Güzel ve hafif Linux dağıtımı önerisi

Hafiflik dağıtımdan çok de ile alakalıdır. Yerinde olsam o bilgisayara Fedora GNOME kurup şu özelleştirmeyi yapardım:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yüksek bağlamda ilişkisi olsada, etkileyen unsurlar var. Açılışta 200 paketin birden yüklendiğini falan düşünsene, o dağıtıma hafif diyemezsin mesela, çünkü tamamen bir sunucu veya girişimci(iş) dağıtımıdır. Ama adam Lxde kullanıyordur, var böyle vakalar.

Linux'u özelleştirmek adettendir. Size Linux'ü öğreten en çok şey onu indirmek değil kullanmaktır. Hatta kullanılabilir hale getirmektir. O yüzden Arch her zaman komut satırına aşina kullanıcıların ilk durağı. Linux'ü öğreten budur.

Rust mı öğreniyorsunuz hocam?

Hocam Arch'ın çok zorlayacağını biliyorum ama Linux'ı ilk kurmamın sebebi bu zorlama ve yeni bir şeyler öğrenme isteğiydi. Çoğu kullanıcıda Arch sayesinde çok fazla şey öğrendiğini iddia ediyor. Çok fazla zorlayacağına eminim ama büyük ihtimal alışıcağım.

Debian deneyin bir de hocam.

Mac'e kıyasla gözüme batan bir farklılık var. Nedir, çözemedim.

Manjaro KDE kullanabilirsiniz, ona da macOS özelleştirmesi yapılabiliyor.

Hocam Manjaro biraz daha hoşuma gitti(ve sanırım Arch tabanlı bu yüzden ayrı bir sevme ihtimalimde var). Listeye ekledim sağ olun.

Aslında Arch kurlumunun her adımını araştırırsan çok şey öğreniyorsun. Tabii, Gentoo deneme yanılma yolu yok değil(çok şey öğretiyor) özellikle de ilk denemede. LFS önermedim.

Araştırılır, hatta ben zor bulmuyorum hiç bir dağıtımın kurulumunu. Önemli olan kurulumdan sonrası aslında, kurulumdan sonrasında sana bir şey katıyor mu. Arch'ta alamadım hocam ben bunu.

Hocam Arch'ın çok zorlayacağını biliyorum ama Linux'ı ilk kurmamın sebebi bu zorlama ve yeni bir şeyler öğrenme isteğiydi. Çoğu kullanıcıda Arch sayesinde çok fazla şey öğrendiğini iddia ediyor. Çok fazla zorlayacağına eminim ama büyük ihtimal alışıcağım.

Hocam Manjaro biraz daha hoşuma gitti(ve sanırım Arch tabanlı bu yüzden ayrı bir sevme ihtimalimde var). Listeye ekledim sağ olun.

KDE yerine cinnamon kullanabilirsiniz.
cinnamon <31

@HaWlI KuLlANIcI hocam eğer vaktim var diyorsan bir WM iyi gidebilir. En son openbox denedim, çok iyiydi açıkçası.
Araştırılır, hatta ben zor bulmuyorum hiç bir dağıtımın kurulumunu. Önemli olan kurulumdan sonrası aslında, kurulumdan sonrasında sana bir şey katıyor mu. Arch'ta alamadım hocam ben bunu.
Ben Arch'a biraz erken başladım. O yüzden çok şey kaptım. Mesela çocuk kitabı okumak gibi. Çocukken okursanız bir şeyler katar ancak büyüyünce okursanız sıkılırsınız. Zor değil bu arada Arch kurulumu, Gentoo da zor değil. Gözde büyütmemek lazım.

Hocalarım Arch ve Manjaro arasında kaldım. İkisini de sanal makineye kurup deneyeceğim, yardımlarınız için sağ olun.(%70 ikisini direkt PC'me kurarım. Multi-Boot nedense ayrı bir hoşuma gidiyor)
Hocam bir şey soracağım. Her işletim sisteminden diskin diğer tüm parçalarına erişebiliyor musunuz?

@HaWlI KuLlANIcI hocam eğer vaktim var diyorsan bir WM iyi gidebilir. En son openbox denedim, çok iyiydi açıkçası.

Ben Arch'a biraz erken başladım. O yüzden çok şey kaptım. Mesela çocuk kitabı okumak gibi. Çocukken okursanız bir şeyler katar ancak büyüyünce okursanız sıkılırsınız. Zor değil bu arada Arch kurulumu, Gentoo da zor değil. Gözde büyütmemek lazım.

Aynen, çok fazla kuruluma zor diyip güzelim dağıtımları kaçıranlar var, onlara üzülüyorum...
Bana kalırsa dağıtımların hiç biri zaten zor değil hocam, onları zorlaştıran dağıtımlara katılan ek özellikler, ve bu ek özelliklerin sistemle bağdaştırılması. Sırf zor diye dağıtım kullanılmamalı mesela. Ben artık diğer dağıtımları geçtim, daha çok macera aradığımdan Gentoo'ya geçtim.

Hocalarım Arch ve Manjaro arasında kaldım. İkisini de sanal makineye kurup deneyeceğim, yardımlarınız için sağ olun.(%70 ikisini direkt PC'me kurarım. Multi-Boot nedense ayrı bir hoşuma gidiyor)
Hocam çok basit gibi gelebilir ama ben bunun ile 5 gün kaybettim. VM ayarlarında boot sırasında en üsttekinin sabit disk olduğuna ve EFI desteklendiğinden emin olun.

Geri
Yukarı