Güneş Panelinin Akımını Artırmak

Kondansatörler 25 V olsun şişmez. Yani LOAD kısımındaki çıkış voltajı kondansatörün voltajından yüksek olmaması gerekir. Yüksek olursa şişer. Ayrıca yapacağın şey LOAD kısımındaki kabloları çıkartıp yine MPPT üzerindeki akü giriş bölümüne kutuplara dikkat ederek takabilirsin. Aynı şey.

Yok. Yine göz kırpıyor. Fakat sanki bu sefer azaldı gibi. 2 tane kondansatör almıştım. Diğerini de göz kırpan ledin yanına biyerine taksam etki eder mi?

Kondansatörler voltajdaki dalgalanmayı filitre etmeye yetmedi. Yapacağın şey çok basit. Lamba kablolarını aküye bağlamak. Bu iş zor değil. LOAD kısımdaki kabloları çıkart. MPPT üzerindeki akü giriş kablolarına bağla.

Peki sadece LED' i değiştirsem olmaz mı? Benim düşüncem ileride aküye fazla akım çekecek aletleri bağlamak. Bu sıkıntıyı da sadece bu LED yapınca, değiştireyim gitsin. Diğer LED' lere sıkıntısı olur mu peki bu dalgalanma?

Sorun olmaz diye düşünüyorum. Ama benim düşüncem o LED bozuk. Çünkü MPPT dalgalanması için sebep yok. Dediğim gibi LED'lerin sağlığı bozulursa böyle göz kırpmalar yapar önüne geçemezsin. Şerit LED al kesinlikle göz kırpma olmayacaktır.

Zaten ilk başta attığım fotolara bakarsan, odaların bazılarını şerit ledi yuvarlak bir hale getirerek aydınlatmayı yaptım. Buna da yaparım. :) Kondansatör dursun mu peki? Yararı olur değil mi?

Yok. Onlarda sıkıntı olmuyor.

Şerit LED' ler de göz kırpmaya başladı. Ama banyodakinin 40 da 1 i kadar. Ben de 2 tane kondansatör almıştım zaten. Birini banyonun ışığının yanına bağladım. Anahtardan sonra olan kısma yani. Diğerini de aynı şekilde MPPT' nin altına bağladım. Şu anda bariz bir azalma oldu kırpmalarda. Şerit Ledler anlaşılmıyor bile kırptığı. Banyodaki de çok az kırpıyor.

Yalnız akşam olunca, mesela bir odanın ışığı açıkken, başka bir odanın ışığını açınca parlaklık düşüyor nedense. Bu aküden mi kaynaklı? Yük bindiğinden diyeceğim ama 7W' da çok bir yük değil mesela yani. @Silinen üye

Ayrıca kabloları aküye de bağlasam, dalgalanma değişmiyor. Artık MPPT şarj ederken ne yapıyorsa.. :D

Geri
Yukarı