerine elindeki cihazdan memnunsan yükseltme yapmak mantıklı.

A10 4600M'in performansını bilmiyorum fakat A10 5750M tam bir rezalet. Benim görüşüm bu cihazlara yatırım yapmaya değmez. Fakat günümüz bilgisayar piyasasına bakıldığı zaman durum değişiyor. Yeni cihaz satın almak yerine elindeki cihazdan memnunsan yükseltme yapmak mantıklı.
Aynen öyle. Piyasadaki laptoplara baktığımda 7970m ekran kartının verdiği performansa erişemeyen 840m, 940m'li laptoplara 4000-5000 lira istiyorlar. A10 4600m, 5750m'nin bir alt segmentinde yer alıyor. 5750m rezalet ise varın 4600m'yi siz düşünün :) Neyse bir çaresine bakacağım. Çok teşekkürler.

Tekrardan merhabalar. Günlerdir AMD'nin 18.9.3'den daha güncel bir sürümünü bulma umuduyla araştırmalar yapıyordum. Araştırmam sırasında Rus kaynaklı bir forum sitesinde MSI GX60/GX70 kullanıcılarının en son yüklenebilir versiyon olarak (15.05.2020) tarihli Adrenalin 2020 Edition 20.4.2 sürümünü kullanabildiklerini keşfettim. Ardından bu sürümü indirdim ve yine @Renovatio dostumun yükleme şekliyle Win10 sistemime yükledim. Şu anda sıkıntısız bir şekilde bu güncel sürücüyü kullanıyorum.

Kısacası uzun uğraşlar sonucu 7970m/8970m eski ama halen canavar ekran kartlarımızı güncel denilebilecek bir seviyeye getirmeyi başardık diyebilirim. İhtiyacı olan ve indirmek isteyenler için indirme bağlantısını aşağıya bırakıyorum. Herkese iyi oyunlar...

Radeon Software Adrenalin 2020 Edition 20.4.2 (15.05.2020)

Geri
Yukarı