Güneş Panelinin Akımını Artırmak

Öncelikle o devre çin malı gibi duruyor 4 tane diyot 1 direnç 2 kondansatörden oluşmuş en dandik ışıklandırma ve akü doldurma devresidir. Akım çıkmaz. Çıkış voltajı yüksekmiş gibi gelir ama o peak voltaj dediğimiz yalancı voltajdır. Yüke bindiği an devrenin çıkış voltajı drop voltaj dediğimiz yükün voltajına devrenin voltajı düşmesidir. Zaten trafo olmadığından akım da çıkartmaz bu devre.

Soruna gelecek olursak. Sadece 1 defa mı kırpıyor gözü yoksa hep mi?

Bir defa değil. Yani şöle diyeyim, hızlı hızlı. Saniyede 10 defa gibi.

Ama bu olay sadece şarj olurken veya güneş enerjisi kesilirken oluyor.

MPTT yüzünden böyle oluyor normal aküye bağlamayı dene aynı şey oluyor mu bak olmuyorsa kondansatör atarsın LOAD kısımına.

Kondansatörleri takmadan önce aküden enerji aldın mı lambalar için? Aküden alınca enerjiyi yine göz kırpıyor mu?

upload_2016-5-9_16-49-40.png

Yok. Deneyemedim onu. Neden diyecek olursan, akü ile MPPT' nin arasında 5 mt gibi bir mesafe var. Işıklandırma için tüm odaların kablosunu MPPT' nin Load girişine gideceği şekilde yol yaptım. Yani aküye bağlayamam. Bağlamak için kablolama sistemini tekrar düzenlemem lazım.
Yanlız şöyle birşey var. Bende daha önceden PWM devresi vardı ya. Onunla denedim. Şarj olunca eskisindeki gibi göz kırpma olayı yoktu. Herhalde MPPT devresinden kaynaklanıyor.
Bir de kondansatörleri LOAD çıkışının hemen altına yapacağım ve bu kondansatörün içinden tüm lambaların enerjisi geçecek. Şişme durumu olurmu kondansatörde?

Geri
Yukarı