Güvenli Wi-Fi Şifresi Oluşturma

Makaleler
1
Yer
M Ξ Г S İ И
Daha fazla  
Meslek
D Ø K T Ø R
Merhaba arkadaşlar, TP-Link modemim var. Aldığıma zaten pişmanım. Rastgele Wi-Fi kırma programı indiriyorum, Wi-Fi kolay bir şekilde kırabiliyor. Kısa ve öz bana sağlam Wi-Fi şifresi söyler misiniz? Hangi karakterleri bulundurmalıyım? Ve son olarak WPA2 gibi şeyler var onlardan hangisini yapsam daha iyi olur? Teşekkürler.

5045821248.png

Son düzenleyen: Moderatör:
LastPass adlı bir uygulama kullanıyorum ve oradan istediğim karakter sayısına göre kendisi karmaşık şifreler oluşturabiliyor. Aslında asıl amacı hesaplarınızı ve şifrelerinizi depolamak. İşinize yarayabilir, bir deneyin derim.

WPS güvensiz en güvenlisi WP2 olur.
Ben genellikle adımın son 4 harfinin alfabedeki sıralaranın sonuna 4 harfli kelime yazarım.
WPS ile WPA2 bambaşka şeyler. Hatta WP2 diye bir güvenlik standardını ilk defa senden duyuyorum.

İlk olarak yeni modemlerde yapılması gereken işlemler:
  1. WPS Connection denen ayarı kapatmak. Bu ayar genellikle modem ara yüzlerinin "Wireless (Kablosuz Ağ)" altında bulunur. Bu ayar her ne kadar gelen güvenlik yamalarıyla kapatılsa da halen daha büyük bir güvenlik açığı oluşturmakta ve WiFi şifresi bilinmeden o modeme izinsiz giriş yapılabilmekte.
  2. Wireless şifreleriniz de büyük ve küçük harf, sayı ve özel karakter (buna Türkçeye has karakterlerde dahil) karışımlarından oluşan en az 8-10 karakterli bir şifre kullanmanızdır.
  3. Güvenlik türü olarak ise WPA2/PSK olarak şifreleme türünü seçerseniz yukarıda ki karakter kombinasyonunu da kullanırsanız en kısa 6-9 ay kesintisiz atak ile kırılabilir. Ki bu sırada kesinlikle elektrikler kesilecek ve sizin modeminiz illa ki reset yiyecektir. :)
  4. Modeminizi sürekli en son çıkan Firmware güncellemeleri ile yamayıp, güncel tutun. (Sadece bir güncelleme ile modeme Wireless üstünden bağlanamayan Android ve iOS cihazlar 10MB'lık yeni gelen güncellemeyle bağlanmaya ve modem de o cihazları tanımaya başladı.)

Anlamlı kelimelerden uzak durun çoğu şifre kırma yazılımı sözlüklerdeki cümleleri kombine ederek milyonlarca deneme yapma mantığı ile çalışır.
"fenerbahçe1997" yaparsan bir güzel kırarlar o şifreyi. FnerbBb*ahhÇheeI+19799 yaparsan hiçbir Allah'ın kulu kolay kolay kıramaz o şifreyi.

Komşularımın kullandıkları Wi-Fi şifrelerini şahsen rahatlıkla kırabiliyorum, isim + doğum yılı gibi şifreler koyanlar var halen daha. Veya anlamlı rakam kombinasyonları da oldukça kısa sürede kırılabiliyor. "gökhan159753" hiç de güvenli bir şifre değil mesela.

Benim çevremde potansiyel tehdit oluşturan biri olmadığı için ve aynı ağı 3 kişi kullandığımız için anlamlı kelimelerden oluşan şifre kullanıyorum mecburen.
Ağa katılan cihazları arada bir mutlaka kontrol ederim zaten, yabancı bir MAC adresi görürseniz şifrenizi değiştirirsiniz. (Eve gelen misafirleri de unutmamak gerek)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı