H110M-Pro VD CPU Fan Kontrolü Sorunu

Beratttss

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Öncelikle anakartım MSI H110M-Pro VD. Son günlerde kendime yeni bir soğutucu aldım. Modeli ZALMAN CNPS90F. Soğutucuyu ilk montajladığımda tabii ki de CPU fan kısmına taktım. Son hız dönüyordu. Fan 3 pinli diye böyle düşündüm. Fakat fanı System fan kısmına takınca ısıya göre hareket etmeye başladı. Bios'tan ayarlara baktım. Akıllı fan şeyi açık 2 tarafta da. (Hem system hem de CPU fanının ısıya göre dönmesi gerek.) Sorunum soğutucuyu System fan kısmına takınca çözüldü fakat aklımda anakartın CPU fan soketinin arızalı olma durumu geldi. İşin garip yanıdır ki CPU fan kısmına taktığım egzoz fanı full hızda yani 1000RPM'de dönüyordu. Yani o da soğutucumu ilk taktığım gibi full hızda dönüyordu.

upload_2017-6-8_15-8-21.png

SYSFANIN olan kısım yeni aldığım soğutucu. System fan soketine taktım. Takmadan önce CPU fan soketindeyken 2300RPM full hız dönüyordu. CPUFANIN kısmında da kasayla beraber gelen egzoz fanı. Maksimum 1000RPM dönebiliyor. Gördüğümüz gibi CPU fan soketinde takılıyken son hız dönüyor. Anakartın CPU Fan soketinin arızalı olma gibi bir şansı var mı? Garanti kapsamına girer mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
3 pin connectorlu işlemci fanını CPU_FAN soketinden kontrol edemezsin. Dördüncü pin data kablosudur. Yani hızı kontrol etmek için 4. pine ihtiyacın var ama 4. pin senin işlemci fanında bulunmamakta. BIOS'tan CPU_FAN için ayar yapsan hatta silent moda alsan bile son devirde çalışacaktır.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı