.gujd uzantılı fidye virüsünden nasıl kurtulunur?

WallyTest

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. Yaklaşık 12 saat önce bilgisayarıma .gujd uzantılı bir fidye virüsü bulaştı. Tabii daha önce bilgisayarıma hiç virüs bulaşmadığı için geç fark ettim. Bilgisayar biraz sapıtınca da telaş edip kapattım. Şunu belirteyim bilgisayarımda önemli diyebileceğim dosyalar yoktu sadece Steam üzerinden oyun oynuyordum. Soruma gelecek olursak bilgisayarıma Windows 10'u baştan kurmak istiyorum, kurduğum takdirde bu virüsten kurtulabilir miyim? Ayrıca maddi durumum pek elverişli olmadığı için lisanslı bir antivirüs programım da yok. Bunun için de bir öneriniz var mı? Kusuruma bakmayın yazıyı oldukça uzattım. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Arkadaşlar merhaba. Yaklaşık 12 saat önce bilgisayarıma .gujd uzantılı bir fidye virüsü bulaştı. Tabii daha önce bilgisayarıma hiç virüs bulaşmadığı için geç fark ettim. Bilgisayar biraz sapıtınca da telaş edip kapattım. Şunu belirteyim bilgisayarımda önemli diyebileceğim dosyalar yoktu sadece Steam üzerinden oyun oynuyordum. Soruma gelecek olursak bilgisayarıma Windows 10'u baştan kurmak istiyorum, kurduğum takdirde bu virüsten kurtulabilir miyim? Ayrıca maddi durumum pek elverişli olmadığı için lisanslı bir antivirüs programım da yok. Bunun için de bir öneriniz var mı? Kusuruma bakmayın yazıyı oldukça uzattım. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Asla crackli bir antivirüs kullanmayın Kaspersky Free kullanabilirsiniz antivirüs olarak.

Bu kadar hızlı cevap verdiğiniz için teşekkür. Sormayı unuttum fakat virüs bulaştığı sırada internete bağlıydım. Herhangi bir sıkıntı doğurur mu bu durum?

Nasıl bulaştığına bağlı modeminize de bulaşabilir küçük bir virüs de olabilir şu an durum nasıl PC'yi açtınız mı?

PC yi açtığımda direkt olarak Windows 10 onarım setup ını açtı.Şu an bilgisayarı sıfırlıyorum.Açıldığı zaman ne olacağını bildiririm.
Arkadaşlar bilgisayar format attı kendine.Virüsten eser yok en azından daha önce olduğu yerde değil.Değerli verilerim olmadığı için durumdan pek şikayetçi değilim.Verdiğiniz cevaplar için hepinize teşekkür ediyorum.İyi geceler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı