H81H3-M7 Anakarta İşlemci Önerisi

Niyazi Taşcı

Kilopat
Daha fazla  
Elimde RX 460 ve Pentium G3250 bir sistem var. 500TL bir masraf ile sistemi dengelemek istiyorum. Sizlerden tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütçenin tamamını kullanmak isterseniz ikinci elde bulabildiğiniz herhangi bir 4. nesil i5, bütçenin hepsini kullanmak istemezseniz de 4. nesil i3'lere bakmanızı tavsiye ederim.

Ama sisteminiz imzadaki sistem ise; i3 4*** ve kalan bütçe ile de 240-256 GB bir SSD almanızı tavsiye ederim. i3 4170 veya i3 4150 gibi işlemciler, RX 460 ile iyi anlaşacaktır.

Bütçenin tamamını kullanmak isterseniz ikinci elde bulabildiğiniz herhangi bir 4. nesil i5, bütçenin hepsini kullanmak istemezseniz de 4. nesil i3'lere bakmanızı tavsiye ederim.

Ama sisteminiz imzadaki sistem ise; i3 4*** ve kalan bütçe ile de 240-256 GB bir SSD almanızı tavsiye ederim. i3 4170 veya i3 4150 gibi işlemciler, RX 460 ile iyi anlaşacaktır.
Öncelikle önerileriniz için sağolun. Aklımda bütçeden para kalırsa sistemi 16GB'a yükseltmek var. Sizce kalan parayla sisteme SSD almak mı daha mantıklı? RAM almak mı?

Genel performans için kesinlikle SSD. Ama ben olsam işlemciyi i5' ten aşağı seçmezdim, SSD' ler ucuzladı. Yani şimdilik 4. Nesil bir İ5, ileride de bir SSD takviyesi daha kalıcı bir çözüm olur. İleride ekran kartı nı değiştirmek isterseniz işlemci yide değiştirmeniz gerekecek. Şuan 4.Nesil bir İ3 günü kurtarmak olur yanlızca.

Öncelikle önerilerin için sağol. Sizce ikinci el işlemci almak mantıklı mı? Şuan sistemimin genel performansindan memnunum ama işlemcimden şikayetçiyim. Oyun performansında online ve açık dünya benzeri oyunlarda bazı oyunları açmıyor bile. Sistemde oyun oynarken 7-8GB arası ram kullanımı gözlemledim. Kesinlikle bir İ5 işlemci alıcam ama 2. Yükseltme olarak RAM ve SSD arasında kalmış durumdayım ama bana RAM yükseltmesi daha cazip geliyor.
Genel performans için kesinlikle SSD. Ama ben olsam işlemciyi i5' ten aşağı seçmezdim, SSD' ler ucuzladı. Yani şimdilik 4. Nesil bir İ5, ileride de bir SSD takviyesi daha kalıcı bir çözüm olur. İleride ekran kartı nı değiştirmek isterseniz işlemci yide değiştirmeniz gerekecek. Şuan 4.Nesil bir İ3 günü kurtarmak olur yanlızca.

RAM'den önce SSD almak daha mantıklı. Kısa veya orta vadede ekran kartı yükseltme planınız varsa işlemci seçimini i5'ten yana kullanmanız da daha mantıklı olur ama RX 460 kullandığınız sürece i3 yeterli olacaktır.

Genel olarak tavsiyem ise bu sisteme şu anki işlemci ve SSD takviyesinden sonra RAM veya ekran kartı yatırımı yapmamanız yönünde olur. DDR3 RAM'lerin ikinci elleri bile DDR4 RAM'lerin sıfırından daha pahalı veya aynı fiyat. İlk fırsatta sistemi komple DDR4 bir sistem ile değiştirmenizi tavsiye ederim. Çok kısa süre içinde 4. nesil i5'lerin de i3'ten bir farkı kalmayacak çünkü.

Geçtiğimiz yıllar içinde 4. nesil i3, i5 ve i7 basamaklarını atlamış bir kullanıcı olarak tavsiyem bu yönde olur.

Düzgün satıcı yı bulduktan sonra veya G.E.T ile alabiliyorsanız, yahut deneme şansınız olacaksa evet ikinci el işlemci alınır bence. Ben bu zamana kadar sanırım 5-6 defa sistem değiştirdim hiç sıfır almadım işlemci yi. Hatta geçen hafta Gittigidiyor' dan yine ikinci el bir İ3 8100 aldım. İşlemci ikinci el de riski en az olan şeydir bana göre. Mesala ben ikinci el anakart almam, ikinci el ekran kartı almam, ama İşlemci alırım, RAM alırım. Sizin durumunuzda işlemci den sonra RAM yükseltmek daha mantıklı gibi görünüyor. Yani ben bilgisayarı sadece oyun için kullanıyorum diyorsanız SSD' nin FPS' ye herhangi bir katkısı olmayacak, ama genel performansa etkisi büyük. Ben sistem toplarken ilk olarak SSD' yi alıyorum öyle söyleyeyim:)

Öncelikle önerilerin için sağol. Sistemimi DDR4 bir sistemle değiştirmek istesem takribi olarak minimum anakart işlemci ve ram'ın bana ne kadar maliyeti olur?
RAM'den önce SSD almak daha mantıklı. Kısa veya orta vadede ekran kartı yükseltme planınız varsa işlemci seçimini i5'ten yana kullanmanız da daha mantıklı olur ama RX 460 kullandığınız sürece i3 yeterli olacaktır.

Genel olarak tavsiyem ise bu sisteme şu anki işlemci ve SSD takviyesinden sonra RAM veya ekran kartı yatırımı yapmamanız yönünde olur. DDR3 RAM'lerin ikinci elleri bile DDR4 RAM'lerin sıfırından daha pahalı veya aynı fiyat. İlk fırsatta sistemi komple DDR4 bir sistem ile değiştirmenizi tavsiye ederim. Çok kısa süre içinde 4. nesil i5'lerin de i3'ten bir farkı kalmayacak çünkü.

Geçtiğimiz yıllar içinde 4. nesil i3, i5 ve i7 basamaklarını atlamış bir kullanıcı olarak tavsiyem bu yönde olur.

Yorumun için teşekkürler. İşlemciyi kesinlikle ikinci el almak istiyorum güzel bir pazarlıklada uygun fiyatlara gelebilir diye düşünüyorum. Kesinlikle denicem ve öyle alıcam bir sorun olmadığı taktirde bundan sonra bende ikinci el işlemci abonesi olurum.[emoji846]
Düzgün satıcı yı bulduktan sonra veya G.E.T ile alabiliyorsanız, yahut deneme şansınız olacaksa evet ikinci el işlemci alınır bence. Ben bu zamana kadar sanırım 5-6 defa sistem değiştirdim hiç sıfır almadım işlemci yi. Hatta geçen hafta Gittigidiyor' dan yine ikinci el bir İ3 8100 aldım. İşlemci ikinci el de riski en az olan şeydir bana göre. Mesala ben ikinci el anakart almam, ikinci el ekran kartı almam, ama İşlemci alırım, RAM alırım. Sizin durumunuzda işlemci den sonra RAM yükseltmek daha mantıklı gibi görünüyor. Yani ben bilgisayarı sadece oyun için kullanıyorum diyorsanız SSD' nin FPS' ye herhangi bir katkısı olmayacak, ama genel performansa etkisi büyük. Ben sistem toplarken ilk olarak SSD' yi alıyorum öyle söyleyeyim:)

Şuan bende bunu yapıyorum, normalde DDR3 bir sistem kullanıyorum. Oyun oynamıyorum sadece internet ve gündelik işler vs. Ben kendi aldığım sistemi söyleyeyim onun üzerinden bir şeyler oluşur kafanda. Geçen hafta Gittigidiyor' dan 1 senelik garantili İ3 8100 aldım 550 TL. 2 gün önce falan Hepsiburada KDV indirimleri vardı 500 TL' ye ASRock B360M Performance ANAKART ALDIM (400 TL civarlarına h310 falan alabilirsin) 220 TL' ye de 8 GB DDR4 RAM alıcağımı düşünerek 1250 civarına gelmiş oluyor ekran kart sız. İşlemci, Anakart, RAM şeklinde yani. Normal SSD var bende zaten bir de M.2 SSD alacağım, bu tarz bir sisteme RX570 gibi bir kart ile gayet hoş olur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı