H440 Custom Liquid Soğutma Kurulumu

Halphas

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba arkadaşlar, bu başlık altında kasamın yaşadığı sıkıntılar, geçtiği süreçler ve işlemlere değineceğim. Sizleri sıkmamak dileğiyle :mutlu:

Önceki konumu hatırlayanlar vardır belki yoksa da, şöyle bırakıyorum: MSI GTX 1080 Ti Seahawk 1000 TL Custom Sıvı Soğutma Kurmak

Evet arkadaşlar en baştan başlıyorum. (Vakti olmayanlar ilk paragrafı es geçebilir.)
2017'nin Kasım ayında tüm parçalarım hazırdı ekran kartı hariç. Aklımda 1080Ti vardı fakat 2017'nin haziran ayında 3200TL civarı olan 1080Ti'lar (hatta çok iyi hatırlıyorum MSI'ın armor modelleri 2800TL idi) Kasımda 4200 TL civarıydı. Gözüme tek şansım olabilecek Black Friday'i kestirmiştim. Black Friday'e girdiğimiz anda tüm donanım sitelerinde direk ekran kartlarına baktım ve Hepsiburada'da MSI Lightning Z 3700 TL gördüğüm gibi sepete ekle yaptım satın al diyene kadar stok bitti... Daha sonra MSI Seahawk EK X modelini gördüm 3400TL'ye. Custom sıvı soğutma gerektirdiğini bilerek el mahkum aldım çünkü diğer donanım satan siteler 1080Ti'lara indirim uygulamamıştı ve custom sıvı soğutma serüvenim burada başladı...

Daha önceden Techopat'ta Erkan hocamın yani er36po'nun kendi kasası üzerinde yaptığı işlemlerinden projelerinden ve custom sıvı soğutma hakkındaki yorumlarını gördüğümden dolayı aklıma ilk iletişime geçebileceğim insan olarak kendisi geldi. Konu açıp kendisini etiketledim. Konuyu gören diğer arkadaşlarda bu konu hakkında bilgi sahibi olmadığından onlar da Erkan hocama yönlendirdiler. Bir süre sonra kendisinden cevap geldi 1000 TL bütçeye neler alabileceğimi neler yapabileceğimi detaylı bir şekilde özenle anlattı (tekrar teşekkür ediyorum kendisine). Kendisinden cevap geldiği akşam ürünleri Amazon.com'dan sipariş ettim. Yaklaşık 1 ay sonra ürünler elime geçti. Erkan hocamla tekrar iletişime geçmeye çalıştım montaj konusunda beni yönlendirmesi için fakat kendisine ulaşamadım. İnternet altyapısından kaynaklı sıkıntı çektiği için forumda aktif olamıyordu. Daha sonra bilgisayar mühendisi enişteme danıştım. Enişte böyle böyle parçalar elimde patladı montaj hakkında bilgili birinin beni yönlendirmesi lazım dedim. Beni büyük bir firmanın server işleriyle uğraşan önceden de bilgisayar toplama işleriyle uğraşan bir bilgisayar mühendisine yönlendirdi. Kendisiyle konuştum durumu izah ettim. Bana daha önceden custom sıvı soğutma yapmadığını fakat elinin yatkın olduğunu söyleyip Youtube'den ve yabancı forumlardan yardımla bir şekilde halledebileceğini sistemi kendisine teslim etmemi söyledi ben de başka çarem olmadığından güvendim, bana yakın bir yerde oturduğundan sistemi teslim ettim.

2 gün sonra bilgisayar donanımıyla arası olan bir arkadaşıyla montaja başladılar. Bu süreci çok daha detaylı anlatabilirdim fakat konu zaten uzadı kısa bir şekilde özet geçeceğim burayı.
Montaja başladıktan 3 gün sonra bana bir telefon geldi. "Ali radyatörü deldik." Dedim nasıl oldu vesaire vidayı yanlış taraftan takıp radyatör göbeğini delmişler. Tam burada ben bilgisayarımı bakkala mı teslim ettim acaba? Diye içten içe tutuşmaya başladım. Radyatöre kaynak yaptılar hallettiler kurulumu yaptılar teslim aldım. Eve geldim kasayı çalıştırdım sıkıntı yok. Şu kasanın içine bir bakayım kablo yönetimi nasıl vesaire derken kasanın kapaklarını açar açmaz kalp krizi nöbetlerim başladı. Kablo yönetimi için kasada olan hiçbir delik kullanılmamış direkt PSU boşluğundan geçirip takmışlar kabloları, tüm kablolar ortadaydı yani. Neyse hallederim ben bunu sıkıntı yok dedim. Daha sonra ekran kartı gözüme takıldı bayağı aşağıdaydı RAM'lere göre. Burada kafayı yedim, ekran kartını PCI Express 8_2'ye takmışlar. Bunu düzelteceksem yaptıkları her şeyi sökmem gerekecekti. Ne yapsam diye kafayı yemek üzereyken loop için sıvıyı, boruyu vs.. aldığım modifiyemalzemecisi.com'un custom sıvı soğutma montajı yaptığını gördüm. Hemen whatsapp üzerinden iletişime geçtim kendileriyle dedim durum böyle böyle kafayı yiyeceğim. Siz bize gönderin kasayı ne yapabileceğimize bakalım dedi Volkan hocam.

Kasa ellerine ulaştığında Volkan hocam bana yaptıkları hataları bir kez daha kendisi izah etti düzeltilebileceğini, endişe etmememi söyledi. Radyatörün hasarını detaylı bir şekilde gösterdi kaynak yapmışlar ama nasıl bir kaynak yani onu geçtim radyatorün her yerini yamultmuşlar. Elleri falan çarpmış sanırım. Burdan yol izledik fikir paylaşımları yaptık bunun sonucunda; akrilik boruya geçtik, radyatörü değiştirdik, NZXT AER 3'lü fan taktık, NZXT HUE+ taktık, Combo rez'in yüksekliği çıkardığından komple EKWB'nin ddc PWM pompalı bir kitine geçiş yaptık, CPU Bloğu ekledik, Flowmeter ekledik, M.2 SSD soğutucusu ekledik, mavi sleeve kablo kiti ekledik, akrilik boru için yeni rakorlar ekledik derken, modifiyemalzemecisi.com'dan Volkan hocamın mükemmel ötesi işçiliği, ilgisi ve yardımı sayesinde beni çok tatmin eden, harika bir sonuca ulaştık. Aşağıya birkaç fotoğrafını ve kendi kanallarından paylaştıkları bilgisayarımın video linkini bırakacağım (Youtube olayına yeni girdiklerinden biraz acemiler zamanla iyiye gidecektir ve Türkiye'de böyle bir kanal olması harika olur bence desteklemekte fayda var.)

Şunu belirtmeden konuyu kapatmak istemiyorum. Ben uzun süre araştırma yaptım, bu işle ilgilenen birileri varsa montaj konusunda yardım alayım diye fakat kimseye ulaşamadım. Daha sonra geç olsa da, www.modifiyemalzemecisi.com'a ulaştım. Sonucu görünce çok keşkelerim oldu ama artık olan olmuştu, keşke kendilerine daha önce ulaşabilseydim eğer siz de bu işe girişecek olursanız diye özellikle bu pişmanlığımın üzerinde durmak istedim çünkü önceki konuda bütçesi olup da bu işe girişmeye korkan çok sayıda insan ve çok sayıda ilgi gösteren insan vardı. Kendileri müşteriyle inanılmaz ilgili, her aşamayı size whatsapp'tan fotoğraflarla birlikte bildiren, sizden daha fazla sisteminize ilgi gösteren bir firma. Rahatlıkla güvenebilirsiniz ve pişman olmayacağınızın %100 garantisini tecrübeme dayanarak veriyorum. Umarım sizi sıkmamışımdır iyi forumlar :)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

ddd.jpg
d.jpg
dd.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem efsane duruyor. Sistem Parçalarını yazar mısınız? Merak ettim :D
Videoda yazıyordu aslında ama atayım yine de şuraya:
- AMD Ryzen 7 1700X Soket AM4 3.4GHz 3.8GHz 20MB Önbellek 95W 14nm İşlemci
- ASUS ROG CROSSHAIR VI HERO AMD X370 AM4 Ryzen™ DDR4 3200+(O.C.) MHz Anakart
- Corsair 16GB(2x8GB) DDR4 3600MHz CL18 Vengeance Ram
- MSI NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti SEA HAWK EK X 11GB 352bit Ekran Kartı
- Samsung 250GB 960 EVO M.2 Sata NVMe SSD
- Toshiba P300 2Tb 7200 Rpm Sata3 64Mb (Hdwd120Uzsva) HDD
- CORSAIR RMx SERİSİ 80PLUS GOLD 750W FULL MODÜLER GÜÇ KAYNAĞI
- Nzxt H440 Mat Siyah/Mavi Camlı Kasa

Sıvı Soğutma Parçaları:

- EK-Supremacy EVO AMD - Nickel
- EK-CoolStream RAD SE 360mm Radyatör
- EK-RES X3 250 Rezervuar (Multiport TOP Versiyon)
- EK-DDC 3.2 1000L/S (12V PWM) Pompa
- EK-DDC Heatsink Housing Pompa Soğutucu ve Sessizleştirici Kit - Siyah
- EK-M.2 NVMe Heatsink - Nickel
- Alphacool HardTube 13/10mm Plexi Clear 80cm
- Barrow Çift Taraflı Mini Uz. Ap.Erkek/Erkek – Silver
- Barrow Çift Taraflı Mini Uz. Ap.Erkek/Erkek – Siyah
- Barrow DDC Pompa Montaj Aparatı - Siyah
- Barrow G1/4" Male to Male Rotary - Siyah
- Barrow Metal G1/4" 4 Dişi Girişli Küp Rakor : Siyah
- Barrow RGB Flowmeter - Siyah
- CavExtreme İkili 3mm Ultra-Bright LED 30cm Mavi
- EK-Cable Y-Splitter 3-Fan PWM Fan Çoklayıcı Kablo
- EK-UNI Pump Bracket (120mm FAN)
- EK-XTOP DDC Pompa TOP - Plexi
- 10x PrimoChill Rigid Revolver 10-13mm CapSwitch Dual Tone Anodized Black
- XSPC 1/4" Başlıklı Isı Sensörü ve Blue/White LCD Ekran
- XSPC Tekli 5mm Ultra-Bright LED 30cm Mavi
- Nzxt Aer Rgb 120mm 3'Lü Paket Kasa/Radyatör Fanı (RF-AR120-T1)
- NZXT HUE+ Fan/RGB Led Kontrolcü - Siyah

Videoda yazıyordu aslında ama atayım yine de şuraya:
- AMD Ryzen 7 1700X Soket AM4 3.4GHz 3.8GHz 20MB Önbellek 95W 14nm İşlemci
- ASUS ROG CROSSHAIR VI HERO AMD X370 AM4 Ryzen™ DDR4 3200+(O.C.) MHz Anakart
- Corsair 16GB(2x8GB) DDR4 3600MHz CL18 Vengeance Ram
- MSI NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti SEA HAWK EK X 11GB 352bit Ekran Kartı
- Samsung 250GB 960 EVO M.2 Sata NVMe SSD
- Toshiba P300 2Tb 7200 Rpm Sata3 64Mb (Hdwd120Uzsva) HDD
- CORSAIR RMx SERİSİ 80PLUS GOLD 750W FULL MODÜLER GÜÇ KAYNAĞI
- Nzxt H440 Mat Siyah/Mavi Camlı Kasa

Sıvı Soğutma Parçaları:

- EK-Supremacy EVO AMD - Nickel
- EK-CoolStream RAD SE 360mm Radyatör
- EK-RES X3 250 Rezervuar (Multiport TOP Versiyon)
- EK-DDC 3.2 1000L/S (12V PWM) Pompa
- EK-DDC Heatsink Housing Pompa Soğutucu ve Sessizleştirici Kit - Siyah
- EK-M.2 NVMe Heatsink - Nickel
- Alphacool HardTube 13/10mm Plexi Clear 80cm
- Barrow Çift Taraflı Mini Uz. Ap.Erkek/Erkek – Silver
- Barrow Çift Taraflı Mini Uz. Ap.Erkek/Erkek – Siyah
- Barrow DDC Pompa Montaj Aparatı - Siyah
- Barrow G1/4" Male to Male Rotary - Siyah
- Barrow Metal G1/4" 4 Dişi Girişli Küp Rakor : Siyah
- Barrow RGB Flowmeter - Siyah
- CavExtreme İkili 3mm Ultra-Bright LED 30cm Mavi
- EK-Cable Y-Splitter 3-Fan PWM Fan Çoklayıcı Kablo
- EK-UNI Pump Bracket (120mm FAN)
- EK-XTOP DDC Pompa TOP - Plexi
- 10x PrimoChill Rigid Revolver 10-13mm CapSwitch Dual Tone Anodized Black
- XSPC 1/4" Başlıklı Isı Sensörü ve Blue/White LCD Ekran
- XSPC Tekli 5mm Ultra-Bright LED 30cm Mavi
- Nzxt Aer Rgb 120mm 3'Lü Paket Kasa/Radyatör Fanı (RF-AR120-T1)
- NZXT HUE+ Fan/RGB Led Kontrolcü - Siyah
Çok güzel sistem. Güle güle kullanın. Önü açık bir sistem olmuş.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı