Gürcistan'dan araba almak

• Konuyu başlatan Akif
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 4B

Akif

Technopat
Sosyal Tayfı
Makaleler
65
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
Merhaba. Abimin arkadaşları falan Gürcistan'dan araba alacaklarını konuşuyorlardı. Abim de merak sardı bu işe. Araç fiyatları çok ucuz. Uluslararası sigorta ve Gürcü plakası ile Türkiye'de kullanılabiliyormuş sanırsam. Bunun için de belli dönemlerde o ülkeye giriş yapmak gerekiyormuş. Baktığımızda 2012 Focus, 2010 Passat CC gibi arabaların günümüz 2006 Focus ya da 2005 Megane II fiyatlarında olduğunu gördük. Alıp Türkiye'de kullanma şartları nelerdir? Sizce alınmalı mı? Teşekkürler.

O eskidendi Akif. Yani şu an için bayağı sıkıntı...
Bende Gürcü arkadaşlar çalışıyor, onların oradaki araba fiyatlarının çok ucuz sözleri beni de bayağı etkilemişti, öyle ki bir gün onlarla Gürcistan'a gittik, ve gördük ki araba fiyatlar gerçekten çok ucuz. Fakat şöyle bir sorun var: Arabayı kendi adınıza alamıyorsunuz, ancak Gücü bir vatandaşın üstüne alıp Türkiye'ye getirmek mümkün. Ama işin en kötüsü de; araba Türkiye'de 3 ay kaldıktan sonra tekrar Gürcistan'a gönderilip orada da bi 3 üç ay beklemesi gerekirmiş.(n) Yoksa almaz mıydım İnfiniti.:D

Artvinli olup bu işle birçok kez karşı karşıya geçtim. Babam bir çok kez Gürcistan'dan araba alıp kullandı hiçbir ek ücret ödemeden fakat şöyle bir durum var. Türkiye'de o araç ile en fazla 6 ay durabilirsin. Her 6 ayda bir Gürcistan'a geçmeniz gerekecek. Buna ek olarak Gürcü bir vatandaşın üzerine olmalı araç. Çok da kârlı bir iş olduğunu düşünmüyorum. Hele ki Osmaniye'de oturduğunuzu varsayarsak. :)

@er36po Abi 3 ay demiş, bende babamdan ötürü 6 ay diye biliyorum. :)

@steadyflow, eskiden ben de 6 ay diye biliyorum. Fakat biliyorsunuzdur, yasalar değişti...
Mesela eskiden 3 ay kalıp Gürcistan'a giriş-çıkış yapmaları yetiyordu, ancak şimdi öyle değil. Mesela 3 ay Türkiye'de 3 ay da Gürcistan'da kalmaları mecburi.

Arabanın 3 ay mı yoksa 6 ay mı kalmaları konusunda emin olamayıp Gürcü bi arkadaşı aradım, bana 1-2 saat sonra kesin bilgi verecek.:)

@er36po kesin bilgiyi bekliyorum abicim. :)

Araç Gürcü bir vatandaşın üzerine kayıtlı olacakmış. Ben bunu duyunca vazgeçtim zaten. Ama bir arkadaşı otuz bin dolara Mercedes'in bir aracını alacakmış ayın 4'ünde. Türkiye fiyatı 200 bin lira kadar dedi. Tam modeli unuttum. Eğer bir aksilik çıkmazsa abim de alır gibime geliyor. Ancak şu sitede araçların tümünün fiyatları dipte resmen. Çakma bir site falan değildir umarım. :D https://www.autopapa.com/tr/

Evet, araçların fiyatları gerçekten öyle... (Bizdeki fiyatlarla karşılaştırıldığında peynir ekmek gibi geliyor, bunu bizzat Gürcistan'da fiyatları sorarak öğrenmiştim.)

Akif, aracı kendi adınıza alabilmeniz için: 2 ay Gürcistan'da kalmanız gerekiyormuş. Ve daha yeni değişen yasaya göre de 6 ay Türkiye'de 6 ay da Gürcistan'da kalması gerekiyormuş. Ancak arkadaşın demesine göre yeni yasada bu süre 1 yıla kadar uzatılabiliyormuş. Yasalar daha yeni değiştiği için bana yarın tekrar bilgi verecekmiş.

Çok teşekkür ederim abi. Orada kalmak gerekiyor değil mi? Sanırım orada uzun süreli kalma şansımız yok. Eğer öyleyse bu iş başlamadan bitsin ki rahat olalım. :)

Akif, geç cevap için özür dilerim, bana geç dönüş yaptılar o yüzden.

Olay şu: Bir Türkün oraya gidip geçici de olsa araba sahibi olması bayağı uğraş gerektiriyor... (Uğraş sonucunda da maxsimum 1-2 yıl gibi izin alınabiliyormuş)
Mesela bu tanıdıklar en fazla 3 ay kalabiliyorlar, bu bağlamda aldıkları araba da 3 ay kalabiliyor. Sonra 3 ay da Gürcistan'da kalması gerekiyor.
Onun dışındaki çare ise şu: Türkiye'de uzun süreli kalabilen (Bazıları 1 yıldan fazla kalabiliyormuş) Gürcü vatandaşın arabayı alıp hediye etmesi... Hediye olayı da şu: Arabanın ruhsatında gerçek sahibinin yani Gürcü olanın adı yazar. Sen satmak istediğinde ise satamıyorsun ancak o satabilir. ''Ben bu arabayı bu adama hadiye ettim istediği gibi kullanabilir, vs.''

Ne özrü abi yav. Teşekkür ederim. :) Benim öğrendiğim kadarıyla da araç oradaki kişinin üzerine olmalıymış sanırsam. Yarın abim geliyor zaten. Konuşup sonucu yazarım. Çok teşekkür ederim. :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı