Günde 6 Saat Uyku Yeterli mi?

Bir yerde okumuştum sanırım ve kanıtlanmış bir şeydi. İnsan 8 saat uyku ister. Bu 9 saat olursa uyku sistemi bir şekilde ''resetleniyor'' yani 1 saat uyku almış gibi oluyorsunuz. 8 saat'in ne altı ne üstü yani.

Uyku saati kişiye göre değişen bir durum, değişikliğe sebep olan bir çok etken var; kilo, beslenme, yeterli su tüketmeme, çalıştığınız işin zorluğu, uyuduğunuz vakitler. Günümüzde ideal uyku 8 saat olarak kabul edilmişken, bundan yıllar önce 12 saatti ileri ki yıllarda alakasız bir saat kabul edilebilir. Bu yüzden size yeterli gelen süreyi tespit edip ona göre uykunuzu düzenleyebilirsiniz.

Uyku saati kişiye göre değişen bir durum, değişikliğe sebep olan bir çok etken var; kilo, beslenme, yeterli su tüketmeme, çalıştığınız işin zorluğu, uyuduğunuz vakitler. Günümüzde ideal uyku 8 saat olarak kabul edilmişken, bundan yıllar önce 12 saatti ileri ki yıllarda alakasız bir saat kabul edilebilir. Bu yüzden size yeterli gelen süreyi tespit edip ona göre uykunuzu düzenleyebilirsiniz.
Bir bilsem o saati. Nasıl tespit edeceğim. Bir gün 5 saat bir gün 6 diye mi gideceğim?

Ben bu konuda Mandıra Filozofu gibi düşünüyorum. Eğer vaktin varsa bırak vücudun uyanmak istediği zaman uyansın. Şahsen ben ne zaman uykum gelirse o zaman yatıp, ne zaman uyanırsam da o zaman kalkıyorum. Gayette mutluyum, hayat bana güzel galiba.:D

Bir ara bu konuda çok araştırma yapmıştım. Normal olanı günde 7-8 saat uyumak. Ama bu konuya sadece saat olarak bakmamak lazım. Ne kadar uyuduğumuzun yanı sıra ne kadar kaliteli uyuduğumuz da önemli. Vücudumuzun bir biyolojik saati var ve o saate göre uygun olan en geç 11 gibi yatıp sabah 7 gibi kalkmamızdır. Uykumuzu kaliteli hale getirmek için karanlık ve sessiz bir ortamda uyumalıyız, uyumadan 2-3 saat kadar önce yemek yemeyi kesmeli ve sıvı tüketimini azaltmalıyız. Uyumaya yakın telefon, bilgisayar gibi teknolojik cihazlarla ilgilenmemeliyiz. Beynimiz bu cihazlardaki mavi ışığı gündüz olarak algılıyor ve uyku hormonu salgılanmasını yapmıyor. Normal olan 11-7 saatleri arasında uyuduktan sonra öğlen de düzenli olarak kısa süre uyursanız bunun da yararı olacaktır.

Onemli olan kaliteli uykudur.
8 saat tren vagonunda uyumakla 4 saat sifir ses, genis, fresh havali odada uyumak ayni sey olamaz.

Her halukarda herturlu uyku asgari olarak ise yarar, ama bundan azami faydayi almak uyku kalitesine yatirim yapmayi da gerektirir. 8 saat meselesi cok kaba bir genelleme. Kimine fazla gelir ve dolayisi ile uyusukluk bile meydana getirir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı