Günlük kullanım ve oyun için Linux dağıtım önerisi

SIRINDOSCARF

Kilopat
Yer
BURSA-BANDIRMA
Daha fazla  
Bilgisayarımın özellikleri i5-10500H GTX 1650 40GB DDR4 RAM 2 tane 500GB NVMe SSD var. Buna hangi Linux dağıtımını kursam hem ekran kartı driveri çalışır hem düzgün olur hem de bilgisayarı fazla yormayacak bir şey olur?

Özellikle yüklemek istediğim birkaç tane oyun var.

Orijinal Minecraft Launcher (hem Java hem Bedrock olana girebilmeliyim) ve Steam üzerinden Half-Life oyunları.

Kernel sorunu çekmeyeceğim donmayacak sorun çıkartmayacak bir işletim sistemi olursa güzel olur. Güncel ve güvenlik açığı olmayan bir işletim sistemi olursa iyi olur. Statik IP kullanıyorum en ufak bir şeyde patlamayayım yani.

Sade bir şey olsun masaüstü arayüz ortamını istediğim zaman kolayca değiştirebileceğim bir şeyler olursa mesela güzel olur. Windows'a benzemek zorunda değil. Önemli işler için ya 2. işletim sistemi olarak ya da sanal makine olarak Windows kuracağım zaten mecburen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarımın özellikleri i5-10500H GTX 1650 40GB DDR4 RAM 2 tane 500GB NVMe SSD var. Buna hangi Linux dağıtımını kursam hem ekran kartı driveri çalışır hem düzgün olur hem de bilgisayarı fazla yormayacak bir şey olur?

Orijinal Minecraft Launcher (hem Java hem Bedrock olana girebilmeliyim) ve Steam üzerinden Half-Life oyunları.

Kernel sorunu çekmeyeceğim donmayacak sorun çıkartmayacak bir işletim sistemi olursa güzel olur. Güncel ve güvenlik açığı olmayan bir işletim sistemi olursa iyi olur. Statik IP kullanıyorum en ufak bir şeyde patlamayayım yani.

Sade bir şey olsun masaüstü arayüz ortamını istediğim zaman kolayca değiştirebileceğim bir şeyler olursa mesela güzel olur. Windows'a benzemek zorunda değil. Önemli işler için ya 2. işletim sistemi olarak ya da sanal makine olarak Windows kuracağım zaten mecburen.

Pop!_OS veya Linux Mint kurabilirsin.

40GB RAM mi? Günlük kullanım için olduğuna hala emin misiniz hocam? Neden o kadar RAM var ki sistemde?

Bunun haricinde Linux Mint ve özellikle GNOME öneririm oyun için.

40GB RAM mi? Günlük kullanım için olduğuna hala emin misiniz hocam? Neden o kadar RAM var ki sistemde?

Bunun haricinde Linux Mint ve özellikle GNOME öneririm oyun için.

Hocam biraz fazla RAM kullanan biriydim ondan öyle gerekmiştide :D

Minecraft sunucu paketleriyle uğraştığımdan RAM lazım oluyor 8 GB RAM vardı laptopta normal. Sonrasında 8 GB hiç yetmeyince bulmuşken direk 32 GB olandan aldım.

Linux Mint önceden denemiştim çok hoşuma gitmemişti. Fedora kurdum KDE plazma masaüstü ortamıyla şu an memnun gibi duruyorum açıkçası.

Ekran kartı driveri yüklendi mi yüklenmedimi halen tam anlayamadığım için nasıl kontrol edeceğimide bilmiyorum. Oyuna girince işlemcinin UHD grafik birimini kuanıyor.

Galiba Optimus ile alakalı bir şey bu.

@SIRINDOSCARF

Sudo dnf Update.
Sudo dnf install akmod-NVIDIA
Sudo dnf install XORG-X11-DRV-NVIDIA-CUDA

Bunları kurduktan sonra her şey tamam mı hocam. Oyuna girdiğim zaman Intel UHD Graphics ile oynatmaz değil mi?

1704581479413.png

Oyun içerisinde gözüken bu ve 30 35FPS veriyor.

Son düzenleme:
Bilgisayarımın özellikleri i5-10500h GTX 1650 40GB DDR4 RAM 2 tane 500GB NVMe SSD var. Buna hangi Linux dağıtımını kursam hem ekran kartı driveri çalışır hem düzgün olur hem de bilgisayarı fazla yormayacak bir şey olur?

Hocam ben Linux Mint'te Minecraft Java oynuyorum, bir de Half-Life'ın tüm oyunlarını oynuyorum. Linux'ta sıkıntı yok o konuda.

Hocam ben Linux Mint'te Minecraft Java oynuyorum, bir de Half-Life'ın tüm oyunlarını oynuyorum. Linux'ta sıkıntı yok o konuda.

Minecraft Java'yı açıyorda GTX 1650 ekran kartıyla oynatmadı onu anlamadım. Ama UHD 630 ile 120FPS alıyorum ne iş orasını bilemeyeceğim.

1704583438986.png

Şimdi fark ettim 1GB RAM'i kim yedi benim. Gerçi o kadar önemli değil ekran kartı daha önemli.

Minecraft Java'yı açıyorda GTX 1650 ekran kartıyla oynatmadı onu anlamadım. Ama UHD 630 ile 120FPS alıyorum ne iş orasını bilemeyeceğim.

Eki Görüntüle 2076752

Şimdi fark ettim 1GB RAM'i kim yedi benim. Gerçi o kadar önemli değil ekran kartı daha önemli.

1GB RAM yenir onda sıkıntı yok. Bu 1000, 1024 mevzusundan kaynaklı.

Oyunun NVIDIA ile çalışması için oyuna sağ tıklayıp NVIDIA ile çalıştır gibi bir seçenek varsa onu seçebilirsin.

Pop! OS Nvidia sürücüsü ile geldiği için tavsiye edebilirim. Gerçi Nvidia kartınız varsa, Mint de yüklemeniz için sürücü yüklemeye yönlendiriyor.

Geri
Yukarı