H61m-S2-B3 BIOS Sorunu

metot17

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, siteye bu konu hakkında yardım için yeni üye oldum, yardım ederseniz sevinirim.
Buna benzer sorunun @Recep Baltaş üstad çözmüş. Bende hangi bacakların hangisini olduğunu öğrenmek istiyorum.

Sorunum şöyle:

2 senedir kullandığım anakart bugün sorun çıkardı.
Anakart modeli h61m-s2-b3.
GIGABYTE - Motherboard, Graphics Card, Notebook, Slate, Mini PC, Server, PC Peripherals and more / GA-H61M-S2-B3 (Rev. 1.0)(Anakart,Yonga Seti H61,Soket 1155) / Dual bios

Bugün format attım win 8.1 kurdum sonra fifayı indiriyordum, öylesine bilgisayarda takılıyordum.

Devamlı derece kontrol ederim. Derecelere bi baktım anakart sıcaklığı eksi -128 derece yazıyor şasırdım. İşlemci fanımda 560 rpm de dönüyor sıcaklığı ise 60-64 falandı. Normalde fanım akasa modeli en az 600rpmde dönüyormuş. Ama aldığımda beri hep 2000 rpm civarı dönüyordu, birden bire oda 560 rpm de dönünce ne oluyor dedim.

Restart atıp biosa girdim biosta anakart sıcaklığı yine -128 gözüküyordu, sonra biosdan çıktım. Tam post ekranı geçerken Writing bios image yazdı imaj aldı. İki kere alt alta
  • Writing bios image
  • Writing bios image

yaptı, sanırım 4mb birşey yazdı ve restart attı.

Bundan sonra devamlı bilgisayar reset atıyor. Bip yapıyor biraz bekliyor reset atıyor, ekranda hiçbir görüntü yok.

Yaptğım denemeler.

• Ekran kartını çıkardım. İşlemcime gömülü ekran kartım ile açayım dedim sorun yine aynı.
  • Pili çıkarıp taktım yine aynı.
  • Cmos yaptım jumper taktım power tuşuna bastım makina açılmadı. Sanırım cmos yaptı
  • Sonra çıkardım jumperi tekrar denedim. Yine aynı. Ekrana hiç görüntü gelmiyor ve reset atıyor.
  • Arkadaşa sordum. Sanırım bios çökmüş dedi. Bios atman gerek dedi, nasıl yapacağım bilmiyorum.

Etrafımda 1155 anakart veya işlemci yok ki deneyip sorunu bulayım.

Sonra başka bir forumda bi arkadaş sağolsun yardım etti. Bios bacakalarına kısa devre yaptırman lazım dedi. Ben de @Recep Baltaş üstadın videosunu gördüm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bios pilini çıkarıp içeriye gittim, tekrar takıp açayım dedim.

Makina ilk tuşa bastığımda fanlar biraz dönüyor sonra reset atıyor. 2.ye bu sefer bios post ekranı geldi o ekranda kaldı, del-f9 falan bastım hiç işlemedi. Sonra yine reset attı, attıktan sonra açılmadı yine sonra yine post ekarını geldi. Yine orada biraz bekledi reset attı.

İlk sorun olduğunda hiç görüntü gelmeyip reset atıyordu.

Şimdi post ekranı geliyor reset atıyor, sonra kapatıp cmos yaptım tekrar bu sefer ilk sorun oldu görüntü yine gelmiyor.

Dediğiniz ayarı gündüz denerim.

Yada bi bilgisayarcıya götürürüm anakartı işlemci takar sorunsuz açılıyorsa sorun anakartta değil, açılmıyorsa anakart çöp olmuştur sanırım.

Ama birden bire böyle bir sorun neden olurki anlamadım, win 8.1 kurdum kullandım biraz sonra işlemci fanı hiç olmadığı kadar düşük devirde döndü anakartta -128 idi.

Bu resimler benim karta ait şimdi soldaki mbios da şimdi sağ taraftaki bacakmı 7 olacak yoksa 4 mü olacak.

Soldaki mi 7 mi yoksa 4 mü :D

9R8dBkH.jpg

OFtXRpQ.jpg

Edit bu resimde büyüteç vardı. Telefonun önüne büyüteci koyarak çektim. Alt taraftaki bacaklar 2.resimdekinin yakınlaştırılmış hali, yani mbios yazısı alt tarafta kaldı.

mbgqPLf.jpg

Benim verdiğim resimlerden birine hangisi 4 hangisi 7 diye ok yapıp gösterirseniz çok iyi olur.

Acilen yazdım karışık olmuş olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı