Gündelik işler için macOS vs GNU/Linux

Salih METİN

Kilopat
Makaleler
13
Merhaba arkadaşlar. Şu anda Windows 10 işletim sistemini kullanmaktayım. Dizüstü bilgisayarımda SSD takılı olmadığından yavaş çalışıyor. Bilgisayarı da iki amaçla kullanırım: Oyun ve günlük işler (sosyal medya, ofis uygulamaları vb). Windows 10'da oyun oynadığımdan mütevellit kalmak zorunda. Dual Boot yaparak Windows 10'un yanına bir işletim sistemi daha kurarak, bunu gündelik işlerim için kullanmak istiyorum. Linux'un (sürümlerinin) Windows'a karşı sade, hızlı olduğunu öğrendim. MacOS'da denildiği üzere Premium havası veriyor ama şu ana kıyasla daha hızlı bir sonuç alır mıyım, bilemiyorum. Kısaca sade ve hızlı, gündelik işlerimi gerçekleştirebileceğim Windows'un yanına bir işletim sistemi arıyorum. Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Sistem özelliklerim:
  • Lenovo Ideapad Y700
  • i7 6700HQ işlemci
  • GTX 950M 4 GB ekran kartı
  • 16 GB bellek
  • 1 TB 5400RPM harddisk

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Şu anda Windows 10 işletim sistemini kullanmaktayım. Dizüstü bilgisayarımda SSD takılı olmadığından yavaş çalışıyor. Bilgisayarı da iki amaçla kullanırım: Oyun ve günlük işler (sosyal medya, ofis uygulamaları vb). Windows 10'da oyun oynadığımdan mütevellit kalmak zorunda. Dual Boot yaparak Windows 10'un yanına bir işletim sistemi daha kurarak, bunu gündelik işlerim için kullanmak istiyorum. Linux'un (sürümlerinin) Windows'a karşı sade, hızlı olduğunu öğrendim. MacOS'da denildiği üzere Premium havası veriyor ama şu ana kıyasla daha hızlı bir sonuç alır mıyım, bilemiyorum. Kısaca sade ve hızlı, gündelik işlerimi gerçekleştirebileceğim Windows'un yanına bir işletim sistemi arıyorum. Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Sistem özelliklerim:
  • Lenovo Ideapad Y700
  • i7 6700HQ işlemci
  • GTX 950M 4 GB ekran kartı
  • 16 GB bellek
  • 1 TB 5400RPM harddisk

macOS´un görünümünü şık buluyorsanız ona benzeyen elementary OS´u deneyebilirsiniz.

MacOS profesyonel bir işletşm sistemidir. Kullanıcılar işlerine odaklanır ve bilgisayar sorunları ile uğraşmazlar. Ben şu ana kadar MacOS kullandım ve hiçbir stabilite sıkıntısı ve yavaşladığını görmedim ancak siz hackintosh yapacaksınız sanırsam. Hackintoshu hatasız yaparsanız performansda sıkıntı çekmezsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı