Günümün çoğu bilgisayarda geçiyor

Yer
Kırklareli
Daha fazla  
Arkadaşlar sabah 10 civarında kalkıp kitap okuyorum yemek yiyorum vs. 12 de bilgisayar başına geçip
gece 1-2'ye kadar bilgisayarda durup oyun oynuyorum, film/dizi izliyorum, müzik dinliyorum. Bu arada 13 yaşındayım ve 8. sınıfa geçtim. Kendimi gün içinde çoğunlukla ruhsuz hissediyorum. Nasıl sosyal birisi olabilirim? Neler yapmamı önerirsiniz?

Arkadaşlar sabah 10 civarında kalkıp kitap okuyorum yemek yiyorum vs. 12 de bilgisayar başına geçip
gece 1-2'ye kadar bilgisayarda durup oyun oynuyorum, film/dizi izliyorum, müzik dinliyorum. Bu arada 13 yaşındayım ve 8. sınıfa geçtim. Kendimi gün içinde çoğunlukla ruhsuz hissediyorum. Nasıl sosyal birisi olabilirim? Neler yapmamı önerirsiniz?
Aynı senin gibi birisiydim. En önemli şey özgüven. Bir insanın özgüvenini arttırabilecek tek şey başka bir insan. Takıl, eğlen, mutlu ol. Yeni arkadaşlıklar edinmekten çekinme. Düşünce yapına uymayan kişileri de kapı önüne koy, zorlama. Etkisini göreceksin. Evde bilgisayar oynamaktan miden bulanacak, tiksineceksin.

Günün çoğunu bilgisayarda geçirmek kötü bir şey değil. Kötü olan şey oyun oynayarak geçirmen. Oyun oynamak yerine kendini bir şeyi araştırmaya ada. Bu yaşları en verimli şekilde geçir. Sosyalleşme konusunda ise bir şey diyemem.

Bu sorunu çözmek tamamen senin elinde. Ben de senin gibiydim ve çok asosyaldim. Lise sınavı gelince PC olayını kaldırdım ve 1 sene boyunca oyun oynamadım. Sınav geçince oyun alışkanlığım da geçti ama hala asosyalim 😆 Bu sene sınav yılın. Bu yılı iyi değerlendir. Maalesef sosyal olmak için bir tavsiyem yok🙂

Bilgisayar başında kendince saçma şeylerle/ vakit öldürücü şeylerle ilgileniyorsan orası sıkıntılı fakat internette merak ettiğin bir konu üzerine araştırmalar yaparak, makale okuyarak geçiriyorsan onun zararlı olacağını düşünmüyorum. Çok fazla oturmaktan şikayet ediyorsan çok vakit harcadığını fark ettiğin zaman kalkıp esneme/germe hareketleri yapabilirsin veya evde dolaşabilirsin.

Dediğine çözüm söyleyemeceğim ama bu sene uzak durman şart olacaktır. Çünkü 8. sınıfa geçtiğin için lise sınavına gireceksin. Tabii sana bağlı birşey.

Bende de işler biraz daha farkı. Geçen sene LGS'ye girdim ve hedefimi tutturdum. Daha sonra babamın da söz verdiği gibi 4 yıldır hayalini kurduğum PC'yi topladım. (Daha önce PC'm olmadığı için oyun oynayamıyordum.) Tatil vs. dışında bütün yazım PC başında oyun oynayarak geçti. Daha sonra okul falan başladı kaldırdık PC'yi. Ve tatilde tekrar açtım ve dediğin gibi bütün günüm oyun oynayarak geçiyor. Artık sıkıldığımı farkediyorum ve biraz da hala kırıklığına uğradım çünkü benim hayalim böyle değildi. Yazımı iyi değerlendirip İngilizce'mi geliştirmem gerektiğinin farkındaydım ama nafile, tek farklı yaptığım şey 1 saat spora gitmek oluyor. Sana önerim PC'ni kaldır kolisine, tek eğelencen kitap ve sosyalleşme olsun. Sadece kitap okuyarak 2. dönemi geçirdim ve Türkiye'de hakkı sayılır bir okul kazandım. Ha şimdi tatil yeni başladı, tabi ki hiç oyun oynama demiyorum ama kendini olabildiğince soğutmaya çalış oyunlardan. İngilizce veya Türkçe altyazılı izlediğin sürece dizi ve film izlemende sıkıntı yok ama oyun uyuşturucudan farksız. Bunu yazıp yarın tekrar saat 11'de başlayıp gece 3'e kadar oyun oynayacak olmam ayrı bir ironi. Her neyse, olabildiğince dışarı çık ve ailenin seni tatile götürmesini söyle. Hem kafa dağıtırsın hem de kitap okuyacak bolca vaktin olur. Umarım sınav bittikten sonra oyun bağımlılığın geri başlamaz. Şuan hazırlıktan 9. sınıfa geçtim ve oyun bağımlısı olduğum için cidden kaygılanıyorum. Neyse çok uzattım, sınavında başarılar dilerim. Kitap oku 🙂

Ben de boyleydim. Degismeye calisma, arada sosyallestigin muddetce evde bilgisayar basinda takilmanin hic bir zarari yok. Ayrica kiz pesinde de kosmana gerek yok. Cebinde paran olursa, biraz da kendine bakarsan onlar senin pesinde takiliyorlar zaten.

Kiz olayini hic sallama. Ders calis, iyi okula git. Guzel bir is sahibi ol. Sosyallesmek abartilan bir olay, kafa dengi 2-3 arkadas hayat boyu yeter. Zaten cogu insan dostun degil. Ailen disinda kimse sana yakin degil.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı