Haç işaretli kolye takılır mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Müslüman biri olarak, bir sembol ile dinden çıkmazsınız iki üç hocanın verdiği fetvaya bakmak saçmalıktan öteye gitmez. Ayrıca Hristiyan'lar da ehl-i kitapdandır. İsmailağadan kaynak alman daha komik.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Elbette ki insanların kendi düşüncesi ve özgürlüğü takmada ama ben bunun gereksiz yere trend haline gelen bir şey olduğunu düşünüyorum. Eğer kolye takılmak isteniyorsa haçtan çok daha güzel gözüken bir sürü şey olduğunu da ayrıca savunuyorum.

Sana ne dedim ben hoca fetvasına ihtiyacım yok benim kaynağım Kurandır. Kuranda böyle bir günah yok, sahih hadislerde böyle bir detay yok. Sen "yok kardeşim bu günah" diyince günah olmuyor. ( Hadisler yine günah / helal hükmü veremez )

Bu kadar korkuyorsan Ankh kolyesi tak sende.

Bu tarz şeyleri kafaya takan insanlardan nefret ederim. Hiçbir geçerliliği yok, sembolden başka bir şey değil. Aynı şekilde seccade de öyle, halıdan başka bir şey değil.
Güzel bir alternatif hocam çok beğendim bunu teşekkür ederim, bunda karar kıldım. Hem muhafazakar çevremin gönlü olur hem benim.

Ben mesela gamalı haç takmak isterdim, gözüme çok hoş geliyor fakat anlamı çok kötü olduğundan takamıyorum. Ters halini de takamıyorum :D. Bence bir şey olmaz takarsan, uygun olmayan yerlerde kıyafetinin altına atarsın olur biter.

Sana ne dedim ben hoca fetvasına ihtiyacım yok benim kaynağım kurandır. Kuranda böyle bir günah yok, sahih hadislerde böyle bir detay yok. Sen "yok kardeşim bu günah" deyince günah olmuyor. ( hadisler yine günah / helal hükmü veremez )

Hadisleri reddetmek caiz değildir kuranda böyle bir şey yazmıyorsa ben yapabilirim gibi düşünüyorsan tamam sen yap mantığa bak şaka gibi ben Müslüman'ım ama Hristiyan sembolü taşıycam aynı şey gibi fener tribününde Galatasaray forması giymek gibi komiksin gerçekten.

Haç işaretinin dini konulardan bağımsız olarak çok estetik durduğunu düşünüyorum. Haç işareti dini bir sembol değil de sıradan bir sembol olsa bile kullanmak isterdim. Bazı sanatçılar veya dizi-filmlerde karakterler kolye olarak kullanınca epey yakıştığını düşünüyorum. Ben de haç işaretli kolye takmak istiyorum ancak gerek Müslüman olmam sebebiyle, gerek toplum baskısı, yargılama, ya da linç yemek istemediğim için çekiniyorum. Sizce kullanmam ne kadar doğru olur? Muhafazakar biri değilim, dinle içli dışlı değilim. İslam sembolü nasıl inancımı güçlendirmeyecekse bu da inancımı zedelemez, karakterim böyledir.

Sizce haç işaretli kolye kullansam etraftaki tepkileri nasıl savuştururum ya da nötralize ederim? Ya da bu haç işaretine benzer alternatif bir sembol var mıdır kolye olarak kullanabileceğim?

İğrenç görünüyor yanlış anlama seni yolda görsem yüzüne bakmam :D

Güzel bir alternatif hocam çok beğendim bunu teşekkür ederim, bunda karar kıldım. Hem muhafazakar çevremin gönlü olur hem benim.
Rica ederim de yalnız onu da haç sanabilirler, türbanlı arkadaşım onu taktı diye rahibe sananlar olmuştu. 😃 Milletimiz daha kendi dinini bilmiyor başka dinleri nereden bilsinler... Size de aileniz vs. degilse cevrenizi degistirmenizi öneririm yoksa cekilmez hic.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı