H100i Elite Capellix vs Hava Soğutma

H100i V2 soğutucumun sıvısının azalması ve performansının düşmesinden sonra sıvı soğutuculara epey soğudum açıkçası. Üst düzey hava soğutucular daha tercih edilesi geliyor. Sizce bu modeller arasında ses ve performans bazında ne kadar fark vardır?

• H100i Elite Capellix
• Scythe Fuma 2
• Noctua NH-D15 Chromax.Black

Corsair RMA süreci sonucu yenilenmiş H100i Elite Capellix gönderecek yakın zamanda. RGB LEDlere ve estetiğe çok önem vermediğimden dolayı daha az sorun yaşamak için AiO'yu satıp yerine hava soğutucuya geçmeyi düşünüyorum. Sizce mantıklı mıdır?

Noctua piyasada kendini soğutma performansı ve sessizlik konusunda kendini kanıtlamış bir marka. Üstte yazdıkların arasından birini seçecek olsam Noctua NH-D15 chromax. Black seçerdim. Siyah rengi çok hoş duruyor bu arada. Corsair A500 de düşünülebilir ama ben olsam Noctua alırdım. Bu zamana kadar hiç sıvı soğutma kullanmadım bu arada. İleri düzeyde overclock da yapmayacaksan gayet yeterli buluyorum hava soğutmaları.

H100i Elite Capellix kullanan biri olarak soğutma performansının muazzam olduğunu söyleyebilirim. iCUE üzerinden farklı sensör sıcaklıklarına göre fanların hangi hızlarda çalışabileceğini ayarlayabiliyorsun. Mesela CPU sıcaklığı 40 olduğunda fanlar %25 hızda çalışsın gibi. Pompa fan RPM hızı "Quiet" modda kullanıyorum sürekli. Daha üstüne ihtiyaç duymadım. Estetik olarak da gayet şık bir ürün. Tek eksisi pompadan Quiet modda bile bana göre biraz fazla ses geliyor. Ses konusunda hassas biri olduğum için bana öyle gelmiş de olabilir. Pompa fan hızı ayarı için fazla seçenek sunulmamış. Quiet moddan aşağısı yok. O konuda da yazılımsal bir destek sunabilseler pompa sesini istediğim seviyeye getirebilirim belki.

Noctua piyasada kendini soğutma performansı ve sessizlik konusunda kendini kanıtlamış bir marka. Üstte yazdıkların arasından birini seçecek olsam Noctua NH-D15 chromax. Black seçerdim. Siyah rengi çok hoş duruyor bu arada. Corsair A500 de düşünülebilir ama ben olsam Noctua alırdım. Bu zamana kadar hiç sıvı soğutma kullanmadım bu arada. İleri düzeyde overclock da yapmayacaksan gayet yeterli buluyorum hava soğutmaları.
A500 leş gibi ürün. Düşünülecek bir tarafı yok. NH-D15 ile de kıyas almaz.

Soruya gelecek olursak, H100i Elite Capellix'in tamamen fiyatına bağlı alınabilirliği. Ben 1400'den fazla vermem o ürüne.

NH-D15'in Türkiye fiyatı çok fazla. Ayrıca iğrenç gözüküyor.

Fuma 2 F/P bir ürün ancak yine iğrenç gözüküyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı