Günümüzde 32 Bit işletim sistemi kullanılır mı?

Mesela NVIDIA ve AMD 32 bit için desteği tamamen kesmiş. NVIDIA'nın 32 bit destekli son sürücüsü 391.35 mesela. AMD'de ise 2018'in sonuna doğru son bir tane 32 bit destekli sürücü çıkarılmış, sonra ise destek kesilmiş.
Güncel hiçbir oyunun 32 bit desteği yok. Zaten RAM gereksinimi 8 GB'ın bile üstüne çıkmış, bir de 32 bit sistemlere mi destek verecekler? 32 bit işletim sistemleri en fazla 3.5 GB RAM adresleyebiliyor.
Onun dışında 32 bit günümüzde sadece çok eski ve kötü bilgisayarlarda kullanılabilir. Mesela 1 GB RAM ve Pentium 4 işlemcili bilgisayarlar gibi. Fakat zaten 2020 yılında P4 sistem artık hiç kullanılmamalı.

Mesela Microsoft SQL Server 32 bit desteğini bitirdi. Onun dışında Camtasia da bitirmiş sanırım. Birçok uygulama da 32 bit desteğini ya bitirdi ya da yakında bitirecek. Ancak eski sürümler kullanılabiliyor.
Yani günümüzde 32 bit sistemlerin pek de bir anlamı kalmadı. Yukarıda da yazdığım gibi ancak P4 işlemci ve 1 GB RAM ile çalışan bilgisayarlarda 32 bit kullanılması daha iyi olur. Fakat yine dediğim gibi P4 sistemleri 2020 yılında çöpe atsan poşete yazık...
Öyle bir bilgisayara sahip biri buna niye takılsın ki? O da bunun farkındadır :D

Eski işlemciler 64 bit desteklemeyebiliyor.
Ayrıca çoğu uygulama 32 bit (i386 i586) desteğini kesmiş bulunuyor.
Ayrıca 32 bit yazılımlar 4GB'ye kadar RAM kapasitesinden yararlanabilir.
GTA V isimli bilgisayar oyunu 32 bit desteği bulundurmuyor.
Çok eski bilgisayarları kullanabilmek için 32 bit işletim sistemi gereklidir.

Kendi oluşturduğumuz işletim sistemi üzerinden örnek vermek istiyorum.

32 bit:
BETA katılımcımız Barış Baydur'un eski bir bilgisayarlarda PiluX'un çalışmamasını şikayet etti. Verdiği geri bildirim sonucu bilgisayarın "Çekirdeğiniz 64 mimarisini kullanıyor fakat tespit edilen işlemci mimariniz i586." hatası verdiği anlaşılıyor. Sistemin 32 bit sürümünü yaptık. (Yapabilirsek armhf ve arm64 sürümü de olacak.)

64 bit ile 32 bit aralarında ne farklar kaldı?
1. 32 bit sürümünde Google Chrome bulunmamaktadır. Sebebi ise Chrome tarayıcısının 32 bit desteğini kesmiş olması. Alternatifi olarak Chromium tarayıcısı kuruldu.
2. Desteği kesilmesinden dolayı Skype 32 bit sürümde kullanılmamaktadır.
3. 32 bit ve 64 bit denemiş PiluX kullanıcıları, terminalde fark görecekler. Sebebi ise GNOME Terminal yazılımı bir sürümden sonra 32 bit desteğini kesmiş bulunuyor.

32 bit:
BETA katılımcımız Barış Baydur'un eski bir bilgisayarlarda PiluX'un çalışmamasını şikayet etti. Verdiği geri bildirim sonucu bilgisayarın "Çekirdeğiniz 64 mimarisini kullanıyor fakat tespit edilen işlemci mimariniz i586." hatası verdiği anlaşılıyor. Sistemin 32 bit sürümünü yaptık. (Yapabilirsek armhf ve arm64 sürümü de olacak.)

1. 32 bit sürümünde Google Chrome bulunmamaktadır. Sebebi ise Chrome tarayıcısının 32 bit desteğini kesmiş olması. Alternatifi olarak Chromium tarayıcısı kuruldu.
3. 32 bit ve 64 bit denemiş PiluX kullanıcıları, terminalde fark görecekler. Sebebi ise GNOME Terminal yazılımı bir sürümden sonra 32 bit desteğini kesmiş bulunuyor.
Aynen öyle. Linux'ta durum daha da vahim. Ubuntu'nun daha kendisinin 32 bit sürümünü bulamadım, sanırım desteği kesmişler.
Windows'ta da birçok yazılım 32 bit için olan desteğini kesmiş durumda. Günümüz standardı 64 bit olduğu için günümüzde mutlaka 64 bit kullanılmalıdır.

Aynen öyle. Linux'ta durum daha da vahim. Ubuntu'nun daha kendisinin 32 bit sürümünü bulamadım, sanırım desteği kesmişler.
Windows'ta da birçok yazılım 32 bit için olan desteğini kesmiş durumda. Günümüz standardı 64 bit olduğu için günümüzde mutlaka 64 bit kullanılmalıdır.
En son Ubuntu 18.04'ün 32 sürümünü kurmak mümkün. Bazı eski işlemciler 64 bit desteği bulundurmuyor. Bunun için PiluX x32 kullanabilirler. Ubuntu 18.04'ü x32 olarak kurmak isteyenlere da yardımcı olurum tabii :)

Mutlaka kullanılmalı diye bir kaide yok. Benim gibi bilgisayarı kötü olanlarda 32 bit daha hızlı çalışıyor. Zaten bilgisayarı kötü olanlar o 64 bit zorunlu oyunların çoğunu zor oynar. Bilgisayara ve tercihe bağlı, zaten 64 bit'e geçmek de aman aman zor bir şey değil. Ben mesela şu an 64 bit kullanıyorum çünkü 32 bit'e formatlamaya üşeniyorum.

32 bit:

32 bit sistemim var ve sorunsuz bir şekilde Chrome ile Skype kullanabiliyorum.

Geri
Yukarı